Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
5 grudnia 2018

Biznes polsko-wietnamski: wykorzystanie potencjałów gospodarczych na rozwój

Pomimo znacznej poprawy sytuacji w wymianie handlowej pomiędzy Polską a Wietnamem w ostatnim czasie, to nie dorównała ona jeszcze potencjałowi rynku. Wietnam jest producentem wielu rodzajów towarów preferowanych przez polski rynek tak jak: owoce, produkty rolne, ryż, olej jadalny, lecz nie zostały one jeszcze importowane do Polski.

Wietnam ITPCSpotkanie pod tytułem "Szanse dla wietnamskiego biznesu na import i eksport do Polski"


Jest to również opinia, którą wygłosił przedstawiciel Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Wietnamie na spotkaniu pod tytułem: "Szanse dla wietnamskiego biznesu na import i eksport do Polski" zorganizowanym przez Centrum Promocji Inwestycji i Handlu Ho Chi Minh City (ITPC) razem z Polską Agencją Inwestycji i Handlu w dniu 4 grudnia br. w Ho Chi Minh City.

Według danych statystycznych, dwustronna wymiana handlowa pomiędzy Polską a Wietnamem wzrasta z roku na rok i w 2018 roku osiągnęła ona rekordową liczbę 1 miliarda USD, a według prognoz przebije ona jeszcze ten próg.

Piotr Harasimowicz, Kierownik Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh City - wyjaśnił: "Polska importuje bardzo dużo ryżu z Europy, lecz nie ma spośród nich ryżu z Wietnamu. Poza tym jest jeszcze wiele innych towarów jak owoce, produkty rolne, oleje jadalne, na które Polska ma bardzo duże zapotrzebowanie i Wietnam ma duży potencjał produkcyjny dla nich, lecz nie zostały one jeszcze dotąd importowane do Polski z Wietnamu."

Głównymi rozwiązaniami by uefektywnić wymianę handlową pomiędzy dwiema stronami są: usprawnienie komunikacji by rozpoznać rynek, połączenie potencjalnych partnerów biznesowych ze sobą - dodał Piotr Harasimowicz.

Poza tym Polska też uznała Wietnam za pierwszorzędny rynek w najbliższym czasie dla potencjalnych sektorów, a szczególnie przetworzonych produktów spożywczych.

Wietnam jest obecnie jednym z 14 ważnych światowych rynków dla polskich firm w sektorze rolnym i spożywczym.

By zrealizować ten cel, przez ostatnie miesiące Polska planowała wzrost eksportu mięsa na rynki azjatyckie, w tym i na rynek wietnamski. Polska posiada 1300 fabryk produkujących mięso wraz z 200000 gospodarstwami rolnymi prowadzącymi hodowle w formie zamkniętej, zapewniające wymagania fitosanitarne, bezpieczne warunki przetwórstwa. Będzie to dobra okazja na rozszerzenie partii rynkowej w sektorze konsumenckim żywności w Wietnamie - stwierdził Piotr Harasimowicz.

Od strony firm wietnamskich w ostatnim czasie też podniósł się stopień zainteresowania importem produktów mięsnych z Unii Europejskiej, w tym także i z Polski. Pomimo tego, że Wietnam jest rodzimym producentem drobiu, lecz obszar oraz jakość produktów jest niestabilna, nieróżnorodna i nie odpowiada wymaganiom dla wielkich partii towarów, dlatego import może stać się rozwiązaniem by wyrównać szalę pomiędzy dostawcami a konsumentami.

Pan Nguyen Quoc Dien - Dyrektor ds. Martketingu Spółki portowej Ben Nghe podzielił się też swoim doświadczeniem w imporcie i eksporcie produktów na rynek polski twierdząc, że ze względu na dużą odległość geograficzną pomiędzy Polską a Wietnamem, wietnamskie firmy eksportowe nie były zbyt zainteresowane rynkiem polskim. Jednak te ograniczenia zostały znacznie zmniejszone w najbliższym czasie, gdy pojawiły się bezpośrednie loty pomiędzy Polską a Wietnamem oraz inne rodzaje połączeń lotniczych i morskich z Polski i z Europy, które sprawiły że wymiana handlowa pomiędzy dwoma krajami stała się o wiele wygodniejsza.

Thảo - Dương

Źródło: congthuong.vn/thuong-mai-viet-nam-ba-lan-khai-thac-the-manh-de-tang-truong-112854.htmlPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij