Infolinia: 800 800 120
  • Facebook
  • Youtube
  • Twitter
Aktualności
Strona główna > Aktualności
12 września 2018

PAIH otwiera biuro na Tajwanie

11 września, podczas VIII Polsko-Tajwańskich Konsultacji Gospodarczych, PAIH oficjalnie uruchomiła Biuro Handlowe w Tajpej. – Tajwan jest 26. gospodarką na świecie i znajduje się w dziesiątce największych partnerów handlowych Polski w Azji. Nie mieliśmy wątpliwości, że musimy tu być i wspierać dwustronną współpracę – mówił podczas otwarcia biura wiceprezes Agencji Wojciech Fedko.

Tajwan to jedno z najbardziej rozwiniętych ekonomicznie państw świata. Zaliczany do tzw. azjatyckich tygrysów, w ostatnim półwieczu stał się gospodarczą potęgą. Swój sukces w dużej mierze oparł na działalności małych i średnich przedsiębiorstw, jak również dużych korporacji o globalnym zasięgu. Motorem napędowym wzrostu gospodarczego stały się branża informatyczna oraz przemysł metalurgiczny.

zbh_tajwan_otwarcie_1

Wiceprezes PAIH Wojciech Fedko

Polska od lat notuje znaczny deficyt handlowy z Tajwanem. W zeszłym roku wartość wymiany wyniosła blisko 6 mld zł, polskie firmy zdołały wyeksportować na wyspę towary za nieco ponad 600 mln zł. – Tajwan to jeden z naszych  największych  partnerów handlowych w Azji, po Chinach, Korei Południowej, Japonii, Indiach, Singapurze i Wietnamie. Istnieje jednak znacząca asymetria w bilansie handlowym – na naszą niekorzyść. Czas to zmienić poprzez systemową promocję polskich produktów i biznesu - czyli działalność biura PAIH w Tajpej – zadeklarował Wojciech Fedko, wiceprezes PAIH. Jako najbardziej perspektywiczne dla polskich firm wskazał biotechnologię, ICT, produkcję parafarmaceutyków, branżę kosmetyczną, zielonych technologii oraz spożywczą.

zbh_tajwan_otwarcie_wstega

Przedstawicielką władz Tajwanu podczas ceremonii była dyrektor generalna Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Gospodarki Cynthia Kiang 

 

Bilateralne spotkania polsko-tajwańskie stały się doskonalą okazją do podpisania przez PAIH i jej tajwańskiej odpowiedniczki, InvesTaiwan porozumienia o współpracy w zakresie promocji inwestycji. Wojciech Fedko podkreślił, że mimo ogromnych rezerw walutowych, Tajwan wciąż nie jest znaczącym inwestorem kapitałowym w Polsce – Do tej pory Tajwańczycy zrealizowali nad Wisłą kilkanaście projektów inwestycyjnych. Jako Agencja, w tej chwili obsługujemy dwa projekty inwestycyjne z Tajwanu o wartości 30 mln euro. Zadaniem naszego przedstawicielstwa w Tajpej będzie ściągnięcie nie tylko większej liczby, ale też bardziej znaczących dla polskiej gospodarki, inwestycji z wyspy.

zbh_tajwan_otwarcie_mou

Podczas Forum PAIH podpisała też MoU ze Stowarzyszeniem Importerów i Eksporterów Tajpej

 

Wiceszef PAIH powiedział, że podczas zorganizowanego w ramach otwarcia biura Polsko-Tajwańskiego Forum Inwestycyjnego polska delegacja spotkała się z kilkunastoma inwestorami tajwańskimi już obecnymi w Polsce oraz chętnymi do inwestycji. Jak zauważył Fedko, liczba mieszkańców Tajwanu jest porównywalna z populacją Australii. Biorąc pod uwagę relatywnie niedużą powierzchnię wyspy, jej obywatele dysponują ogromną ilością kapitału. – Tajwan od dekad jest hubem handlowym regionu. Z tej bramy do m.in. państw ASEAN mogą skorzystać nasi przedsiębiorcy – zauważył.

Jak wskazała Michalina Jendrzejczyk, kierownik ZBH Tajpej, Tajwan jest rynkiem wrażliwym na cenę, a konsument - wymagający i oczekujący najwyższej jakości produktów. Zatem zagraniczne towary muszą być zgodne z lokalnymi normami i przepisami dotyczącymi etykietowania. Zwróciła uwagę, że przepisy te, nie zawsze są zbieżne z normami międzynarodowymi, również tymi obowiązującymi w Polsce, czy w Unii Europejskiej – To właśnie brak wiedzy na temat lokalnego prawa i kultury biznesowej jest największą barierą wejścia dla polskich firm.

zbh_tajwan_otwarcie_2

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński


Na marginesie wydarzenia zostało zawarte również inne porozumienie – między Polskim Centrum Rozwoju Technologii a Tajwańskim Instytutem Przemysłowego Techniki Technologicznej –  Inicjatywy takie jak ta oraz funkcjonowanie biura handlowego PAIH w Tajpej pozwoli na dalszą współpracę w branżach innowacyjnych. Będzie również sprzyjać stosunkom handlowym i inwestycyjnym –  podsumował obecny na Forum wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.

 zbh_tajwan_forum

Dyskusję w trakcie Forum moderowała szefowa ZBH Tajpej Michalina JendrzejczykPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl
e-mail dla eksporterów: eksport@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Facebook Youtube Twitter Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij