Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
21 lutego 2019

Informator o sektorze lotniczym w Meksyku

Zapraszamy do zapoznania się z informacją dot. sektora lotniczego w Meksyku przygotowaną przez Zagraniczne Biuro Handlowe w Meksyku.

Samolot


Przemysł lotniczy w Meksyku odnotował 11% wzrost eksportu w ubiegłym roku (2018) i zgodnie z danymi ProMexico, rósł on w tempie 11,2% w latach 2007-2017. KPMG uznaje Meksyk za rynek najbardziej atrakcyjny dla sektora lotniczego na całym kontynencie amerykańskim. Mimo to, branżowi giganci tacy jak Boeing, GE czy Safran, twierdzą, że by kontynuować wzrost tej branży, pilnie potrzebny jest rozwój i zwiększenie możliwości dostawczych rynku lokalnego. Meksykański sektor aeronautyczny składa się z podmiotów zajmujących się produkcją, serwisowaniem, naprawą, profilowaniem, inżynierią, projektowaniem oraz usługami pomocniczymi (linie lotnicze, ośrodki badawcze, centra szkoleniowe i inne) dla statków powietrznych komercyjnych oraz militarnych. Wzrost eksportu w skali roku wyniósł 14% w latach 2010-2016. Eksport w 2016 roku osiągnął wielkość 7,2 mld USD, z kolei import wyniósł 5,9 mld USD. Dane meksykańskiego Ministerstwa Gospodarki wskazują, że głównymi stanami wybieranymi na inwestycję w tym sektorze w 2015 roku były: Queretaro (47,9%), Baja California (12,9%) i Chihuahua (11,2%).

Sektor aeronautyczny jest stosunkowo nową gałęzią w gospodarce meksykańskiej. Jest to świetny przykład wzrostu, zagranicznych inwestycji oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Średni roczny wzrost eksportu w latach 2013-2015 wyniósł 20%; do 2016 roku powstało 63 tys. nowych miejsc pracy a skumulowana wartość FDI w ciągu 10 lat (2007-2017) wyniosła 6 mld USD. Meksyk w porównaniu z kosztami produkcji w USA wygrywa przewagą aż o 15,8% (Merca 2.0). Bruno Juanes z Deloitte Consulting Mexico twierdzi, że "kluczem do przyszłości przemysłu aeronautycznego w Meksyku jest dywersyfikacja wartości dodanej do produkcji".

Prognozy Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego mówią, że do 2023 roku flota powietrznych statków przewożących pasażerów i cargo o pojemności 10 ton, osiągnie wielkość 36 556 jednostek. Biorąc pod uwagę aktualną obecność ok. 18 tys. statków kursujących na trasach komercyjnych, oznacza to ogromny wzrost.

FEMIA (Federación Mexicana de la Industria Aerospacial, A.C.), czyli Meksykańska Federacja Przemysłu Aeronautycznego to stowarzyszenie zrzeszające większość branżowych firm w Meksyku. Powstała w 2007 roku w celu promocji rozwoju sektora na poziomie lokalnym i międzynarodowym. Jej prognozy na niedaleką przyszłość wymieniają dwa największe wyzwania sektorowe w Meksyku. Pierwszym z nich jest konsolidacja zaopatrzenia, zwłaszcza w wybranych procesach, których z powodu braku możliwości technologicznych na ten moment nie przeprowadza się w Meksyku. Są to m.in. specjalistyczne procesy pozwalające na odporność materiałów i części na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych, których doświadczają samoloty. Drugim wyzwaniem jest utrzymanie tempa wzrostu tak by zaspokoić popyt krajowy. Ponadto światowy popyt na nowe statki powietrzne oraz na usługi serwisowe wciąż rośnie dając przyszłości tego sektora pozytywne prognozy.

W 2019 roku ma zostać zainaugurowane centrum innowacji: Centro de Innovación Aeroespacial w stanie Baja California. Jego głównym celem jest projektowanie części i komponentów, jednakże posłuży ono również za inkubator dla firm, zwłaszcza małych i średnich, które w przyszłości mogą stać się dostawcami dla sektora aeronautycznego.

Sektor jest dalej podzielony na OEM, firmy wchodzące w skład TIER 1, TIER 2 oraz TIER 3. Meksyk cały czas ulepsza swoje zdolności produkcyjne przechodząc z produkcji komponentów i małych części do produkcji skrzydeł, małych dronów oraz części odpowiedzialnych za sterowanie statkiem powietrznym, których liczba rośnie w tempie umiarkowanym.


Mapa 1. Lokalizacja największych firm branżowych w poszczególnych stanach Meksyku.

Lokalizacja największych firm branżowych w poszczególnych stanach Meksyku
Źródło: MRO Network, Mexico Business Publishing


Meksykański sektor aeronautyczny składa się z 5 głównych hubów, ulokowanych w stanach: Baja California (Tijuana-Mexicali), Sonora, Chihuahua, Queretaro oraz Nuevo León. Są to również stany o największym udziale w eksporcie tej branży w kraju. Największym z nich jest hub w stanie Baja California z ponad setką firm z tej branży, które są bezpośrednim pracodawcą dla blisko 35 tys. osób. Natomiast Queretaro uchodzi za najważniejszy hub branżowy w kraju oraz zalicza się do grona top 5 w skali globalnej. Zawdzięcza to m.in. zapleczu naukowemu oraz wykwalifikowanemu personelowi, który uczy się w ramach dostosowanych programów i ścieżek kariery oferowanych przez lokalne instytucje edukacyjne. Dzięki spójnej kampanii promocji meksykańskiego sektora rolniczego oraz wachlarzowi rządowych zachęt, meksykańskie huby lotnicze pozostają atrakcyjnym punktem na mapie dla firm z tej branży. Wspomnieć należy również o miastach Mexicali i Queretaro, które znalazły się na liście 10 miast wyróżnionych przez brytyjski magazyn Financial Times dzięki ich nieprzeciętnej atrakcyjności dla inwestycji i konkurencyjności branżowej w branży lotniczej.

Instytucje i stowarzyszenia branżowe:

 • Federación Mexicana de la Industria Aerospacial, A.C. (FEMIA) - Meksykańska Federacja Przemysłu Aeronautycznego
  World Trade Center, Montecito 38, Col. Nápoles,
  Mexico City 03810, Meksyk
  www.femia.com.mx

 • Agencia Espacial Mexicana - Meksykańska Agencja Kosmiczna
  Av. Insurgentes Sur 1685, Col. Guadalupe Inn,
  Mexico City 01020, Meksyk
  www.gob.mx/aem

 • Chihuahua’s Aerospace Cluster - Klaster Lotniczy w Chihuahua
  Av. William Shakespeare No. 157, Complejo Industrial Chihuahua,
  Chihuahua, Meksyk
  aerospaceclusterchihuahua.com


Targi i wydarzenia branżowe:

 • FAMEX - Feria Aerospacial Mexico; targi sektora lotniczego
  24-27 kwietnia 2019, Mexico City
  www.f-airmexico.com.mx

 • Expo Manufactura - nowe tendencje i rozwiązania dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, energetycznego
  5-7 lutego 2019, Monterrey
  www.expomanufactura.com.mx

Po więcej informacji dot. sektora lotniczego, zapraszamy do kontaktu z ZBH Meksyk.


Załącznik:

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij