Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
20 sierpnia 2018

Polski producent softwaru kwantowego wchodzi do Kanady i USA

Tworzący algorytmy i oprogramowanie dla komputerów kwantowych polskich start-up Bohr Technology wchodzi na rynek amerykański. Spółka powstała zaledwie w 2017 r., a tego lata realizuje program akceleracyjny w słynnym inkubatorze Creative Destruction Lab w Toronto. Rozpoczyna też współpracę z głównymi graczami kanadyjskiego rynku, a przy wsparciu lokalnego biura PAIH poszerza portfel klientów w Ameryce Północnej.

Rynek komputerów kwantowych to nowy segment gospodarki. Innowacyjna technologia z laboratoryjnych testów niedawno rozpoczęła drogę ku komercjalizacji. – Komputery kwantowe to nowy rodzaj maszyny oparty o nowy paradygmat - zjawiska kwantowe. Dzięki temu mogą zapewnić dużo więcej mocy obliczeniowej, niż tradycyjne komputery, które z roku na rok co raz słabiej się skalują. W przyszłości obliczenia kwantowe mogą zmniejszyć czas obliczeń z dni do sekund, co pobudza wyobraźnię wielu graczy na rynku – mówi Witold Kowalczyk założyciel i prezes Bohr Technology. Potencjał tego obszaru sektora IT jest imponujący. Szacunki Thomson Innovation pokazują, że branża rośnie średnio 24% rocznie. Jak dodaje Kowalczyk, technologia kwantowa może być wykorzystana do rozwoju sztucznej inteligencji, ale nie tylko. – W medycynie, energetyce, finansach czy logistyce komputery kwantowe z odpowiednim oprogramowaniem mogą służyć do optymalizacji procesów, czy symulacji sytuacji, które w krótki czasie wymagają uwzględnienia setek nakładających się na siebie zmiennych – tłumaczy szef Bohr Technology.

Wykorzystanie komputerów kwantowych w celu rozwiązywania złożonych problemów optymalizacyjnych to nadal nisza rynkowa, którą Bohr Technology chce zdominować. – Wiele start-upów z naszego segmentu szuka różnych zastosowań algorytmów kwantowych. My idziemy inną drogą. Celem spółki jest zbudowanie do 2023 roku pozycji liczącego się na świecie producenta oprogramowania kwantowego na potrzeby optymalizacji procesów – deklaruje Witold Kowalczyk. Spółka realizowała już wspólne projekty z kilkoma korporacjami w Polsce, w tym Pocztą Polską w ramach programu akceleracyjnego Gamma Rebels.

bohr_canada

Bohr Technologies w kanadyjskim akceleratorze Creative Destruction Lab

Osiągnięcie ambitnych planów biznesowych firmy wiąże się z intensywną ekspansją zagraniczną. – Opracowane przez Bohr Technologies rozwiązania budzą duże zainteresowanie zwłaszcza za granicą – przekonuje Kowalczyk. Jego firma stawia na Amerykę Północną, Izrael, Singapur, czyli światowe centra innowacji, a w dalszej kolejności również Chiny. W realizacji tego zadania spółkę Bohr Technology wspierają zagraniczne biura handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

Pierwszym celem międzynarodowej ekspansji firmy stała się Kanada. Ten wybór Kowalczyk tłumaczy istnieniem w Toronto silnego ekosystemu firm rozwijających technologię kwantową i sztuczną inteligencję (AI). – Toronto to „stolica kwantowa”. Powstali tu liderzy sektora, a rosnący rynek przyciąga start-upy tworzące oprogramowanie kwantowe, a z drugiej strony klientów i inwestorów. Dla nas to szansa na pogłębienie know - how i zbudowanie sieci kontaktów – mówi szef Bohr Technology.

bohr_canada2

Bohr Technologies w kanadyjskim akceleratorze Creative Destruction Lab

W Kanadzie spółka dostała się do prestiżowego akceleratora technologii Creative Destruction Lab, gdzie w lipcu i sierpniu realizuje program akceleracyjny Quantum Machine Learning, korzystając z mentoringu liderów rynku technologii kwantowej i AI. Równocześnie Bohr Technology nawiązuje relacje biznesowe na kanadyjskim rynku, w czym pomaga start-upowi Biuro PAIH w Toronto. – Zidentyfikowaliśmy dla firmy potencjalnych klientów oraz inwestorów, m.in. z motoryzacji i finansów, a także pomogliśmy nawiązać z nimi relacje. Chcemy, aby Bohr Technology skorzystał z lokalnego wsparcia dla biznesu innowacyjnego, dlatego rozmawiamy także o udziale w projektach z kolejnymi inkubatorami i akceleratoramimówi Zack Labieniec, szef kanadyjskiego Biura PAIH. Agencja zadbała także o networking z organizacjami biznesowymi młodej Polonii w Toronto.

Na pierwsze efekty rozpoznania kanadyjskiego rynku nie trzeba było długo czekać. – Nawiązaliśmy relacje z kluczowymi producentami komputerów kwantowych: D-Wave, Rigetti, czy Xanadu, z ostatnim planujemy wspólną publikacje i działania badawczo - rozwojowe – ujawnia Witold Kowalczyk.

Jesienią, Bohr Technology rozpoczyna kolejny etap akceleracji na rynku amerykańskim - tym razem w Dolinie Krzemowej, w USA. Spółka skorzysta z prowadzonego przez PAIH w San Francisco co-workingu „Polish Hub” dla firm technologicznych. Mieści się on w znanym inkubatorze technologicznym Rocket Space. Jesienią i zimą Bohr Technology planuje natomiast wizyty studyjne w Izraelu oraz Singapurze w celu pozyskania klientów. W rozpoznaniu azjatyckich rynków firmę wspierać będą lokalne biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. (PAIH)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij