Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
14 lutego 2019

Obowiązki przedsiębiorcy w zakresie odzysku opakowań w Grecji

Wszystkie greckie przedsiębiorstwa produkujące lub importujące pakowane produkty są zobowiązane do zbierania i recyklingu opakowań swoich produktów.

Na podstawie: EXPRA aisbl/ivzw Extended Producers Responsibility Alliance Registered under RPR Brussels 05 24 725 854

Zgodnie z grecką ustawą nr 2939 wszystkie przedsiębiorstwa produkujące lub importujące pakowane produkty są zobowiązane do zbierania i recyklingu opakowań swoich produktów poprzez organizowanie indywidualnego systemu do alternatywnego zarządzania swoimi odpadami opakowaniowymi lub organizowanie i / lub uczestnictwo w zbiorowym systemie. Jednocześnie władze lokalne są również prawnie zobowiązane do alternatywnego zarządzania swoimi komunalnymi odpadami opakowaniowymi. Ponadto, zgodnie z prawem, krajowe cele są następujące: 60% (wagowo) odzysku całkowitej ilości odpadów opakowaniowych, z których co najmniej 55% (w przeliczeniu na wagę) recyklingu. Ponadto przewiduje się następujące wartości procentowe recyklingu na materiał: 60% (wagowo) szkła, 60% (wagowo) papieru i tektury, 50% (liczone wagowo) metali, 22,5% (wagowo) tworzyw sztucznych, 15% (wagowo) drewna.

W sierpniu 2001 r. uchwalono ustawę 2939/01 w sprawie opakowań i alternatywnego zarządzania opakowaniami i innymi produktami. Ta ustawa nakłada obowiązek alternatywnego zarządzania opakowaniami i harmonizuje ustawodawstwo krajowe z odpowiednim prawodawstwem Unii Europejskiej, w szczególności z dyrektywą europejską 94/62/WE. W tym miejscu należy zauważyć, że w 2004 r. Wydano nową dyrektywę UE, zmieniającą cele określone w dyrektywie 94/62/WE. Nowe cele zostały włączone do krajowych ram prawnych za pomocą wspólnej decyzji ministerialnej nr 9268/469. W szczególności wszystkie przedsiębiorstwa działające w naszym kraju i produkujące lub importujące produkty w opakowaniach, które z kolei są dostarczane na rynek krajowy, są teraz zobowiązane do zbierania i recyklingu opakowań swoich produktów.

Źródło: www.expra.eu/countries/greece/7Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij