Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
19 lipca 2018

Podpisanie umowy o partnerstwie gospodarczym i umowy o partnerstwie strategicznym UE z Japonią

17 lipca 2018 roku Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz Premier Japonii Shinzo Abe podpisali umowy o partnerstwie gospodarczym i strategicznym UE Japonią.

17 lipca 2018 roku Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkali się z Premierem Japonii Shinzo Abe, w celu podpisania umowy o ekonomicznej współpracy między UE i Japonią (umowa o partnerstwie gospodarczym i umowa o partnerstwie strategicznym).

Negocjacje o podpisaniu tego aktu trwały od 2013 roku, a jego zapisy wynegocjowano w 2017 roku, lecz wraz pogłębiającym się obecnie światowym protekcjonizmem, wspólnie zadecydowano o przyspieszeniu spotkania mającego na celu złożenie na nim podpisów.

Po uroczystej ceremonii podpisania, Przewodniczący Donald Tusk uznał, że podpisanie tej umowy jest wspólnym oświadczeniem państw UE i Japonii o opowiedzeniu się przeciwko światowemu protekcjonizmowi. Premier Shinzo Abe również podkreślił znaczenie wolnego handlu (zwłaszcza w kontekście wycofania podpisu USA pod - jeszcze nieratyfikowanym - wielostronnym porozumieniem transpacyficznym o wolnym handlu i inwestycjach (TPP), którego stroną była Japonia i skoncentrowaniu się Japonii na szansach współpracy z Europą).

Umowa zapewni strefę wolnego handlu obejmującą ponad 30% światowego PKB. Dla Japonii ratyfikacja tej umowy może oznaczać przyrost PKB nawet o 1% rocznie oraz utworzenie 290 tys. nowych miejsc pracy. Jest to zatem największe dwustronne porozumienie o wolnym handlu na całym świecie. Poprzez umocnienie i poprawę stosunków handlowych z Unią Europejską, Japonia staje się także w mniejszym stopniu zależna od rynku Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Japonia zobowiązała się do zniesienia 94% wszystkich taryf na produkty importowane z Unii Europejskiej, a UE do zniesienia 99% taryf na produkty importowane z Japonii.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij