Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
20 stycznia 2020

Polsko-japońska współpraca gospodarcza w trzech wymiarach

Współpraca w zakresie inwestycji bezpośrednich, innowacji w energetyce i dużych projektów infrastrukturalnych będą tematami polsko-japońskich sesji biznesowych organizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) 21 stycznia w Tokio. Rozmowy 21 polskich i 25 japońskich firm zainauguruje Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wraz z Grażyną Ciurzyńską, p.o. Prezes PAIH.

Japonia to trzecia gospodarka świata i strategiczny parter naszego kraju w Azji. Tamtejsi inwestorzy wciąż należą do kluczowych w Polsce, a firmy znad Wisły w ciągu ostatniej dekady zwiększyły eksport do Japonii ponad dwukrotnie - z 270 mln euro w 2008 r. do 566 mln euro w 2018 r. 21 stycznia Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) organizuje sesje spotkań biznesowych 21 polskich i 25 japońskich firm, których celem jest pogłębienie partnerstwa w strategicznych obszarach - inwestycji bezpośrednich, innowacji w energetyce i dużych projektów infrastrukturalnych.

Misją Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest nie tylko zwiększenie możliwości biznesowych polskich przedsiębiorców za granicą, ale też umocnienie pozycji ekonomicznej naszego kraju na mapie Europy i świata. Ważnym aspektem działań Agencji jest wsparcie rozwoju relacji gospodarczych Polski z jej kluczowymi partnerami międzynarodowymi. PAIH zorganizowała sesje biznesowe dla polskich i japońskich firm, gdyż mogą zapoczątkować nowy rozdział współpracy w trzech perspektywicznych wymiarach: inwestycji bezpośrednich, energetycznym i infrastrukturalnym - wyjaśnia Grażyna Ciurzyńska, p.o. Prezes PAIH.

Inwestycje z potencjałem

Obok Amerykanów i Niemców, Japończycy należą do kluczowych zagranicznych inwestorów w Polsce. W ponad 300 firmach utworzyli blisko 40 tys. miejsc pracy, z czego 18 tys., przy wsparciu PAIH (wcześniej PAIiIZ). Do tej pory japońskie firmy angażowały kapitał głównie w sektor motoryzacyjny, spożywczy czy elektroniczny. W ostatnich latach dołączyły do podmiotów inwestujących w rozwój polskiej i światowej branży e-mobilności.

- Japońscy inwestorzy angażują się w projekty inwestycyjne w Polsce, które są dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż jeszcze kilka lat temu. Atrakcyjności polskiego rynku sprzyja przede wszystkim dynamiczne środowisko biznesowe, w tym rosnący poziom innowacyjności polskiej gospodarki czy większe zwroty z inwestycji niż średnia w Europie. Japoński kapitał docenia też dobrze skrojoną do oczekiwań inwestorów ofertę zachęt inwestycyjnych - mówi Grażyna Ciurzyńska.

Jak dodaje, Agencja będzie zachęcać firmy z Japonii do zaangażowania zarówno w sektory tradycyjne, ale również w obszary nowych szans, w których Polska ma przewagi konkurencyjne - m.in. nowoczesne usługi dla biznesu, smart-cities czy e-mobilność.

Innowacyjna energetyka

E-mobilność, a także technologie czystego węgla i wodorowe będą w centrum rozmów sesji energetycznej. Warto zauważyć, że na początku 2019 r. w Warszawie przedstawiciele Ministerstwa Energii oraz japońskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu podpisali Memorandum o współpracy w obszarze Czystych Technologii Węglowych (CTW). Umowa ma wyznaczać ramy polsko-japońskiej współpracy oraz wsparcia w kontekście rozwijania i promowania czystych technologii węglowych, uwzględniając szczególnie gazyfikowanie węgla. Z kolei jesienią 2019 roku w Tokio odbyło się drugie polsko-japońskie spotkanie ministerialne na temat energii wodorowej.

- Zaawansowane technologicznie projekty gazyfikacji i czystego węgla rozwijane z sukcesem w Japonii stanowią dla polskich firm model do wykorzystania na rynku lokalnym. Ogromny potencjał z uwagi na duże zaawansowanie rozwoju i implementacji tych technologii w Japonii ma współpraca w dziedzinie technologii wodorowych - zaznacza Ewa Małocha, szefowa biura PAIH w Tokio.

Strategiczne projekty infrastrukturalne

Ekspertka PAIH zwraca również uwagę, że spotkania w Tokio to również doskonała okazja do nawiązania współpracy z japońskimi organizacjami branżowymi, firmami projektowymi, wykonawcami budowlanymi, liderami w rozwoju zaawansowanych technologii w branży transportowej.

- Ważnym celem wizyty jest zbadanie możliwości nawiązania współpracy w zakresie projektów infrastrukturalnych w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z drugiej strony dynamiczny rozwój polskiego importu i eksportu z wykorzystaniem transportu morskiego rodzi zapotrzebowanie na rozbudowę infrastruktury portowej. W obu tych obszarach Japonia może stać się strategicznym partnerem dla Polski - zaznacza Ewa Małocha z PAIH.

* * *

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) działa na rzecz promocji Polski i polskiej gospodarki. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz polską myśl technologiczną. Pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również inwestycje bezpośrednie polskich i zagranicznych firm - ważny element zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij