Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
21 sierpnia 2018

Prezydent Duda otwiera biuro handlowe PAIH w Sydney

We wtorek 21 sierpnia, w obecności polskich i australijskich firm, prezydent Andrzej Duda otworzył biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney. - To nasze pięćdziesiąte przedstawicielstwo. Jego otwarcie jest klamrą domykającą nadzorowany przez Agencję proces przekształcania polskiej dyplomacji gospodarczej – mówił podczas ceremonii Tomasz Pisula, prezes PAIH.

Z przyjemnością przyłączyłem się do misji PAIH, aby otwierać polskie biura handlowe wspierające biznes na całym świecie. To prawda, że od początku swojej prezydentury obiecałem wspierać te wielkie ambicje, które PAIH ma jeśli chodzi o umożliwianie polskiej ekspansji na światowe rynki. Dziękuję za to, że Polska jest obecna w Australii, wspierając rozwój kontaktów biznesowych pomiędzy naszymi krajami – mówił podczas otwarcia biura PAIH w Sydney prezydent Andrzej Duda.

Biuro PAIH to trzecie zagraniczne przedstawicielstwo Agencji otwierane przez prezydenta Andrzeja Dudę. – Prezydent towarzyszy PAIH od początku tworzenia sieci wsparcia ekspansji rodzimego biznesu. Wspólnie zainicjowaliśmy pracę przedstawicielstw Agencji na odległych i jednocześnie bardzo perspektywicznych rynkach Meksyku i Wietnamie – przypomina Tomasz Pisula, przez PAIH.

duda_zbh

Prezydent Andrzej Duda otwiera biuro PAIH w Sydney

Inauguracja prac biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney jest jednym z głównych elementów ekonomicznego programu pierwszej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Australii i Nowej Zelandii, który współorganizowała PAIH. Wizycie tej towarzyszy misja polskich firm górniczych i energetycznych oraz high-tech. – To właśnie firmy z tych sektorów najczęściej zgłaszają się do PAIH z prośbą o doradztwo biznesowe i pomoc w wyszukaniu partnerów w Australii – tłumaczy Tomasz Pisula, prezes Agencji. – Rząd australijski wspiera inwestycje pozwalające podnieść efektywność energetyczną stosowanych na szeroką skalę technologii węglowych, a my mamy wiele rozwiązań, którymi odbiorcy na Antypodach mogliby być zainteresowani – dodaje. W dniu symbolicznego rozpoczęcia działalności przedstawicielstwa Agencji w Sydney firmy biorą udział w konferencji „Polskie i Australijskie Technologie i Innowacje w Sektorze Zasobów Naturalnych i Energii”. W kolejnych dniach będą rozmawiać o wspólnych przedsięwzięciach biznesowych ze stroną australijską m.in. w największym porcie węglowym świata w Newcastle, czy Newcastle Institute for Energy and Resources, gdzie zobaczą jedyną na świecie instalację VAM, czyli system wentylacji metanu w kopalniach podziemnych.

Pisula_www

Tomasz Pisula, prezes PAIH: Australia to ocean możliwości, trzeba tylko umieć po nim pływać


Australia to ocean możliwości dla polskich firm eksporterów i inwestorów. Trzeba tylko umieć po nim pływać – tłumaczy Pisula, dodając, że sam lokalny rynek liczy zaledwie 20 mln mieszkańców. – Polskich eksporterów zapewne zainteresuje informacja, że jest to drugie - po Szwajcarii - najbogatsze na świcie społeczeństwo, biorąc pod uwagę dorosłych mieszkańców kraju. Co więcej, australijska gospodarka ma jedno z najszybszych temp wzrostu z krajów rozwiniętych - mówi prezes PAIH. Przypomina również, że kraj uchodzi za bardzo przyjazny biznesowi. W rankingu Doing Business Australia zajmuje 3. miejsce na świecie w łatwości zakładania firmy. Jest też piąta pod względem wolności gospodarczej. Dodatkowym atutem atrakcyjności Australii są jej powiązania. – To świetna baza handlowa i inwestycyjna dla firm prowadzących działalność gospodarczą na terytorium Azji – dodaje Pisula. Ma ona podpisane umowy handlowe ułatwiające przepływ towarów, usług i inwestycji m.in. z: Singapurem, Japonią, Koreą Południową, Tajlandią, całą wspólnotą ASEAN, a także wyspami Pacyfiku i Nową Zelandią. O Australii mówi się również w kontekście ułatwień w wejściu na rynek chiński.


W pierwszych krokach po australijskim rynku polskim firmom pomogą eksperci Zagranicznego Biura Handlowego PAIH zlokalizowanego w samym centrum Sydney. Choć biuro oficjalnie inauguruje działalność 21 sierpnia, to obsługuje firmy już od wiosny. - Biuro PAIH w Sydney wyszukuje okazje biznesowe dla polskich firm oraz asystuje im na każdym etapie realizowania projektów w Australii. – Naszym zadaniem jest również identyfikowanie lokalnych firm zainteresowanych inwestowaniem zagranicznym i pozyskanie ich jako inwestorów dla Polski – mówi kierownik australijskiego biura PAIH, Mike Walpole-Skwarczyński. Z analiz biura PAIH w Sydney wynika, że wśród sektorów wysokich szans do bilateralnej współpracy handlowo – inwestycyjnej są zaawansowane usługi biznesowe, wykorzystujące na przykład sztuczną inteligencję do optymalizacji procesów. Widzimy też popyt na wysokiej klasy sprzęt medyczny, sportowy i ekologiczną żywność – dodaje Walpole-Skwarczyński.

forum_umowa_jsw

Podczas forum energetycznego polska JSW podpisała umowę z australijską firmą CSIRO

Wsparcie eksperckie na tak odległym rynku jest niezbędne do nawiązania odpowiednich kontaktów biznesowych, ale także do dobrego rozpoznania miejscowej specyfiki. – Zwracamy naszym klientom uwagę na to, że osoba zarządzająca musi być lokalnym rezydentem podatkowym. Uczulamy też na wysokie koszty pracy. Doradzamy nawiązanie współpracy na zasadzie joint-venture. Australia podzielona jest na terytoria z odrębnymi regulacjami gospodarczymi, przystąpienie od operacji wymaga więc znajomości lokalnych uwarunkowaniach prawnych – wyjaśnia ekspert zagranicznego biura handlowego PAIH. (PAIH)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij