Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
17 stycznia 2019

Coraz więcej czeskich firm zatrudnia cudzoziemców

W 2017 r. pracownicy zagraniczni stanowili 10,7% ogółu zatrudnionych. Większość cudzoziemców pracujących w Republice Czeskiej jest zatrudniona na stanowisku pracownika. Na pierwszym miejscu pod względem liczebności są obywatele Słowacji, następnie obywatele Ukrainy, Rumunii, Polski, Bułgarii, Rosji i Wietnamu.

CSU logo


Czeski Urząd Statystyczny podaje, że ponad jedna dziesiąta ogółu zatrudnionych w Republice Czeskiej to cudzoziemcy. Pracownicy zagraniczni najczęściej pracują w przemyśle przetwórczym, zatrudnieni przez agencje pośrednictwa pracy. Obywatele polscy są najczęściej zatrudniani w górnictwie i wydobyciu, Rumuni w branży informacyjno-komunikacyjnej, Bułgarzy w transporcie i Ukraińcy w rolnictwie, handlu oraz opiece zdrowotnej i społecznej.

Ponad 53% obcokrajowców mieszkających w Czechach ma stałe miejsce zamieszkania w Republice Czeskiej, a ich liczba stale rośnie. Najczęstszym celem pobytu cudzoziemców w Czechach jest zatrudnienie i handel. W ostatnich latach rośnie zatrudnienie obywateli państw członkowskich UE.

W 2017 r. pracownicy zagraniczni stanowili 10,7% ogółu zatrudnionych. Większość cudzoziemców pracujących w Republice Czeskiej jest zatrudniona na stanowisku pracownika. Na pierwszym miejscu pod względem liczebności są obywatele Słowacji, następnie obywatele Ukrainy, Rumunii, Polski, Bułgarii, Rosji i Wietnamu.

Typowym bułgarskim pracownikiem jest 45-letni mężczyzna zatrudniony przez agencję pośrednictwa pracy, który pracuje jako operator maszyn w przedsiębiorstwie przemysłowym. Zatrudnieni w Czechach Bułgarzy pracują miesięcznie o 3,2 godziny więcej, niż przeciętny czeski pracownik. Co drugi obywatel bułgarski pracuje w firmie z siedzibą w Pradze.

Jak wynika ze statystyk, pracownicy rumuńscy mają ok. 30 lat, podobnie jak Słowacy. Poza Pragą pracują głównie w województwach: południowomorawskim, ołomunieckim i pilzneńskim. Jedna trzecia rumuńskich pracowników nie posiada wykształcenia, są zatrudniani jako operatorzy maszyn lub montażyści, natomiast aż 28% ma wykształcenie wyższe i pracuje na stanowisku specjalisty w branży informatycznej i komunikacyjnej.

Wśród pracowników z Ukrainy przeważają kobiety, podczas gdy w pozostałych grupach dominują mężczyźni. Ukraińcy pracują w wielu branżach, poza przemysłem najczęściej w handlu, służbie zdrowia i opiece społecznej, gastronomii i hotelarstwie oraz rolnictwie.

Większość cudzoziemców pracuje w Pradze. Wyjątek stanowią Polacy, którzy pracują najczęściej wzdłuż północnej granicy Czech, głównie w regionie ołomunieckim i województwie morawsko-śląskim.

Opracowanie: ZBH w Pradze na podstawie danych Czeskiego Urzędu StatystycznegoPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij