Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
15 października 2018

NAGRODY PAIH: najlepsi polscy eksporterzy i inwestorzy zagraniczni 2018 r.

Podczas uroczystej Gali, której gościem specjalnym był premier Mateusz Morawiecki, PAIH wręczyła nagrody w kategorii eksport i inwestycje zagraniczne. Ich laureatami zostało aż 14 polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw - m.in. Toyota Motor Poland, którą Agencja uhonorowała za całokształt działalności w Polsce.

Rok 2018 ma dla nas wyjątkowe znaczenie. W 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości planujemy zakończyć przebudowę systemu wsparcia ekspansji zagranicznej polskich eksporterów i inwestorów. Koszty, jakie przy tym ponieśliśmy był trzykrotnie niższe niż wartość inwestycji ściągniętych już do kraju przez Biura Handlowe PAIH. Dodatkowo, pracujemy dziś nad realizacją pozyskanych przez nasze ZBH projektów inwestycyjnych, które warte są łącznie ponad 350 mln euro – przekonywał podczas gali prezes PAIH Tomasz Pisula.

gala_2018_pmm_small

"Nasze biura handlowe (...) mają służyć przede wszystkim naszym przedsiębiorcom, po to by oni eksportowali, bo na tym polega wzrost sił gospodarczych" - podkreślał podczas gali premier Mateusz Morawiecki

gala_2018_laureaci_small

PAIH uhonorowała aż dziewięciu polskich firm za ponadprzeciętną dynamikę eksportu. Do tej pory laureat tej kategorii mógł być tylko jeden. Jak podkreślił wiceprezes PAIH Wojciech Fedko, handel zagraniczny to jeden z podstawowych czynników rozwoju kraju, a zadaniem PAIH - jako organizacji prorozwojowej - jest edukowanie polskiego biznesu i zachęcanie do większej aktywności poza Polską. – Niespełna 1/5 polskich biznesów działa w skali europejskiej, a zaledwie 14% w skali światowej. Na szczęście aż połowa z nich myśli o awansie do grona globalnych graczy. Chcemy te aspiracje przekuć na konkretny biznesplan dostosowany do realiów danego rynku, minimalizując ryzyko i bariery wejścia. Z satysfakcją przyznajemy nagrody naszym klientom, bo to oni przecierają szlaki dla polskiego biznesu na świecie – zaznaczył wiceprezes PAIH Fedko.

Jedną z polskich firm, do której powędrowały nagrody w kategorii „Ekspansja zagraniczna” była Grupa Pietrucha. Działalność eksportowa stanowi ponad połowę jej aktywności. Produkty inżynierii lądowej i wodnej oferowane przez Grupę są już w 34 krajach na pięciu kontynentach. – Firmy, którym przychodzi poruszać się w odmiennych warunkach prawno-podatkowych, stają przed specyficznymi wyzwaniami. PAIH EXPO to ważna inicjatywa, sprzyjająca wielopłaszczyznowej wymianie informacji i doświadczeń. Przyznane wyróżnienie zobowiązuje nas też do jeszcze bardziej wytężonej pracy, aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi i stwarzać optymalne warunki wszędzie tam, gdzie działamy – skomentował otrzymanie nagrody prezes Grupy Jerzy Pietrucha.

Statuetki odebrali również przedstawiciele działającej w sektorze farmaceutycznym Adamed, która w ubiegłym roku zrealizowała największą polską inwestycję w Wietnamie. PAIH doceniła też sukces potentata sektora kosmicznego - Astroniki. Firma wyposażyła bezzałogowy lądownik NASA w urządzenie pomiarowe.

Z kolei Ceramika Paradyż spektakularnie zwiększyła udział w rynku północnoamerykańskim dzięki partnerstwu nawiązanemu za pośrednictwem ZBH Toronto. Laureatem nagród PAIH został również producent napojów typu superfoods Cruz Group. Agencja doceniła dynamikę, z jaką podbija nowe rynki. W zaledwie trzy lata Grupie udało się zaistnieć aż w 30 krajach. PAIH uhonorowała także argentyński sukces producenta oświetleń ledowych LUG Light Factory. Pierwsza w historii firmy fabryka poza granicami kraju zostanie otwarta już 25 października, czyli dokładnie w dniu pierwszej edycji PAIH EXPO. Dalszy rozwój ekspansji LUG w Ameryce Południowej wspiera ZBH Buenos Aires.

Grono laureatów zasiliła także firma Nuadu z sektora edu-tech. Firma jest już obecna na ośmiu rynkach świata, a biuro w Singapurze otworzyła z pomocą lokalnego ZBH. Z kolei w Afryce PAIH pomogła producentowi innowacyjnych silosów i suszarni zbożowych Feerum. Jej produkty znajdują uznanie klientów w 12 krajach Europy i Azji, jednak to Czarny Ląd jest głównym kierunkiem zagranicznych działań firmy. Wobec międzynarodowych sukcesów polskiej branży meblarskiej, nie jest również zaskoczeniem nagroda dla lubawskiej, wielopokoleniowej firmy Szynaka Meble. Firma ta z powodzeniem prowadzi interesy w kilkudziesięciu obszarach geograficznych świata, szczególną uwagę kierując na kraje Bliskiego Wschodu.

Nagrodzono też inwestorów zagranicznych, którzy w 2018 roku wyróżnili się wyjątkowymi projektami realizowanymi w Polsce.
Nagroda dla inwestycji o największym potencjale powędrowała do EME Areo. Projekt budowy centrum serwisowego silników lotniczych jest wspólnym przedsięwzięciem Lufthansy Technik oraz MTU Aero Engines. Docelowo zakład ma zatrudnić 800 osób i zrewolucjonizować oblicze polskiej Doliny Lotniczej. W tej kategorii nominowani byli również Guardian Częstochowa oraz Amazon Fulfillment Poland.

Zwycięzcą w kategorii „Wpływ na rynek zatrudnienia” został Wipasz, producent drobiu eksportujący na rynek Europy Zachodniej, Azji oraz Afryki. Nominację otrzymały Amazon Fulfillment Poland oraz reprezentant sektora BSS - Thomson Reuters (Markets) Europe.

W kategorii „Nowoczesne technologie” nagrodę odebrała chińska TCL Corporate Research. Firma w Warszawie utworzy największe poza Chinami centrum badawczo-rozwojowe oparte na sztucznej inteligencji. Obok TCL w szranki stanęły Johnson & Johnson Poland oraz Nokia Solutions and Networks.

Nagrodę PAIH za całokształt działalności w Polsce otrzymała Toyota Motor Poland. Japoński koncern przez prawie dwie dekady zainwestował nad Wisłą 3 mld zł, zatrudniając 2 tys. osób. W ostatnim czasie firma zrealizowała inwestycję w przekładnie do napędów hybrydowych, w ramach której powstało jedyne centrum badawczo-rozwojowe przy zakładzie produkcyjnym w Europie. Jak podkreśla Dariusz Mikołajczak, wiceprezes TMMP i dyrektor fabryki w Jelczu-Laskowicach – Obecnie wprowadzamy do polskich fabryk nowoczesną hybrydową technologię Toyoty, która tworzy nowe możliwości rozwoju dla naszych pracowników i bazy dostawców, zwiększając nasz wkład w rozwój polskiej gospodarki.

Budowanie relacji z inwestorami z dalekiej Azji uczy cierpliwości. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że warto podjąć ten wysiłek. To firmy, które koncentrują się na realizacji tylko stabilnych i długotrwałych przedsięwzięć. W związku, z tym są jednymi z najbardziej zaangażowanych zagranicznych inwestorów w Polsce. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw z Japonii – komentuje wybór jury Krzysztof Senger, członek Zarządu PAIH.

Nie mniejszą rolę niż sami inwestorzy w kształtowaniu pozytywnego klimatu inwestycyjnego w Polsce mają instytucje otoczenia biznesu. W tej kategorii zwycięskie okazało się Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego. Działanie tzw. Doliny Lotniczej pozwoliło na stworzenie w Polsce południowo-wschodniej rozpoznawalnego na całym świecie klastra związanego z branżą lotniczą.

Od 2016 roku obsłużyliśmy inwestycje o łącznej wartości 5 mld euro, co przełożyło się na 43 tys. nowych miejsc pracy. Warto zauważyć, że po raz pierwszy od dekady Polska awansowała do grona 25-u najbardziej rozwiniętych rynków świata, plasując się obok takich gospodarek jak USA, Japonia czy Niemcy. Liczymy na to, że ten spektakularny awans pozwoli jeszcze mocniej uwiarygodnić Polskę w oczach globalnych inwestorów i pozyskać kolejne wysokiej klasy projekty – podsumował prezes Tomasz Pisula.

Zarówno laureaci, jak i nominowani są przykładem dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą rozwijać biznes poza krajem. Już 25 października na PGE Narodowym MŚP będą mogły czerpać wiedzę od ekspertów Zagranicznych Biur Handlowych PAIH reprezentujących ponad 50 rynków świata. (PAIH)

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij