Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
18 stycznia 2019

PAIH zabrał polskich przedsiębiorców na najważniejszy szczyt w Indiach

Polskie firmy z branży IT, spożywczej, wellness&spa, medycznej, FMCG oraz gospodarki odpadami biorą udział w największym w Indiach szczycie gospodarczym i targach wystawienniczych. Misję biznesową zorganizowała dla nich Polska Agencja Inwestycji i Handlu we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

W 2017 r. obroty handlowe z Indiami osiągnęły najwyższy w historii poziom, przekraczając 3 mld dolarów, odnotowując 15% wzrostu w stosunku do roku ubiegłego. Polskie firmy wyeksportowały towary o wartości ok. 730 mln dolarów, kupiły z kolei za blisko trzykrotnie więcej - 2 mld 44 mln dolarów. Sprzedały głównie węgiel, kauczuk syntetyczny, maszyny i urządzenia elektryczne oraz maszyny i urządzenia do wytwarzania energii. W imporcie z Indii dominowała natomiast chemia organiczna oraz żeliwo i stal. – Ponad dwa lata temu polski rząd wskazał Indie jako jeden z pięciu najbardziej perspektywicznych rynków dla polskiego eksportu. Dlatego, także poprzez nasze biuro, prowadzi na nim intensywną promocję polskich produktów i usług. Jednym z nich jest uczestnictwo w kluczowych imprezach gospodarczych i branżowych - takich jak Szczyt Vibrant Gujarat – podkreśla Ada Dyndo, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Mumbaju.

Jak wyjaśnia, szczyt to spotkanie liderów biznesowych i politycznych, pod przewodnictwem szefa indyjskiego rządu. Poprzednia edycja przyciągnęła 25 tys. uczestników z ponad 100 państw. Polska, obok 14 innych, otrzymała w tym roku status kraju partnerskiego wydarzenia. – W związku z tym, że szczytowi towarzyszą targi wystawiennicze, PAIH przygotowała dla polskich firm stoisko narodowe. Do Indii zabieramy pięć polskich firm z różnych branż: dostawcę rozwiązań i usług outsourcingu IT Billennium, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, producenta żywności Ewa-Bis, producenta sprzętu do SPA i wellness Fitnesswell, a także firmę zajmującą się zarządzaniem odpadami TRANSFER – mówi kierownik ZBH Mumbaj. Wyjaśnia, że dzień przed rozpoczęciem wydarzenia polscy przedsiębiorcy wezmą udział w seminarium i spotkaniach B2B. Organizatorami są izba handlowa stanu Gujarat, Indyjsko-Polska Izba Handlowa (IPCCI) oraz Federacja Indyjskich Izb Handlowych (FICCI).

Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH działa w Mumbaju od wiosny zeszłego roku. Jego szefowa tłumaczy, że do tej pory obsłużyło ponad 300 zapytań polskich firm z takich sektorów jak: przetwórstwo spożywcze, rolno-spożywczy, maszynowy, meblarski i kosmetyczny. Szefowa biura, Ada Dyndo zauważa, że przedsiębiorcy zazwyczaj pytają o klimat inwestycyjny, zasady certyfikacji, udział w imprezach targowych, czy proszą o pomoc w znalezieniu kontrahenta. – W ciągu zaledwie pół roku od otwarcia biura w Indiach, polskie firmy znalazły dzięki nam kontrahentów, uczestniczyły w spotkaniach B2B w obu krajach i seminariach poświęconych rynkowi indyjskiemu i kulturze biznesowej, a nawet rozpoczęły negocjacje kontraktów. Wiemy, jak ważne jest wsparcie na tak odległym rynku, dlatego staramy się być dla nich jak najlepszym partnerem – mówi szefowa przedstawicielstwa PAIH w Indiach.

Ada Dyndo dodaje, że już w pierwszym kwartale tego roku PAIH uruchomi nabór na rynek indyjski do programu Polskie Mosty Technologiczne (PMT) – Polskie Mosty Technologiczne to program grantowy, w ramach którego MŚP mają szansę zbudować strategię ekspansji i przetestować ją z nami na miejscu. Pomożemy im postawić pierwsze kroki w Indiach. Już teraz zapraszamy do aplikowania.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij