Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
25 lutego 2019

Polskie Mosty Technologiczne: rusza nabór na nowe rynki

Rozpoczął się pierwszy w tym roku nabór wniosków do grantowego projektu Polskie Mosty Technologiczne. Mali i średni przedsiębiorcy zainteresowani ekspansją do Australii, Indii i Izraela będą mogli je złożyć do 27 marca. Łączna wartość wparcia dla firm w projekcie wyniesie ponad 176,5 mln zł.

Stawką w projekcie Polskie Mosty Technologiczne (PMT) jest grant o maksymalnej wartości 200 tys. zł w formule pomocy de minimis na opracowanie i wdrożenie strategii ekspansji zagranicznej. Wsparcie mogą otrzymać MŚP, których oferta jest innowacyjna na danym rynku. PMT składa się z etapu krajowego i zagranicznego. Nabór i pierwszą ocenę wniosków poprzedza seminarium informacyjne dla przedsiębiorców. Kolejnym krokiem są warsztaty nt. specyfiki rynku docelowego, tworzenia strategii ekspansji którą grantobiorcy przetestują i wdrożą na rynku zagranicznym w asyście Zagranicznych Biur Handlowych i pracowników PAIH. Okres realizacji projektów przez firmy nie może przekroczyć dziewięciu miesięcy, a grant może osiągnąć 100 proc. wydatków kwalifikowanych. Do tej pory PAIH przeprowadziła trzy nabory, a listę grantobiorców otworzyło 31 przedsiębiorców z pierwszej, północnoamerykańskiej, rundy. Niedługo opublikuje wyniki naboru dalekowschodniego, w dalszej perspektywie – na rynki ZEA i Kenii.

W tym roku na pierwszy ogień poszły rynki Australii, Izraela i Indii. We wszystkich tych krajach od ponad pół roku działają Zagraniczne Biura Handlowe PAIH. Kierowniczka ZBH Mumbaj, Ada Dyndo, podkreśla, że Indie są dla polskich przedsiębiorców atrakcyjne nie tylko ze względu na wielkość rynku i jego różnorodność, ale przede wszystkim korzystną sytuację gospodarczą (7-8% wzrost PKB) Jak wyjaśnia, PAIH rozpoznała branże największych szans – Mówimy tutaj o sektorze spożywczym – zwłaszcza popycie na polskie jabłka, maszyn i urządzeń, szczególnie w kontekście przetwórstwa żywności, biotechnologii i farmaceutyki oraz meblowym – wskazuje Ada Dyndo. Tłumaczy, że do tej pory obsłużyło ponad 300 zapytań polskich firm, które zazwyczaj pytają o klimat inwestycyjny, stawki celne i zasady certyfikacji, udział w imprezach targowych, czy proszą o pomoc w znalezieniu partnera biznesowego. – W ciągu zaledwie pół roku od otwarcia biura w Indiach, polskie firmy znalazły dzięki nam kontrahentów, uczestniczyły w spotkaniach B2B w obu krajach i seminariach poświęconych rynkowi indyjskiemu i kulturze biznesowej, a nawet wzięły udział w misji biznesowej PAIH do Indii. Wiemy, jak ważne jest wsparcie na tak odległym rynku, dlatego staramy się być dla nich jak najlepszym partnerem. Tak będzie także w przypadku projektu Polskie Mosty Technologiczne – mówi szefowa biura PAIH w Indiach.

Rozpoczynająca się runda konkursowa PMT to szansa także dla przedsiębiorców zainteresowanych ekspansją na Antypody. – Australia jedno z najbogatszych społeczeństw na świecie. Ponadto, tamtejsza gospodarka rośnie w najszybszym tempie wśród krajów rozwiniętych – mówi Jakub Wilchelm, szef biura handlowego PAIH w Sydney. Przypomina, że w rankingu Doing Business Australia zajmuje 3. miejsce na świecie w łatwości zakładania firmy, a jej dodatkowym atutem są jej powiązania. – To świetna baza handlowa i inwestycyjna dla firm prowadzących działalność gospodarczą na terytorium całej Azji – dodaje. Wśród perspektywicznych, pod względem eksportu, sektorów wymienia kilka – Zgodnie z naszymi analizami, wśród sektorów wysokich szans do bilateralnej współpracy handlowo- inwestycyjnej są zaawansowane usługi biznesowe, wykorzystujące sztuczną inteligencję do optymalizacji procesów oraz inne zaawansowane usługi IT. Widzimy też popyt na wysokiej klasy sprzęt medyczny, elementy budowlane, maszyny górnicze, kosmetyki, ekologiczną żywność i sprzęt rolniczy. Grantobiorcy projektu PMT mogą mieć naprawdę duże pole do popisu – mówi kierownik ZBH Sydney.

Z kolei szefowa ZBH Tel Awiw, Zofia Nojszewska zaznacza, że dwustronna wymiana handlowa najbardziej dynamicznie rozwija się w sektorach: spożywczym, kosmetycznym i IT. – Podstawową kwestią dla firm wchodzących na rynek izraelski jest znalezienie rzetelnego partnera biznesowego, przygotowanie się do twardych negocjacji i uzbrojenie w cierpliwość. Szczególnie jeśli chodzi o rynek spożywczy i kosmetyczny, gdzie oprócz podpisania umowy z importerem, trzeba również przejść przez proces rejestracji produktów w resorcie zdrowia. Zawsze podkreślamy, że izraelscy importerzy oraz inwestorzy są bardzo zainteresowani współpracą z firmami znad Wisły, głównie ze względu na wysoką jakość usług i produktów z Polski. Tamtejsi konsumenci chwalą polskie marki – mówi Nojszewska. Kierowniczka biura PAIH w Tel Awiwie zapewnia, że ZBH pomaga polskim przedsiębiorcom w stawianiu pierwszych kroków na rynku izraelskim, aranżując spotkania b2b oraz promując polskie firmy podczas targów i konferencji, a coraz częściej, na życzenie firm, uczestnicząc w negocjacjach. – Firmom zakwalifikowanym do projektu Polskie Mosty Technologiczne zapewnimy wsparcie na miejscu, promocję ich oferty, oraz zainicjujemy spotkania z lokalnymi partnerami – zaznacza Nojszewska.

W tym roku, oprócz rozpoczętego właśnie naboru, PAIH zorganizuje jeszcze co najmniej trzy rundy konkursu. W II kwartale przedsiębiorcy będą mogli  zaaplikować na rynek Norwegii, Ukrainy i Rosji, następnie - RPA, Egiptu i Algierii. Runda dalekowschodnia (Indonezję, Koreę Południową i Singapur) odbędzie się na końcu. Obecny nabór potrwa do 27 marca.

***


Projekt Polskie Mosty Technologiczne jest realizowany w latach 2018-2023 i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach III Osi priorytetowej Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Działanie: 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Łączna wartość wparcia dla firm wyniesie ponad 176,5 mln zł.

ZŁÓŻ WNIOSEKPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij