Infolinia: 800 800 120
  • Facebook
  • Youtube
  • Twitter
Aktualności
Strona główna > Aktualności
8 października 2018

70% wzrost nakładów inwestycyjnych na koniec Q3

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce obsłużonych przez PAIH wzrosła po trzech kwartałach tego roku o 70 proc. r/r. Największym inwestorem są Belgowie, a sektor, który przyciąga najwięcej inwestycji to elektromobilność.

Na koniec III kwartału tego roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła 36 projektów to znaczy, że tyle zapadło pozytywnych decyzji inwestycyjnych. Łączny CAPEX wzrosł z 706 mln euro do 1,2 mld euro - czyli o ponad 70% r/r.

- Obszar inwestycji greenfield jest strategiczny i to właśnie ta grupa aktywów świadczy o długofalowym podejściu do Polski inwestorów zagranicznych. Jest dowodem na rosnące zaufanie do naszego kraju - podkreśla wiceprezes PAIH Krzysztof Senger. 

Sektorem, który wyróżnia się najbardziej w portfelu PAIH to motoryzacja, a "ściślej elektromobilność, czyli ta część branży, która jest najbardziej zaawansowana technologicznie" - zwraca uwagę Senger.

W tym roku największą obsłużoną przez PAIH inwestycją jest projekt belgijskiej firmy Umicore o wartości 320 mln euro (fabryka w Nysie, gdzie produkuje się komponenty do baterii montowanych w samochodach elektrycznych).

Przedsiębiorcy z Belgii prowadzą w rankingu największych inwestorów w III kw. 2018 r. z 340 mln euro nakładów. Tuż za nimi w statystykach PAIH plasują się Stany Zjednoczone (332 mln euro), a na trzecim miejscu są przedsiębiorstwa z Niemiec (196,7 mln euro).

***

Polska Agencja Inwestycji i Handlu realizuje mandat, który obliguje ją do przyciągania do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) typu greenfield. Są to inwestycje związane z budową nowych zakładów produkcyjnych lub lokowaniem centrów usługowych.

PAIH obsługuje ok. 30% BIZ w Polsce, a jeśli chodzi o inwestycje typu greenfield - aż 60-70%.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl
e-mail dla eksporterów: eksport@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Facebook Youtube Twitter Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij