Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
28 stycznia 2019

Udział ZBH w Kijowie w XII Forum Europa-Ukraina oraz III Targach Wschodnich

Polska Agencja Inwestycji i Handlu była partnerem Forum Europa-Ukraina. Wydarzenie organizowane jest od 2007 roku, przez Instytut Studiów Wschodnich. Głównym tematem dwunastego już Forum była kwestia kontynuacji procesu reform i modernizacji Ukrainy w sytuacji możliwych zmian na szczycie władzy w Kijowie w wyniku wyborów prezydenckich i parlamentarnych zaplanowanych w roku 2019.

Europa-Ukraina


W tegorocznym Forum goście z Polski i Ukrainy mieli okazję uczestniczyć w dwóch dniach debat i spotkań, które odbywały się w ramach 4 linii programowych (Gospodarka i Rozwój, Integracja Europejska i Reformy, Polityka Międzynarodowa oraz Społeczeństwo). Podczas Sesji plenarnych kluczowi decydenci rozmawiali o współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy i krajów europejskich. W programie znalazło się ponad 30 paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym a także 10 prezentacji ukraińskich regionów, wybranych sektorów gospodarki etc.

Sprzyjający klimat inwestycyjny jest jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy ekspansji na obcy rynek. Tematowi "Jak zbudować atrakcyjny klimat inwestycyjny?" był poświęcony panel dyskusyjny pod patronatem PAIH. Panel odbył się w dniu 24 stycznia w linii programowej Gospodarka i Rozwój XII Forum Europa-Ukraina.


Europa-Ukraina


Na zaproszenie Organizatorów oraz Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie w panelu wzięli udział następujący goście:

 • Grzegorz Szatkowski, Prezes Zarządu, Kredobank / Grupa PKO Bank Polski, Ukraina
 • Jacek Matusiak, Prezes Zarządu, PZU Ukraina, Polska
 • Krzysztof Siedlecki, Członek Zarządu, MSPPU, Ukraina
 • Piotr Pomian-Kruszyńki, Dyrektor Obszaru I Ekspansji Zagranicznej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Polska

Moderatorem natomiast był Redaktor Naczelny Wprost Pan Jacek Pochłopień.

Podczas panelu doświadczeni praktycy z wieloletnim stażem na ukraińskim rynku podzielili się swą unikalną wiedzą i doświadczeniem. Ukraina startując z tego samego poziomu co Polska na początku zmian transformacji ustrojowej nie jest oczywiście tak daleko jak my, ciągle poważnym problemem jest korupcja, niewydolna i rozbudowana biurokracja, tempo reform w sądownictwie oraz takich sferach jak medycyna czy decentralizacja administracji nie jest wystarczające. Pomimo jednak wielu problemów i wyzwań stojących przed naszym wschodnim sąsiadem, praktycznie każdy z panelistów pozytywnie oceniał możliwości i szanse inwestowania w Ukrainie dla polskich firm. Elementami sprzyjającymi są prowadzone już obecnie reformy, przyśpieszenie procesów prywatyzacyjnych czy obranie jednoznacznego kursu na integrację euroatlantycką. Problem ze zdegradowaną ukraińską infrastrukturą może być zarazem szansą i okazją do zrobienia dobrego interesu. Wielką niewiadomą będą natomiast zbliżające się wybory Prezydenckie na wiosnę i parlamentarne zaplanowane na październik.


Europa-Ukraina


Po zakończeniu panelu odbyło się podpisanie memorandum o współpracy pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Międzynarodowym Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.


Europa-Ukraina


III Targi Wschodnie

III Targi Wschodnie to najważniejsze wydarzenie towarzyszące XII Forum Europa-Ukraina. Targi skierowane były do tych firm, które chcą nawiązać lub poszerzyć współpracę biznesową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W tegorocznej edycji, odwiedzający G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe mogli zapoznać się z ofertą 120 wystawców z następujących branż: informatyka i nowe technologie; finanse; ubezpieczenia; budownictwo; motoryzacja i lotnictwo; FMCG; HR, a także turystyka i sport.


Europa-Ukraina


Podczas Targów Wschodnich w dniach 24-25 stycznia 2019 r., dla uczestników forum oraz odwiedzających targi, ZBH Kijów zorganizowało stoisko informacyjne PAIH S.A. Stoisko cieszyło się powodzeniem zarówno wśród polskich, jak i ukraińskich gości. Możliwości sprzedaży swoich produktów poszukiwali przedsiębiorcy produkujący materiały budowlane, drony, środki bezpieczeństwa, kotły oraz oczywiście produkty spożywcze, które cieszą się uznaniem i budują silną polską markę także na wielu innych zagranicznych rynkach. Pozostałe branże, które były także silnie reprezentowane to:

 • logistyka i transport (kwestie dostaw towarów w transporcie międzynarodowym przy wykorzystaniu ukraińskich partnerów, kwestie prawne związane z realizacją kontraktów międzynarodowych, współpraca przygraniczna),
 • ekologia i energetyka odnawialna (technologie związane z oczyszczaniem ścieków, przetwórstwem odpadów, prace inżynieryjne, możliwości współpracy z ukraińskimi samorządami lokalnymi),
 • informatyka i nowoczesne technologie (np. sprzedaż usług "w chmurze" dla ukraińskich klientów, czy wykorzystanie technologii satelitarnych do prac w dużych gospodarstwach rolnych).


Europa-Ukraina


Na stoisku ZBH Kijów polscy i ukraińscy przedsiębiorcy mogli uzyskać informacje na temat:

 • wsparcia udzielanego przez ZBH w Kijowie firmom zainteresowanym ekspansją na rynku ukraińskim,
 • prowadzenia działalności gospodarczej w Ukrainie,
 • inwestowania w Polsce - dla ukraińskich podmiotów,
 • Branżowego Programu Promocji branży Moda Polska.


Europa-Ukraina


Natomiast w ramach partnerstwa ZBH Kijów z Optimum Consulting Group Sp. z o.o. oraz kijowską kancelarią prawną LBC Partners dla gości naszego stoiska przygotowaliśmy informację w następującym zakresie:

 • doradztwo podatkowe, księgowe i celne przy świadczeniu usług i sprzedaży towarów w Ukrainie,
 • realizacja inwestycji zagranicznych w Polsce i na Ukrainie,
 • ekspansja na rynek ukraiński szanse i zagrożenia,
 • konsultacji prawnych dla firm zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej w Ukrainie.


Europa-Ukraina


W drugim dniu forum kierownik ZBH Kijów Karol Kubica przeprowadził prezentację na temat: Wsparcie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców na Ukrainie przez ZBH Kijów.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij