Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
30 sierpnia 2018

Lemar wysyła pierwszą dostawę na Węgry

Koniunktura na usługi budowlane nad Balatonem trwa od 2017 r. Rynek rośnie aż o około 50% rocznie, a wedle ekspertów Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu trend może utrzymać się co najmniej przez kolejne dwanaście miesięcy. Z potencjału zaczyna korzystać polski producent pap dachowych Lemar. W ostatnich dniach sierpnia na Węgry jedzie pierwsza dostawa produktów tej polskiej firmy wspieranej przez PAIH.

Wedle danych węgierskiego urzędu statystycznego, w 2017 roku wartość produkcji budowlanej wzrosła nad Balatonem o 29,6%, w dużej mierze za sprawą boomu w mieszkalnictwie. – W poprzednim roku na Węgrzech do użytku oddano o 44% nowych mieszkań więcej niż w 2016 roku. I co ciekawe, największe wzrosty wygenerował nie Budapeszt, a mniejsze miasta – wyjaśnia Marcin Karaskiewicz, szef budapesztańskiego biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Jak dodaje, węgierskie źródła statystyczne mówią także o imponujących prognozach gospodarczych, czyli o PKB rosnącym łącznie aż o 10% o latach 2017 - 2019. – Jednocześnie wzrasta niedobór materiałów budowalnych, które trzeba zamawiać z kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem. Żadne liczące się przedsiębiorstwo z branży nie może przejść obok takiej szansy obojętnie – przekonuje Karaskiewicz.

Dzięki staraniom zarządzanego przez Marcina Karaskiewicza oddziału PAIH, z koniunktury na Węgrzech zaczyna właśnie korzystać polski producent pap dachowych, firma Lemar. Latem Agencja pomogła firmie znaleźć dystrybutora, a już 29 sierpnia, na Węgry ruszył tir z pierwszą dostawą produktów firmy Lemar.

ciezarowka_lemar


Dystrybuujemy produkty w Europie. Wobec tak obiecujących prognoz Węgry wydały nam się atrakcyjne, dlatego zwróciliśmy się do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu o wsparcie w znalezieniu partnerów biznesowych – mówi Paweł Borgieł, export manager w Lemar. Wiosną 2018 roku spółka odwiedziła największe węgierskie targi budowlane Construma, na których Polska Agencja Inwestycji i Handlu od dwóch lat organizuje polskie stoisko narodowe. – Targi Construma to dla branży budowlanej pierwszy biznesowy krok na Węgry. Po zeszłorocznej edycji wydarzenia udało nam się pozyskać węgierskich dystrybutorów dla dwóch firm z Polski: Pezala i Dąbexu – wyjaśnia szef węgierskiego oddziału PAIH.

Targi Construma pozwoliły nam zobaczyć potencjał drzemiący w Węgrzech. Następnie, z ekspertami biura PAIH, prowadziliśmy badania rynku, a w kolejnym kroku podjęliśmy wspólnie działania networkingowe, które doprowadziły do znalezienia odpowiedniego dystrybutora – przyznaje Paweł Borgieł z Lemar. 14 sierpnia doszło do podpisania umowy między Lemar a Bázis-Art-Kemikál Fata Kft (BAK). Dzięki nawiązanej współpracy, węgierski BAK będzie wyłącznym dystrybutorem pap dachowych firmy Lemar nad Balatonem. Umowa ma charakter długofalowy.

W planach polska firma ma również wzmocnienie swej obecności w innych częściach Europy.

Chcemy zintensyfikować nasze działania na terenie Niemiec, które są dla nas rynkiem strategicznym. Z zainteresowaniem sprawdzamy również potencjał innych kierunków - tym razem na północ – podsumuje przedstawiciel Lemar. (PAIH)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij