Infolinia: 800 800 120
  • Facebook
  • Youtube
  • Twitter
Aktualności
Strona główna > Aktualności
8 listopada 2018

Przyszłość relacji polsko-emirackich pod znakiem zrównoważonego rozwoju

- W setną rocznicę niepodległości Polski oraz ważną dla Emiratczyków setną rocznicę urodzin szejka Zayeda, założyciela ZEA, chcemy pokazać szerokie możliwości współpracy gospodarczej i potencjał z którym Polska jedzie na Wystawę Światową w Dubaju. Polscy przedsiębiorcy są w awangardzie producentów technologii przyszłości, które będą motywem przewodnim EXPO 2020 - mówił podczas Polsko-Emirackiego Forum Biznesowego prezes PAIH Tomasz Pisula. Wydarzenie odbyło się dziś w Warszawie i zgromadziło blisko 150 przedsiębiorców z obu krajów.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to druga największa gospodarka na Bliskim Wschodzie i główny partner handlowy Polski w regionie, z którym dodatkowo utrzymujemy dodatnie saldo handlowe. W zeszłym roku Polska wyeksportowała do ZEA towary o wartości 550 mln dolarów, a kupiła za blisko 200 mln dolarów. Nasze hity eksportowe na Półwysep Arabski to artykuły spożywcze, meble, a także środki czystości. Z kolei z Emiratów sprowadzamy przede wszystkim aluminium i sprzęt telekomunikacyjny (głównie smartfony). Jeśli chodzi o niehandlowy wymiar ekspansji, to kilka polskich firm, najczęściej liderów branż, dokonało w ZEA akwizycji lub otworzyło tam biura i sklepy. Możemy do nich zaliczyć m.in. Comarch, Grupę Nowy Styl czy Sunreef Yachts. W Polsko-Emirackim Forum Biznesowym bierze udział ok. 150 rodzimych i emirackich przedsiębiorców z branż IT, spożywczej, meblarskiej, medycznej, jachtowej czy chemicznej i mobility. Do Warszawy przyjechali również przedstawiciele rządu ZEA - minister rozwoju infrastruktury Abdallah Belhaif Al Nuaiami oraz minister bezpieczeństwa żywnościowego Mariam Al Muhairi.W Forum brali udział Członkowie Zarządu PAIH Tomasz Pisula i Krzysztof Senger


Jak tłumaczył podczas Forum szef PAIH Tomasz Pisula, choć o wzroście gospodarczym ZEA wciąż decyduje sektor naftowy, kraj postawił na rozwój innowacji  - „Cztery lata temu Emiraty wprowadziły w życie Strategię Innowacji Narodowej. W związku z tym szansą dla Polski jest ekspansja w takich obszarach jak energia odnawialna, transport, edukacja, opieka zdrowotna, w tym telemedycyna, gospodarka wodna oraz eksploracja kosmosu”. Wyjaśnił, że jako organizator Expo 2020, Dubaj bardzo mocno akcentuje zwrot w kierunku technologii przyszłości i dlatego zrównoważony rozwój i mobilność stały się jednymi z tematów przewodnich Wystawy. Podkreślił, że od przyszłego roku przedsiębiorcy znad Wisły będą mogli „przygotować grunt” pod EXPO i wejść na rynek ZEA przy wsparciu PAIH - „Już 19 listopada ruszy nabór do grantowego programu Agencji - Polskie Mosty Technologiczne. Tym razem do konkursu zapraszamy innowacyjne MŚP planujące ekspansję do ZEA i Kenii. Każda zakwalifikowana firma otrzyma wsparcie w formule de minimis o wartości 200 tys. zł.”

- Siła polskiej gospodarki opiera się w dużej mierze na polskich firmach. Aby stale się rozwijały  muszą w większym stopniu eksportować i inwestować poza Europą. Tylko w ten sposób zbudujemy  na świecie silną markę Made in Poland. Teraz jest na to najlepszy czas. Mamy stabilną gospodarkę, co potwierdzają niezależne zagraniczne i krajowe instytucje oraz szereg instrumentów rządowych pomagających wyjść rodzimym firmom na zewnątrz. Z pewnością przyczyniają się do tego takie wydarzenia jak fora gospodarcze, czy Wystawy Światowe. To miejsca nawiązywania relacji biznesowych i pozyskiwania nowych partnerów. Cieszymy się, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomaga polskim firmom regularnie uczestniczyć w takich wydarzeniach na całym świecie  – powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Jak zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, ważnym aspektem polsko-emirackiej współpracy gospodarczej jest również sektor spożywczy - Dzisiejsze Forum to wyśmienita okazja do rozwoju wzajemnej współpracy w duchu win-win. Zapewniam o pełnym wsparciu budowy zrównoważonego partnerstwa ekonomicznego miedzy naszymi krajami. Sektor rolno-spożywczy stał się jednym z liderów polskiego handlu. Polska jest w stanie zaproponować produkty, dostosowane do zapotrzebowania emirackiego rynku, wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Jesteśmy znaczącym producentem żywności -  30% naszej produkcji rolnej trafia do odbiorców na całym świcie, gdzie cieszy się ich uznaniem.  Wielowiekowe tradycje, stare receptury i najnowsze technologie, w połączeniu z jednymi z najnowszych w Europie zakładów przetwórczych, dają gwarancje wysokiej jakości i dobrego smaku.

Do Warszawy przyjechali również przedstawiciele rządu ZEA - minister rozwoju infrastruktury Abdallah Belhaif Al Nuaiami oraz minister bezpieczeństwa żywnościowego Mariam Al Muhairi


Tematy sesji dyskusyjnych Forum dotyczyły współpracy w najbardziej perspektywicznych branżach: zrównoważony rozwój, elektromobilność i smart-cities, a także spożywczej. Zaproszeni przez PAIH prelegenci reprezentowali m.in. producenta instalacji w sektorze OZE Horus-Energia, autora aplikacji mobilnej CityGuideTour EnviroSolutions, producenta jachtów Delphia, producenta drewnianych domów modułowych Unihouse czy Grupę Ursus. Kluczowym elementem spotkania były także rozmowy B2B.Polsko-Emirackie Forum Biznesowe odbyło się 8 listopada w Warszawie. Współorganizatorami wydarzenia były Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Forum otrzymało Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.***

Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest odpowiedzialna za przygotowanie udziału Polski w EXPO 2020. Komisarzem Generalnym Polskiej Sekcji jest prezes PAIH Tomasz Pisula. Od 2017 roku w Dubaju działa Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH, które obsługuje zarówno polskich eksporterów, jak i potencjalnych inwestorów z ZEA. Uczestniczy również w przygotowaniach do EXPO.


Galeria zdjęć:


Wszystkie zdjęcia w formie skompresowanej można pobrać
tutaj.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl
e-mail dla eksporterów: eksport@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Facebook Youtube Twitter Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij