Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
7 marca 2019

Polsko -Tureckie Forum Gospodarcze: Turcja pozostaje niedoszacowanym partnerem gospodarczym

Turcja jest dziewiętnastym na świecie i czwartym pozaunijnym odbiorcą polskich towarów. Kraj nad Bosforem więcej od nas importuje niż eksportuje. O perspektywach współpracy ekonomicznej w energetyce, górnictwie, IT/ICT czy innowacyjnej motoryzacji w czwartek 7 marca rozmawiali przedsiębiorcy podczas Polsko - Tureckiego Forum Gospodarczego. W wydarzeniu udział wzięły minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister handlu Republiki Turcji Ruhsar Pekcan oraz wiceprezes PAIH Wojciech Fedko.

Rynek turecki jest doskonale znany polskim przedsiębiorcom z takich branż, jak energetyka i górnictwo, przemysł maszynowy czy meblarski. Z drugiej strony, mocno obecne nad Wisłą są tureckie przedsiębiorstwa budowlane czy tekstylne. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie stanie się szansą na otwarcie na nowe branże, na współpracę technologiczną i wspólne innowacje, a także nowe projekty inwestycyjne – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas Forum.


Równolegle do Forum Biznesowego, odbyły się polsko-tureckie międzyrządowe konsultacje gospodarcze, którym przewodniczyły minister Emilewicz oraz minister Pekcan. – W tym roku rozmawialiśmy przede wszystkim o wspólnych wyzwaniach - czwartej rewolucji przemysłowej i przemianach w światowym systemie handlu. Oba nasze kraje to młode i głodne sukcesu społeczeństwa, które chcą zwiększać swoje obroty handlowe – poinformowała minister Emilewicz.

 

pl_turcja_zaslepka_emilewicz

Minister Jadwiga Emilewicz - pierwsza po lewej. Pierwsza po prawej - minister Ruhsar Peckan


Z kolei minister Pekcan podkreśliła, że rządy obu krajów będą wspólnie dążyć, aby na 100-lecie traktatu przyjaźni między Polską i Turcją w 2023 r., saldo naszych obrotów handlowych wzrosło z 6 mld EUR do 10 mld EUR. – Nasze przyjacielskie relacje trwają już od 600 lat, warto je pogłębiać i ułatwiać kontakty biznesowe, m.in. modernizując politykę celną. Turcja oferuje szereg zachęt inwestycyjnych zwłaszcza dla innowacyjnych projektów. Rozwijamy intensywnie sieć inkubatorów przy uczelniach technicznych, gdzie na styku biznesu i nauki poszukujemy nowatorskich rozwiązań technologicznych – mówiła minister Ruhsar Pekcan. Jak tłumaczyła Peckan, intensywny rozwój przemysłu oraz usług, wsparty wysokim przyrostem naturalnym (3. miejsce pod względem liczby ludności na Bliskim Wschodzie) generują w Turcji wzrost popyt na energię elektryczną. Strategia rozwoju państwa zakłada, że do 2023 roku kraj będzie 10. gospodarką świata pod względem PKB. Stać ma za tym silny sektor usług, który wytwarza 60% tureckiego PKB, a także przemysł ciężki - motoryzacja, sektor elektroniczny i petrochemiczny.

pl_turcja_zaslepka_komisja

Obrady międzyrządowej komisji polsko - tureckiej.
Główną deklaracją obu stron jest podwyższenie bilateralnej wymiany handlowej z 6 mld euro do 10 mld euro w 2023 roku


Branżą, w której polsko - turecka współpraca ma szanse nabrać większego znaczenia jest także motoryzacja - zwłaszcza w kontekście kooperacji polskich producentów komponentów samochodowych z tureckimi partnerami. – Turcja jest piątą siłą produkcyjną na rynku samochodowym w Europie z ambicją wejścia na rynki globalne z własną marką. Polska z kolei to wiodące europejskie zagłębie produkcji akcesoriów i innowacyjnych podzespołów samochodowych. Te dwie strony idealnie się uzupełniająprzekonywał Wojciech Fedko, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Jak tłumaczył Fedko oba kraje łączy wiele - nie tylko podobna kultura biznesowa. Turcja pozostaje niedoszacowanym partnerem Polski, zarówno jeśli chodzi o handel, jak i inwestycje. Przypomniał, że w ostatnich 15 latach nad Wisłą tureccy inwestorzy zrealizowali projekty o łącznej wartości 112,3 mln dol. Stworzyli tym samym prawie 1300 miejsc pracy w takich sektorach jak tekstylny, motoryzacyjny czy B+R. W tym samym okresie rodzime firmy zrealizowały w Turcji projekty inwestycyjne warte łącznie 281,6 mln dol, a jednym z największych polskich inwestorów nad Bosforem jest Empik Media & Fashion.

Chęć do współdziałania na polu inwestycji i handlu skłoniły nas do otwarcia przedstawicielstwa PAIH w Turcji, zachęcamy zatem do kontaktu z ekspertami biura – mówi Fedko. Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Stambule zostało otwarte w październiku 2018 r. – Polscy przedsiębiorcy kierujący zapytania do naszego biura reprezentują bardzo różnorodne sektory. W szczególności są to firmy spożywcze, kosmetyczne, budowlane, stoczniowe, motoryzacyjne, medyczne czy nowych technologii. Ich zapytania dotyczą głównie wymaganych certyfikatów eksportowych, procedur celnych, stawek VAT czy obrazu lokalnej konkurencji lub sieci dystrybucyjnej – dodaje wiceprezes Agencji.

Polskie produkty są w Turcji pozytywnie postrzegane, a zdolność nabywcza rosnącej w siłę klasy średniej jest coraz większa. W 2017 roku przedsiębiorcy Regionu Morza Egejskiego uznali Polskę za atrakcyjny rynek do rozwoju współpracy handlowej oraz lokowania inwestycji – to dobrze wróży na przyszłość. Biuro PAIH zlokalizowane nad Bosforem ma służyć jako tzw. stopa w drzwiach i wentyl bezpieczeństwa dla polskich firm rozpoczynających swoją przygodę biznesową w Turcji – komentuje Joanna Snopek-Berbercioğlu, szefowa biura PAIH w Stambule.

Żyjemy w dość turbulentnych czasach. Turcja zmaga się z dewaluacją swoje waluty, z kolei my musimy szukać wyższej wartości dodanej. Ale biznes wie, jak wyzwania przekuć w szanse – powiedział wiceprezes PAIH Wojciech Fedko, zapraszając polskie i tureckie firmy do rozmów B2B.

 

Zapraszamy przedsiębiorców polskich do kontaktu z Biurem Handlowym PAIH w Turcji

www.paih.gov.pl/zbh_stambul  

pl_turcja_zaslepka

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij