Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
7 lutego 2019

Meksyk - UE: nowe porozumienie handlowe

Nowe porozumienie handlowe pomiędzy Meksykiem a UE ma wejść w życie z początkiem 2020 roku. Już teraz przedsiębiorcy meksykańscy i europejscy z niecierpliwością oczekują zakończenia jego oficjalnej rewizji prawnej i podpisu. W Mexico City odbyło się właśnie spotkanie omawiające możliwości jakie daje to porozumienie obu stronom.

Foto UE 2 05.02.2019


Meksykańskie Ministerstwo Gospodarki wraz z Delegacją Unii Europejskiej w Meksyku oraz przy współpracy z Meksykańską Radą Handlu Zagranicznego, Inwestycji i Technologii (COMCE) i Europejską Izbą Handlową (EUROCAM) zorganizowało w dniu 5 lutego 2019 r. panel dotyczący możliwości biznesowych w ramach nowego porozumienia o wolnym handlu pomiędzy Meksykiem i Unią Europejską. Spotkanie zainaugurowało otwarcie odrestaurowanej auli w gmachu Ministerstwa Gospodarki i zostało podzielone na 2 moduły.


Foto UE 1 05.02.2019


Przywitania zebranych dokonał Klaus Rudischhauser, Ambasador UE w Meksyku oraz Sergio Contreras, Zastępca Prezydenta COMCE. Następnie głos zabrały Helena König, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Handlu UE oraz Luz María de la Mora, Viceminister ds. Handlu Zagranicznego w Ministerstwie Gospodarki, które rozmawiały na temat możliwości jakie oferuje nowe porozumienie handlowe. Omówione zostały aspekty nowych rozdziałów porozumienia oraz ich modernizacji w stosunku do poprzedniego porozumienia z 2000 roku. Warto zwrócić uwagę na następujące punkty zawarte w tekście porozumienia po renegocjacjach:

  1. Docelowa eliminacja większości taryf celnych na produkty spożywcze importowane z UE, dzięki czemu staną się one bardziej konkurencyjne na rynku meksykańskim.
  2. Ochrona 340 regionalnych produktów europejskich, podkreślająca ich unikatowość.
  3. Firmy z UE będą mogły uczestniczyć w większej ilości przetargów publicznych oraz będą mogły oferować usługi finansowe i telekomunikacyjne w Meksyku.
  4. Jest to pierwsza umowa handlowa UE, w której ujęta została walka z korupcją.
  5. Wsparcie udziału małych i średnich przedsiębiorstw w handlu bilateralnym poprzez szereg zachęt oraz dostęp do jasnej informacji dot. taryf, dokumentów oraz regulacji celnych.

Foto UE 3 05.02.2019


W drugiej części panelu udział wzięli przedsiębiorcy, którzy podzielili się z widownią swoimi doświadczeniami w handlu pomiędzy Meksykiem a UE oraz oczekiwaniami w stosunku do nowego porozumienia handlowego. Umowa obecnie jest sprawdzana prawnie, co potrwa do kwietnia 2019 roku, by następnie zostać podpisaną przez obie strony. Oczekuje się, że wejdzie w życie z początkiem 2020 roku.

Meksyk zależy od handlu zagranicznego. W 2017 roku wymiana handlowa dóbr pomiędzy Meksykiem a UE osiągnęła wartość 62 mld EUR, natomiast wymiana usług w 2016 roku wyniosła 15 mld EUR. Modernizacja porozumienia handlowego pomiędzy Meksykiem i UE to również szansa dla polskich firm zainteresowanych ekspansją poza granice UE. Dzięki szerokiemu zakresowi umowy oraz uproszczonym procedurom, handel z Meksykiem powinien stać się jeszcze prostszy i owocny również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Gospodarka Meksykańskich Stanów Zjednoczonych zależy od gospodarki globalnej, inwestycji i handlu zagranicznego.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij