Infolinia: 800 800 120
  • Facebook
  • Youtube
  • Twitter
Aktualności
Strona główna > Aktualności
13 września 2018

Umicore inwestuje w elektromobilność

Globalny potentat z zakresu technologii i recyklingu materiałów Umicore kolejny raz zainwestuje w Polsce. W Nysie (woj. opolskie) będzie produkowany kluczowy element baterii do pojazdów elektrycznych. To pierwsza tego typu fabryka w Europie i trzecia na świecie. Wartość inwestycji wynosi ok 1.4 mld zł. PAIH wsparła inwestora w zakresie doradztwa lokalizacyjnego.

Umicore ma 59 zakładów produkcyjnych na świecie, w tym 24 w Europie. W Polsce Grupa od 1996 r. produkuje blachy cynkowo-tytanowe. W 2016 r. zdecydowała się na zlokalizowanie w Polsce fabryki katalizatorów w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie), w którym zatrudnia 80 osób.

Teraz firma zapowiedziała budowę zakładu w Nysie (woj. opolskie), gdzie będzie wytwarzać katody do akumulatorów litowo-jonowych. Instalacja ma opierać się na najnowocześniejszych technologiach. Powstanie też Centrum B+R na potrzeby globalne firmy.

Jak zaznacza wiceprezes PAIH Krzysztof Senger ponad 30% z pracowników, których zatrudni belgijski inwestor to wyspecjalizowani inżynierowie, a „wysoko zautomatyzowana produkcja przyczyni się do rozwoju przemysłu 4.0 i realizacji flagowych założeń Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Wiceszef Agencji zauważa również, że sygnały o ulokowaniu inwestycji Umicore w Polsce zwiększyły zainteresowanie naszym krajem ze strony przedsiębiorstw z tego samego sektora – „Zagraniczni inwestorzy branży elektomobilności nie tylko coraz baczniej obserwują nasz kraj pod kątem prowadzenia działalności, ale zadają już nam sprecyzowane zapytania. Między innymi dlatego wyodrębniliśmy w naszym portfelu oddzielną kategorię projektów dotyczących elektromobilności”.

Umicore planuje podjąć współpracę z lokalnymi uczelniami wyższymi, szczególnie o profilu technicznym oraz ze szkołami zawodowymi.

PAIH w tym roku obsłużyła również chińskiego producenta elementów baterii do aut elektrycznych - Guotai-Huarong Poland. Inwestor kilka miesięcy temu ogłosił budowę fabryki w na Dolnym Śląsku.

Aktualnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi 15 projektów z segmentu elektromobilności o łącznej wartości 2,9 mld euro (1/4 CAPEX-u portfela), które mogą przyczynić się do stworzenia ponad 4,6 tys. miejsc pracy. Wśród krajów inwestujących w elektromobilność dominują właśnie państwa azjatyckie.

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl
e-mail dla eksporterów: eksport@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Facebook Youtube Twitter Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij