Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
22 listopada 2018

PAIH otwiera biuro na Nowym Jedwabnym Szlaku

Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzyła w czwartek 22 listopada biuro handlowe w Chengdu, głównym gospodarczo - logistycznym centrum zachodnich Chin oraz ważnym ośrodku Nowego Jedwabnego Szlaku. Inauguracji biura PAIH towarzyszył koncert fortepianowy Leszka Możdżera, który upamiętnił w Chinach stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Biuro Handlowe PAIH w Chengdu to 57. przedstawicielstwo Agencji na świecie. Budowa zagranicznej sieć biur PAIH została zainicjowana w 2017 roku. Oddziały PAIH powstają w miejscach o dużym znaczeniu gospodarczym dla danego regionu świata.

Stawiamy na rynki szybkiego wzrostu, charakteryzujące się największym potencjałem eksportowym oraz inwestycyjnym dla danej grupy polskich produktów. Jesteśmy punktem pierwszego kontaktu dla firm, również tam, gdzie istnieje realna szansa pozyskania inwestycji zagranicznych dla Polski – tłumaczy Wojciech Fedko, wiceprezes PAIH odpowiedzialny za rozwój Zagranicznych Biur Handlowych.


Chengu1new_www

Otwarcie biura PAIH w Chengdu.
 powyżej: wiceminister Tadeusz Kościński, Wojciech Fedko i Krzysztof Senger oraz przedstawiciele Chengdu

poniżej: Wojciech Fedko, wiceprezes PAIH odpowiedzialny za rozwój biur handlowych PAIH

chengdu_new2_www


Jak podkreśla Fedko, miejscem spełniającym oba kryteria są Chiny. Ich znaczenie zarówno jako partnera handlowego, jak i inwestycyjnego Polski sukcesywnie rośnie, podobnie jak popyt wśród Chińczyków na zagraniczne produkty. Szacuje się, że do 2020 roku Chiny mogą stać się największym rynkiem dla towarów importowanych na świecie. Polskie firmy widzą ten potencjał. Eksport do Państwa Środka z naszego kraju wzrósł w 2017 r. z 1,727 mld euro do 2,053 mld euro. Wedle analiz PAIH, szczególnie duże szanse na sukces w Chinach mają: polska zdrowa żywność, kosmetyki, biżuteria, meble, a także urządzenia medyczne, maszyny czy części do pojazdów silnikowych. Polska stała się też ważnym miejscem lokowania inwestycji przez chińskie firmy, a projekty cechują się coraz większą złożonością technologiczną. Przykładowo reprezentują segment elektromobilności czy badania i rozwój. Jak podaje NBP, w 2017 r. firmy z chińskim kapitałem zainwestowały w Polsce 51 mln euro.

Mamy już bardzo sprawnie działające biuro w Szanghaju, ale z racji na zainteresowanie Chinami zdecydowaliśmy się na wzmocnienie naszej obecności, tym razem w Chinach Zachodnich. Stąd decyzja o otwarciu przedstawicielstwa w Chengdu. Latem uruchomiliśmy też biuro w Tajpej. Nie wykluczamy kolejnych otwarć – mówi Fedko. Wiceszef PAIH podkreśla, że Chengdu - czyli stolica Syczuanu - gdzie mieszka 14 mln potencjalnych konsumentów polskich produktów, uznawany jest za główny ośrodek produkcyjny, finansowy oraz usługowy Zachodnich Chin. W mieście filie ma wiele międzynarodowych korporacji, część z nich działa w ramach kilku lokalnych stref ekonomicznych. Chengdu pełni również rolę jednego z głównych hubów logistycznych za Wielkim Murem - zarówno dla transportu lotniczego, jak i kolejowego.


Chengdu_www

Chengdu słynie z pięknej architektury oraz syczuańskiej kuchni.
Widok na Anchun Bridge 


Chengdu ma fundamentalne znaczenie dla polsko - chińskiej wymiany handlowej. Do Chengdu wiedzie połączenie kolejowe cargo, którego stacja początkowa mieści się w Łodzi. Jest to jeden ze szlaków komunikacyjnych gigantycznego projektu infrastrukturalnego realizowanego przez Chiny, zwanego Nowym Jedwabnym Szlakiem lub Pasem i Szlakiem, który łączy ten kraj z kluczowymi ośrodkami gospodarczymi świata – wybór lokalizacji biura PAIH tłumaczy Wojciech Fedko. Regularne połączenie Łódź - Chengdu otwarto w 2015 roku, aby skrócić czas transportu towarów, dotychczas przewożonych głównie drogą morską. Z Polski do Chin cargo pokonuje drogę przez Białoruś, Rosję i Kazachstan w dwa tygodnie.

Od 22 listopada 2018 r. nasze firmy mogą skorzystać z pomocy PAIH w Chengdu. To ważny sprzymierzeniec dla polskich przedsiębiorców szukających nowych możliwości rozwoju, dystrybutorów, kontrahentów czy partnerów biznesowych – mówi wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, który uczestniczy w ceremonii otwarcia biura PAIH. Dodał, że rząd prowadzi wiele działań, które mają wzbudzić apetyt rodzimych przedsiębiorców na międzynarodowe rynki. – Inwestujemy w biura handlowe PAIH. Promujemy nasze firmy, włączamy we wspólne działania, ułatwiamy nawiązywanie relacji, a nawet interweniujemy w ich imieniu, jeśli mają problemy – zaznacza.

Otwarcie biura PAIH w Chengdu połączono z serią wydarzeń promujących Polskę w Chinach. Ceremonii z udziałem przedstawicieli polskiego rządu oraz chińskich władz lokalnych, towarzyszy uroczysty koncert znanego na całym świecie pianisty Leszka Możdżera. Koncert polskiego jazzowego wirtuoza fortepianu upamiętnia Stulecie Polskiej Niepodległości. Wieńczy też jesienne działania wzmacniające gospodarczy wizerunek Polski w Państwie Środka. Ważnym elementem tej inicjatywy była prezentacja polskiego biznesu na targach China International Import EXPO w Szanghaju, gdzie PAIH zaprezentowała aż 82 firmy z Polski.


Mozdzer_www

Polski pianista jazzowy Leszek Możdżer,
którego występ zwieńczył otwarcie biura PAIH w Chengdu
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij