Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
19 lutego 2019

Tadeusz Kościński pokieruje przygotowaniami Polski do EXPO 2020 w Dubaju

Komisarzem Generalnym Sekcji Polskiej EXPO 2020 został wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński. Zastąpił na tym stanowisku byłego prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Tomasza Pisulę. Za organizację udziału Polski w wydarzeniu nadal odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Pierwsza Wystawa Światowa w regionie MEASA (z ang. Middle East Africa and South Asia) potrwa od 20 października 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r. Jego organizatorzy spodziewają się aż 25 milionów gości. Udział w wydarzeniu potwierdziło już 200 państw i organizacji międzynarodowych. Przygotowania Polski do EXPO zainicjowała uchwała Rady Ministrów z marca 2018 r. potwierdzająca wolę udziału w EXPO oraz powołująca komisarza generalnego sekcji polskiej. Został nim ówczesny prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula, a zadanie przygotowania udziału Polski w wydarzeniu rząd powierzył PAIH. Na początku stycznia 2019 r. prezes Pisula zrezygnował z pełnienia funkcji szefa Agencji oraz z kierowania przygotowaniami Polski do udziału w Wystawie. W związku z tym, Rada Ministrów podjęła uchwałę o powierzeniu stanowiska komisarza generalnego sekcji polskiej EXPO 2020, wiceministrowi Tadeuszowi Kościńskiemu.

Powołanie podsekretarza stanu na de facto ambasadora Polski na EXPO 2020 oznacza, że rząd nadał wydarzeniu znacznie wyższy priorytet – zaznacza wiceminister Kościński.  – Bliski Wschód to wciąż nieodkryty ląd dla polskiego biznesu. Jesteśmy przekonani, że udział Polski w Wystawie Światowej w Dubaju uświadomi firmom znad Wisły ogromny potencjał tego regionu. Dołożę wszelkich starań, żebyśmy byli do niej jak najlepiej przygotowani. Już teraz mogę zapewnić, że realizacja projektu przebiega zgodnie z harmonogramem i koncepcją programową –  mówi wiceszef MPiT.

Kierująca projektem EXPO 2020 Monika Dyląg-Sajór wyjaśnia, że w ciągu najbliższych miesięcy tempo prac nad udziałem Polski w wydarzeniu mocno przyspieszy, a wsparcie komisarza z resortu przedsiębiorczości będzie bezcenne. – Do EXPO zostało nam niewiele ponad półtora roku. Mamy do zrealizowania tak poważne zadania jak wybór generalnego wykonawcy pawilonu, czy zawarcie umów z biznesowymi partnerami. Cieszymy się, że pokieruje nimi wiceszef ministerstwa współodpowiedzialnego za politykę gospodarczą państwa. To nie tylko ogromna nobilitacja dla zespołu projektowego, ale przede wszystkim jasny sygnał dla naszych emirackich partnerów, że Polska traktuje udział w Wystawie bardzo poważnie –  podkreśla.

Notka biograficzna Tadeusza Kościńskiego
Tadeusz Kościński przez całą karierę zawodową był związany z sektorem bankowym. Na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii został powołany 16 stycznia 2018 r. Od 27 listopada 2015 r. do 15 stycznia 2018 r. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK S.A. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie. Jest absolwentem Goldsmith’s University of London i założycielem Fundacji Kresy Historii.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij