Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
6 grudnia 2018

Polscy inwestorzy zainteresowaniami ukraińskimi start-upami

Po raz drugi polscy inwestorzy odwiedzili Kijów, żeby spotkać się z najlepszymi ukraińskimi startupami z branży high-tech. Tegoroczna konferencja Kyiv Tech Hub, podczas której zaprezentowało się aż 30 ukraińskich firm o największym potencjale do międzynarodowej ekspansji, odbyła się w czwartek 6 grudnia 2018 roku.

Kijów i Warszawa, Odessa i Gdańsk, Charków i Kraków: główne miasta Ukrainy i Polski stają się coraz bardziej znaczącymi punktami na mapie rozwoju biznesu i technologii. Zorganizowana w Kijowie konferencja Kyiv Tech Hub potwierdza, że środowisko startupowe na Ukrainie dynamicznie się rozwija, a polscy inwestorzy uważnie się przyglądają innowacyjnym pomysłom pojawiającym się za wschodnią granicą.

Do tegorocznej edycji Kyiv Tech Hub zgłosiło się ponad 130 startupów. Fundacja Startup Hub Poland wyselekcjonowała 30 najlepszych firm, które zaprezentowały rozwijane przez siebie technologie podczas DemoDay w Kijowie. Następnie 20 inwestorów z Polski i Ukrainy odbyło prawie 60 spotkań ze startupami w formacie speed-datingu. Najbardziej innowacyjne rozwiązania z takich branż jak: fin-tech, elektromobilność, cyber-bezpieczeństwo czy energetyka, będą mogły skorzystać z pomocy rozwojowej dostępnej dla młodych firm w Polsce. O promocję tych szans zadbała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, organizator i współautor projektu.

– Polska to brama dla ukraińskich startupów do Europy i kolejnych rynków świata. Jesteśmy zainteresowani wspieraniem rozwoju innowatorów z obszarów, na które popyt jest obecnie bardzo duży, zwłaszcza w zakresie cyberbezpieczeństwa, biotechnologii czy IoT. Współpraca w ramach polsko - ukraińskiej technologicznej drużyny może przynieść wiele korzyści obu stronom. Nasze firmy oraz kraje mogą zyskać zwłaszcza mocniejszą pozycję na coraz bardziej konkurencyjnym rynku globalnym – mówi Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

kiyev_www

Od lewej:Bartosz Musiałowicz z Instytutu Polskiego w Kijowie, Maciej Sadowski z Fundacji Startup Hub Poland
oraz eksperci PAIH: Marcin Buliński i Paweł Brzezicki

Projekt zainicjował w 2016 roku Bartosz Musiałowicz,  Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie: –  Mam nadzieję, że dla obu stron było to wartościowe doświadczenie, dzięki któremu zapoznano się z nowymi modelami funkcjonowania na rynku. KyivTechHub to przede wszystkim szansa na rozbudowanie sieci partnerów po obu stronach granicy. Cieszy nas, że zainteresowanie tym formatem rośnie zarówno ze strony pojedynczych projektów i ich twórców, jak i ze strony organizacji wspierania przedsiębiorczości na Ukrainie.

– Zaproponowanie nowego formatu współpracy polskich inwestorów i ukraińskich start-upów oraz zrobienie pierwszego wydarzenia w 2017 roku była tylko połową sukcesu. Prawdziwym sprawdzianem było zorganizowanie drugiej, lepszej edycji. Wydaje mi się, że to się udało: mieliśmy więcej zgłoszeń startupów, do współpracy zaprosiliśmy kilkunastu partnerów i inwestorów. Ale teraz wszystko jest w ich rękach. Liczę, że pierwsze inwestycje pojawią się już na początku przyszłego roku – mówi Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland, organizacji tworzącej środowisko dla zagranicznych startupów w Polsce.

Oprócz połączenia ukraińskich startupów z polskimi inwestorami, Kyiv Tech Hub był wydarzeniem umacniającym wizerunek Polski jako kraju łączącego zachodnie technologie i kapitał ze środowiskiem startupowym regionu Europy Środkowo – Wschodniej.

Warto budować pozytywny wizerunek Polski zwłaszcza wśród światowych innowatorów i technologicznych talentów. Obecność polskich venture capital na Ukrainie zwiększa nasze szanse na zbudowanie w oparciu o Polskę dużego i prężnie rozwijającego się ekosystemu, który przyciągnie dalsze inwestycje z USA, Kanady czy Chin – dodaje Sadowski.

Tegoroczne spotkanie ukraińskich startupów z polskimi inwestorami w ramach Kyiv Tech Hub odbyło się w czwartek 6 grudnia 2018 roku. Organizatorami wydarzenia byli: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Fundacja Startup Hub Poland oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju RP.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij