Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
7 grudnia 2018

Polskie Mosty Technologiczne na nowych rynkach w 2019 r.

Niemal 160 wniosków w dwóch naborach i 34 na liście rekomendacyjnej pierwszego z nich. Tak Polska Agencja Inwestycji i Handlu podsumowuje dziewięć miesięcy projektu Polskie Mosty Technologiczne (PMT). Zapowiada kolejne rundy konkursu w przyszłym roku na 12 nowych rynkach.
  • do tej pory odbyły się dwie rundy naborów; zgłoszenia do trzeciej (Kenia, ZEA) PAIH przyjmuje do 21 grudnia
  • przedsiębiorcy złożyli łącznie 159 wniosków
  • 34 projekty z pierwszego naboru znalazły się na liście rekomendacyjnej
  • w 2019 r. odbędą się przynajmniej nabory na rynki: (1.) Australii, Indii, Izraela, (2.) Norwegii, Rosji, Ukrainy, (3.) Algierii, Egiptu, RPA, (4.) Indonezji, Korei Południowej, Singapuru

Stawką w programie PMT jest grant o maksymalnej wartości 200 tys. zł w formule pomocy de minimis oraz opracowanie i weryfikacja strategii ekspansji zagranicznej. Mogą go otrzymać MŚP, których oferta jest innowacyjna na danym rynku lub charakteryzuje się istotnym ulepszeniem a dodatkowe punkty otrzymują te firmy, których produkty/usługi wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje. PMT składa się z etapu krajowego i zagranicznego. Nabór i pierwszą ocenę wniosków poprzedza seminarium informacyjne dla przedsiębiorców. Kolejnym krokiem są warsztaty tworzenia strategii, którą grantobiorcy przetestują i wdrożą na rynku zagranicznym w asyście Zagranicznych Biur Handlowych i pracowników PAIH – Dajemy polskim przedsiębiorcom profesjonalne wsparcie ekspertów, którzy niemal dosłownie poprowadzą ich za rękę i wskażą jak najlepiej przygotować się do ekspansji. Grant będą mogły wykorzystać m.in. na lokalne doradztwo, np. w zakresie certyfikacji, czy wzornictwa opakowań – zaznacza Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH. Wyjaśnia, że okres realizacji projektów przez firmy nie może przekroczyć dziewięciu miesięcy, a grant może osiągnąć 100 proc. wydatków kwalifikowanych.

grafiki_tt_pmt_podsumowanie

W pierwszym naborze (rynki: USA, Kanada, Meksyk) wpłynęło 70 wniosków na łączną kwotę 13,9 mln zł. Listę rekomendacji do wsparcia tworzy 34 projektów – Tyle wniosków przeszło pozytywnie wszystkie kroki weryfikacji. Teraz wszystko w rękach przedsiębiorców. To od nich zależy, czy zdecydują się na skorzystanie z naszego wsparcia i podpiszą z nami umowy –  wyjaśnia Joanna Manikowska, koordynatorka projektu. Jak tłumaczy, wśród nich znajdują się producenci suplementów diety i zdrowej żywności, ale też firmy meblarskie. – Ciekawe produkty i rozwiązania to m.in. magazynowanie ciepła i ogrzewanie domu z nagrzanego dachu, innowacyjna, ale też ekologiczna metoda produkcji z drewna wykorzystująca odpady – mówi Manikowska. Podkreśla, że grant mogą też otrzymać firmy medyczne – Jedna z nich przetestowała i już z sukcesem wprowadziła na kilku rynkach, przenośne KTG, inna wykorzystuje bakteriofagi do antybiotykoterapii dla zwierząt. Dodaje, że eksperci projektu zarekomendowali do wsparcia również producenta naturalnych maseczek z metalami szlachetnymi o przedłużonej żywotności. – Nie zabrakło oczywiście rozwiązań stricte technologicznych. Wśród nich mamy np. projektor pomagający w terapii autystycznych dzieci, dron z mapami geodezyjnymi do serwisowania farm wiatrowych z zastosowaniem w górnictwie i rolnictwie.

Manikowska dodaje, że z drugiego naboru (Chiny, Japonia, Wietnam) 89 wniosków jest w trakcie oceny formalnej, a trzeci (Kenia, ZEA) trwa do 21 grudnia. Zdradza, że 2019  r. będzie stał pod znakiem nieodkrytych przez rodzimych przedsiębiorców krajów. PAIH pomoże im je przeanalizować i sprawić, że będą na wyciągnięcie ręki –  Planujemy co najmniej cztery rundy naborów. Na pierwszy ogień pójdą Indie, Izrael i Australia, potem zaprosimy przedsiębiorców do aplikowania na rynek Norwegii, Ukrainy i Rosji, następnie - RPA, Egiptu i Algierii i na końcu zaplanowaliśmy Indonezję, Koreę Południową i Singapur.

grafiki_tt_pmt_rynki_2019
Projekt Polskie Mosty Technologiczne jest realizowany w latach 2018-2023 i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach III Osi priorytetowej Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Działanie: 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Łączna wartość wparcia dla firm wyniesie ponad 176,5 mln zł.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij