Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
7 sierpnia 2018

Mali przedsiębiorcy mają apetyt na Amerykę Północną - analiza naboru projektu PMT

70 wniosków o grant na łączną kwotę 13,9 mln zł wpłynęło w pierwszym naborze projektu Polskie Mosty Technologiczne. Celem PMT jest wsparcie ekspansji zagranicznej sektora MŚP. – Większość aplikacji przesłali mikroprzedsiębiorcy, a największym zainteresowaniem cieszył się rynek Stanów Zjednoczonych – informuje Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która realizuje projekt.
  • 31 lipca zakończył się pierwszy, pilotażowy nabór programu wsparcia ekspansji zagranicznej - Polskie Mosty Technologiczne
  • nabór dotyczył trzech rynków Ameryki Północnej
  • wpłynęło 70 wniosków
  • większość wnioskodawców stanowili mikroprzedsiębiorcy
  • najczęściej wskazywanym kierunkiem ekspansji były Stany Zjednoczone

Stawką w programie jest grant w wysokości 200 tys. zł w postaci pomocy de minimis oraz opracowanie i weryfikacja strategii wejścia na międzynarodowe rynki – Przedsiębiorcy zakwalifikowani w pierwszym naborze skorzystają z wiedzy i kontaktów biznesowych naszych ekspertów w biurach w USA, Toronto i Mexico City – mówi Krzysztof Senger. Jak zaznacza, NAFTA (ang. North American Free Trade Agreement, Północnoamerykański obszar wolnego handlu) to największy na świecie obszar wolnego handlu, zamieszkały przez ponad 360 mln konsumentów. Dodaje, że zeszłej jesieni weszło w życie porozumienie liberalizujące handel Unii Europejskiej z Kanadą, co jeszcze bardziej zwiększa potencjał tego ogromnego i chłonnego rynku.  – CETA to jedna z najważniejszych umów handlowych zawartych przez UE w ostatnich latach. Wiele barier pozataryfowych zostało złagodzonych. Nasze biuro w Toronto wie jak pomóc polskim firmom wykorzystać tę szansę. Jego pracownicy wsparli już m.in. producenta płytek ceramicznych Paradyż  – mówi wiceprezes PAIH.
 
Pilotażowy nabór trwał od 21 maja do 31 lipca. Senger wyjaśnia, że spośród trzech rynków: USA, Kanady i Meksyku, wnioskodawcy mogli wybrać jeden, dwa lub wszystkie. – Jak mogliśmy się spodziewać, większość aplikacji dotyczyła ekspansji do Stanów Zjednoczonych. Jednak szczególnie satysfakcjonujące są wnioski przedsiębiorców, którzy chcieliby zaangażować się na pozostałych dwóch rynkach – mówi wiceszef PAIH. Zdradza, że miażdżąca przewaga (49%) liczby aplikacji złożonych przez mikroprzedsiębiorców jest bardzo pozytywnym zaskoczeniem. – Traktujemy to jako sygnał, że najmniejsze podmioty są dojrzałe w podejściu do robienia biznesu i rozumieją ile mogą wygrać za granicą. Naszą rolą jest wykorzystanie ich potencjału – podkreśla Krzysztof Senger.
 
Eksperci programu PMT sprawdzą teraz wnioski pod względem formalnym i merytorycznym. Dodatkowe punkty otrzymają firmy, których działalność wpisuje się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje. Jak zdradza Senger, większość wniosków zawiera takie informacje, a najwięcej wskazań padło na trzy: zdrowe społeczeństwo, innowacyjne technologie, procesy i produkty sektora rolno-spożywczego i leśno-drzewnego (czyli przede wszystkim meblarstwo), inteligentne sieci i technologie informacyjno-komunikacyjne oraz geoinformacyjne.
 
Wiceszef PAIH przypomina, że PMT składa się z etapu krajowego i zagranicznego. Nabór pilotażowy poprzedziło seminarium przygotowawcze dla firm. – Po ocenie wniosków przyjdzie kolej na warsztaty tworzenia „szytej na miarę” strategii. Przedsiębiorców będą wspierali w tym krajowi i zagraniczni eksperci – mówi. Ocenia, że finalnie w pierwszej, północnoamerykańskiej części programu, udział weźmie maksymalnie 50 firm.
 
 PMT będzie realizowany do 2023 r. Już 6 września odbędzie się seminarium informacyjne dla przedsiębiorców zainteresowanych ekspansją do Chin, Japonii i Wietnamu, a jeszcze w tym samym miesiącu - nabór na wymienione rynki.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij