Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
11 marca 2019

50 firm może dostać grant na podbój Dalekiej Azji

Projekt Polskie Mosty Technologiczne nie zwalnia tempa. Znamy już wyniki naboru wniosków na rynki japoński, chiński i wietnamski. Gęste sito oceny przeszła ponad połowa z nich, a wśród rekomendowanych do wsparcia projektów znalazły się bardzo innowacyjne rozwiązania dla inżynierii materiałowej, branży smart cities, czy medycyny.

Stawką w projekcie Polskie Mosty Technologiczne (PMT) jest grant o maksymalnej wartości 200 tys. zł w formule pomocy de minimis na opracowanie i wdrożenie strategii ekspansji zagranicznej. W pierwszym naborze (rynki: USA, Kanada, Meksyk) wpłynęło 70 wniosków na łączną kwotę 13,9 mln zł. Wsparcie otrzyma 31 firm, z którymi PAIH już podpisała umowy. Jak mówi Joanna Manikowska, kierownik projektu, druga, dalekowschodnia runda, cieszyła się nieco większym zainteresowaniem przedsiębiorców – Wnioski na rynki japoński, chiński i wietnamski złożyło 89 firm. Ocenę formalną i merytoryczną przeszło 50 z nich i tyle rekomendujemy do grantu. Podobnie jak w przypadku poprzednich naborów, większość z nich przesłały mikrofirmy – zwraca uwagę Manikowska.  

Szefowa projektu zdradza, że wśród rekomendowanych do wsparcia projektów znalazły się bardzo innowacyjne rozwiązania znajdujące zastosowanie w inżynierii materiałowej, branży smart cities, czy medycynie – Jedna z firm zgłosiła się do nas z systemami telematycznymi, gromadzącymi dane GPS z telefonów i pojazdów. Inna - laserami femtosekundowymi, umożliwiającymi mikroobróbkę materiałów. Naszym potencjalnymi grantobiorcami są również twórcy platformy softwarowej do projektowania i zarządzania oświetleniem ulicznym –  mówi Joanna Manikowska. Wyjaśnia, że teraz to w gestii rekomendowanych firm leży podjęcie decyzji o podpisaniu umowy i wzięciu udziału w projekcie.

Przedstawicielka PAIH przypomina, że oprócz rozpoczętego pod koniec lutego naboru, PAIH zorganizuje jeszcze w tym roku co najmniej trzy rundy konkursu. Już w II kwartale przedsiębiorcy będą mogli  zaaplikować na rynek Norwegii, Ukrainy i Rosji, następnie - RPA, Egiptu i Algierii. Runda dalekowschodnia (Indonezję, Koreę Południową i Singapur) odbędzie się na końcu. Obecny nabór - na rynki: australijski, izraelski i indyjski potrwa do 27 marca.

Projekt Polskie Mosty Technologiczne jest realizowany w latach 2018-2023 i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach III Osi priorytetowej Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Działanie: 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Łączna wartość wparcia dla firm wyniesie ponad 176,5 mln zł.

LISTA RANKINGOWA
 
 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij