Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
1 października 2018

Polskie firmy chcą inwestować w Indonezji

12 kwietnia 2018 r. odbyło się w Dżakarcie Polsko-Indonezyjskie Forum Biznesowe. Do stolicy Indonezji przyjechało z kraju ponad 20 firm, reprezentujących głównie przemysł energetyczno-wydobywczy. W spotkaniu polskiego i indonezyjskiego biznesu wzięło także udział dwóch polskich ministrów oraz wiceprezes PAIH Wojciech Fedko.

Forum Biznesowe


Wyraźnie widać wzmożone zainteresowanie polskiego biznesu krajami południowo-wschodniej Azji, gdzie Indonezja jako największy kraj w regionie staje się potencjalnie bardzo atrakcyjnym rynkiem dla krajowych spółek. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się na tym rynku spółki z sektora energetyczno-wydobywczego, stąd na forum przyleciało wielu przedstawicieli tej branży, w tym Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. czy Famur S.A. Inne rokujące segmenty dla polskiego biznesu to przemysł morski, projekty infrastrukturalne oraz IT.


Forum Biznesowe


Polskie inwestycje w sektor energetyczno-wydobywczy są już obecne w Indonezji. Do największych zalicza się Rafako, które podpisało kontrakt na 100 mln EUR na budowę dwóch bloków energetycznych o mocy 50W każdy na wyspie Lombok (znajdujące się obok Bali). Inną dużą inwestycją wartą blisko 30 mln USD jest budowa odkrywkowej kopalni niklu na wyspie Sulewasi przez spółkę Prime-Minerals.


Forum Biznesowe


Okazją do organizacji forum była wizyta wiceministra MSZ Marka Magierowskiego oraz wiceministra Energetyki Grzegorza Tobiszewskiego. Otwierając polsko-indonezyjskie forum biznesowe w Dżakarcie wiceminister Marek Magierowski wyraził nadzieję na zwiększenie wzajemnych inwestycji i obrotów handlowych. Wiceprezes PAIH Wojciech Fedko zapewnił o misji agencji jako głównego partnera dla polskich spółek w inicjacji ekspansji zagranicznej. Zaznaczył też, że biuro PAIH zostanie niebawem otwarte w Dżakarcie i dostępne dla polskich przedsiębiorców zainteresowanych tym obiecującym rynkiem.


Forum Biznesowe


Indonezja z blisko 260 mln ludnością oraz średnim wzrostem gospodarczym powyżej 5% za ostatnie 5 lat należy do najbardziej obiecujących rynków na świecie. W najnowszym raporcie World Bank dotyczącym najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestycji Indonezja została sklasyfikowana na drugim miejscu na świecie. Pierwsze są Filipiny, a Polska trzecia. Indonezja jest też trzecią najszybciej rozwijającą się gospodarką w Azji po Kambodży oraz Chinach. Według raportu PwC "The World in 2050" w 2050 r. ma szansę zostać czwartą największą gospodarką na świecie.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij