Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
29 sierpnia 2019

Czeska produkcja przemysłowa w 2019 r.

Produkcja przemysłowa w Republice Czeskiej w czerwcu 2019 r. Obniżyła się o 3,8% r/r, a w stosunku do miesiąca poprzedniego o 2,8%.

CSU logo

 

  • Czerwiec 2019 r.

Produkcja przemysłowa w Republice Czeskiej w czerwcu 2019 r. Obniżyła się o 3,8% r/r, a w stosunku do miesiąca poprzedniego o 2,8%.

Największy międzyroczny spadek odnotowano w produkcji pojazdów silnikowych, przyczep i naczep (o 3,9%), konstrukcji i wyrobów metalowych ( o 5,9%), produkcji i dystrybucji prądu, gazu, ogrzewania i klimatyzacji (o 6,5). Największy międzyroczny wzrost odnotowano w produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 5,7%), produkcji komputerów, maszyn i urzadzeń elektronicznych i optycznych (o 7,1%), produkcji podstawowych wyrobów i środków farmaceutycznych (o 8,6%).

Przychody z działalności przemysłowej w czerwcu 2019 r. w cenach bieżących, w stosunku międzyrocznym, były niższe o 3,8%, a przychody z eksportu bezpośredniego przedsiębiorstw przemysłowych obniżyły się o 5,9%.

Wartość nowych zamówień w przemyśle, w zestawieniu z rokiem ubiegłym, była niższa o 9,9% (przy czym wartość zamówień zagranicznych obniżyły się o 11,3%, a wartość zamówień krajowych o 6,8%).

Średnia liczba zatrudnionych w czeskim przemyśle, w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 pracowników (bez pracowników agencyjnych), była w czerwcu 2019 r. międzyrocznie niższa o 0,6%.

Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto w przedsiębiorstwach przemysłowych wzrosło nominalnie o 4,7%.


  • Kwiecień 2019 r.

Produkcja przemysłowa w Republice Czeskiej w kwietniu 2019 r. wzrosła o 3,3% r/r, a w stosunku do miesiąca poprzedniego o 0,8%.

Największy międzyroczny spadek odnotowano w produkcji obróbka drewna, produkcja wyrobów z drewna, korka, wikliny i słomy (o 6,0%), produkcja urządzeń elektrycznych (o 1,6%) oraz serwis i instalacja maszyn i urządzeń (5,8%). Największy międzyroczny wzrost odnotowano w produkcji i pojazdów silnikowych, przyczep i naczep (o 5,4%), produkcja wyrobów i konstrukcji metalowych (o 3,6%) oraz produkcji i dystrybucji prądu, gazu, ogrzewania i klimatyzacji (o 6,5%).

Przychody z działalności przemysłowej w kwietniu 2019 r. w cenach bieżących, w stosunku międzyrocznym, były wyższe o 7,5%, a przychody z eksportu bezpośredniego przedsiębiorstw przemysłowych wzrosły o 11,3%.

Wartość nowych zamówień w przemyśle, w zestawieniu z rokiem ubiegłym, była wyższa o 9,0% (przy czym wartość zamówień zagranicznych wzrosła o 9,0%, a wartość zamówień krajowych o 9,1%).

Średnia liczba zatrudnionych w czeskim przemyśle, w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 pracowników (bez pracowników agencyjnych), była w kwietniu 2019 r. międzyrocznie niższa o 0,4%.

Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto w przedsiębiorstwach przemysłowych wzrosło nominalnie o 8,4%.


  • Marzec 2019 r.

Produkcja przemysłowa w Republice Czeskiej w marcu 2019 r. wzrosła o 0,1% r/r, a w stosunku do miesiąca poprzedniego była niższa o 0,1%.

Największy międzyroczny spadek odnotowano w produkcji pojazdów silnikowych, przyczep i naczep (o 3,7%), produkcji chemikaliów i środków chemicznych (o 2,7%) oraz produkcji komputerów, sprzętu elektronicznego i optycznego ( 14,5%) oraz produkcji maszyn i urządzeń (2,9%). Największy międzyroczny wzrost odnotowano w produkcji i obróbce metali oraz odlewnictwie (o 4,3%), naprawach i instalacji maszyn i urządzeń (o 7,4%) oraz produkcji i dystrybucji prądu, gazu, ogrzewania i klimatyzacji (o 13,8%).

Przychody z działalności przemysłowej w marcu 2019 r. w cenach bieżących, w stosunku międzyrocznym, były wyższe o 5,4%, a przychody z eksportu bezpośredniego przedsiębiorstw przemysłowych wzrosły o 5,1%.

Wartość nowych zamówień w przemyśle międzyrocznie była wyższa o 6,0% (przy czym wartość zamówień zagranicznych wzrosła o 2,4%, a wartość zamówień krajowych o 14,3%).

Średnia liczba zatrudnionych w czeskim przemyśle, w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 pracowników (bez pracowników agencyjnych), była w marcu 2019 r. międzyrocznie niższa o 0,2%.

Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto w przedsiębiorstwach przemysłowych wzrosło nominalnie o 5,2%.


  • Luty 2019 r.

Produkcja przemysłowa w Republice Czeskiej w lutym 2019 r. wzrosła o 1,5% r/r, a w stosunku do miesiąca poprzedniego była wyższa o 0,5%.

Największy międzyroczny spadek
odnotowano w produkcji pojazdów silnikowych, przyczep i naczep (o 0,8%), produkcji chemikaliów i środków chemicznych (o 2,7%) oraz w przetwórstwie drzewnym, produkcji wyrobów z drewna, korka, wikliny i słomy (o 7,0%). Największy międzyroczny wzrost odnotowano w produkcji urządzeń elektrycznych (o 3,0%), produkcji maszyn i urządzeń (o 2,3%) oraz produkcji i dystrybucji prądu, gazu, ogrzewania i klimatyzacji (o 6,7%).

Przychody z działalności przemysłowej w lutym 2019 r. w cenach bieżących, w stosunku międzyrocznym, były wyższe o 3,6%, a przychody z eksportu bezpośredniego przedsiębiorstw przemysłowych wzrosły o 4,9%.

Wartość nowych zamówień w przemyśle międzyrocznie była wyższa o 1,4% (przy czym wartość zamówień zagranicznych wzrosła o 1,3%, a wartość zamówień krajowych o 1,5%).

Średnia liczba zatrudnionych w czeskim przemyśle, w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 pracowników (bez pracowników agencyjnych), była w lutym 2019 r. międzyrocznie niższa o 0,2%.

Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto w przedsiębiorstwach przemysłowych wzrosło nominalnie o 7,1%.


  • Styczeń 2019 r.

Produkcja przemysłowa w Republice Czeskiej w styczniu 2019 r. spadła o 1,1% r/r, a w stosunku do miesiąca poprzedniego była niższa o 1,3%.

Największy międzyroczny spadek
odnotowano w produkcji pojazdów silnikowych, przyczep i naczep (o 6,9%), produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 5,1%) oraz w przetwórstwie drzewnym, produkcji wyrobów z drewna, korka, wikliny i słomy (o 17,9%). Największy międzyroczny wzrost odnotowano w produkcji żywności (o 6,8%), produkcji podstawowych wyrobów i środków farmaceutycznych (o 22,9%) oraz produkcji i dystrybucji prądu, gazu, ogrzewania i klimatyzacji (o 16,0%).

Przychody z działalności przemysłowej w styczniu 2019 r. w cenach bieżących, w stosunku międzyrocznym, były wyższe o 0,2%, a przychody z eksportu bezpośredniego przedsiębiorstw przemysłowych wzrosły o 0,1%.

Wartość nowych zamówień w przemyśle międzyrocznie była wyższa o 1,9% (przy czym wartość zamówień zagranicznych wzrosła o 2,7%, a wartość zamówień krajowych o 0,3%).

Średnia liczba zatrudnionych w przemyśle czeskim, w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 pracowników (bez pracowników agencyjnych), była w styczniu 2019 r. międzyrocznie niższa o 0,5%. Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto w przedsiębiorstwach przemysłowych wzrosło nominalnie o 7,2%.

Opracowanie: ZBH w Pradze na podstawie danych Czeskiego Urzędu StatystycznegoPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij