Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
25 stycznia 2019

Zachęcamy singapurskie firmy technologiczne do inwestowania w Polsce

Polska Agencja Inwestycji i Handlu uczestniczyła w konferencji poświęconej postanowieniom umowy o wolnym handlu i ochronie inwestycji zawartej między UE a Singapurem. Jej przedstawiciele spotkali się też z tamtejszymi firmami technologicznymi, zainteresowanymi ekspansją do UE.

Singapur to 5. największy partner handlowy Polski wśród państw ASEAN, dla UE jest zaś największym. W październiku zeszłego roku UE i Singapur przypieczętowały porozumienia, które nie tylko zliberalizują handel, ale zapewnią wzajemną ochronę inwestycji. Ma to prowadzić do polepszenia klimatu inwestycyjnego. Sygnatariuszom umowy zależy na jak najlepszym zrozumieniu jej postanowień i skutecznym wykorzystaniu ich przez biznes po obu stronach globu. Służą temu m.in. międzynarodowe konferencje eksperckie. W jednej z nich wzięli udział przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Jak mówi Magdalena Smolak, szefowa biura handlowego PAIH w Singapurze, Agencja zachacała azjatyckich partnerów do inwestowania w Polsce, wskazując na ułatwienia w prowadzeniu działalności B+R (m.in. od niedawna obowiązujące ulgi podatkowe z tytułu uzyskania prawa własności intelektualnej – IP Box). – Spotkaliśmy się z 10 firmami m.in. z segmentu internetu rzeczy, czy tworzącymi rozwiązania IT dla branży spożywczej. Pokazaliśmy im możliwości inwestowania nad Wisłą, które mogłyby przekuć w wymierne korzyści. Staraliśmy się ich przekonać do tego, że Polska jest otwarta na innowacyjny biznes – podkreśla Smolak. Szefowa ZBH zauważa, że Polska budzi w Singapurze zainteresowanie jako potencjale centrum obsługi klientów w tej części Europy, ze względu na strategiczne położenie i wysoko wykwalifikowane kadry IT.

Z kolei Jan Kamoji-Czapiński, dyrektor Obszaru Inwestycji Bezpośrednich PAIH mówi, że Agencja obsługuje dwa projekty inwestycyjne z Singapuru, ale ma nadzieję, że spotkania z tamtejszymi firmami IT zaowocują pozyskaniem kolejnych. – Zdążyliśmy już przywyknąć do inwestycji z dalekiej Azji, jednak te pochodzące z Singapuru wciąż należą w Polsce do rzadkości. Mamy apetyt na więcej, dlatego chcemy wykorzystać obecną, dobrą koniunkturę. Sprzyja nam nie tylko atrakcyjność inwestycyjna Polski, ale także nowe regulacje prawne – mówi. Zauważa, że zawarta w zeszłym roku umowa o wzajemnej ochronie inwestycji zapewnia niedyskryminację i wysoki poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności inwestycyjnej – Zgodnie z umową europejskie firmy w Singapurze i tamtejsze w UE, będą traktowane na równi z podmiotami lokalnymi, a swoich praw będą mogły dochodzić w sądach.

Negocjowane od 2010 r. porozumienia o wolnym handlu (FTA) i wzajemnej ochronie inwestycji przedstawiciele Unii Europejskiej i Singapuru podpisali 19 października 2018 r. Wejście w życie pierwszego dokumentu wymaga zatwierdzenia przez Radę UE i PE, natomiast drugi musi być ratyfikowany w każdym kraju członkowskim.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij