Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
19 lipca 2018

EXPO 2020: Rusza konkurs na Polski Pawilon

Polska Agencja Inwestycji i Handlu, odpowiedzialna za przygotowanie udziału Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju, ogłosiła konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego Pawilonu Polski. Po raz pierwszy w ramach jednego konkursu mają zostać opracowane: projekt pawilonu, ekspozycji wewnętrznej oraz zagospodarowania terenu przyległego.
  • konkurs przeznaczony jest dla polskich i zagranicznych zespołów architektonicznych
  • zgłoszenia przyjmujemy do 20 września
  • pełna dokumentacja jest dostępna tutaj

Zespoły koncepcyjne mają czas do 10 sierpnia, by potwierdzić spełnienie warunków udziału w konkursie - niezbędne są doświadczenie i kwalifikacje przy realizacji projektów architektonicznych i wystawienniczych. Prace będą mogli przesłać do 20 września.

Zwycięski zespół opracuje m.in. szczegółową koncepcję architektoniczną pawilonu i ekspozycji, zgodne z lokalnymi przepisami budowlanymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich  W jury konkursu znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, pod nadzorem którego realizowany jest projekt EXPO, oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Mamy apetyt na wiele interesujących zgłoszeń, zarówno od renomowanych polskich pracowni, jak i międzynarodowych podmiotów. Również tych wyspecjalizowanych w obsłudze wystaw światowych. Już dostajemy sygnały, że w szranki staną najlepsi fachowcy w tej branży – mówi Tomasz Pisula, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2020 w Dubaju. Jak wyjaśnia, ożywiona atmosfera wokół konkursu nie dziwi. Możliwość zaprojektowania pawilonu na światową wystawę EXPO to, zdaniem Pisuli, wiąże się nie tylko z międzynarodowym prestiżem, ale także szansą na zbudowanie pozycji zwycięskiej firmy na lata.  

Założenie, że projekt poza spełnieniem oczekiwań funkcjonalno-użytkowych i estetycznych ma nieść za sobą również określoną treść i narrację jest rzadkie. Jednak tak właśnie rozumiemy esencję architektury. W związku z tym udział w tym konkursie jest naszym zdaniem obowiązkową pozycją w dossier poszukującego architekta – mówi Piotr Musiałowski, laureat konkursu na projekt Pawilonu na EXPO 2015 w Mediolanie. Przyznaje, że realizacja Pawilonu Polski na wystawie w Mediolanie była jedną z pierwszych w dorobku jego pracowni i jedną z najważniejszych. – Zwycięstwo w konkursie i szybka realizacja projektu dały pracowni ogromną wiarę w swoje możliwości i siłę do działania. W rezultacie zdobyliśmy bezcenne doświadczenie, które zaowocowało sukcesami w kolejnych konkursach – dodaje

Pawilon Polski zostanie zlokalizowany na działce o powierzchni 1876 m2, położonej u zbiegu głównych alei dla zwiedzających. Budynek o powierzchni ok. 3000 m2 powinien pomieścić m.in. ekspozycję stałą, salę wystaw czasowych, strefę dzieci, restaurację, salę konferencyjną oraz biura.

Jak podkreśla Monika Dyląg-Sajór, szefowa projektu EXPO w PAIH, ze względu na konieczność pogodzenia wielu funkcjonalności budynku, jego koncepcja architektoniczna będzie nie lada wyzwaniem. – Pawilon to główna arena polskiej prezentacji: nie tylko stacjonarnej ekspozycji, ale też bogatego programu wydarzeń towarzyszących. Konstrukcja powinna nawiązywać kształtem i charakterem do hasła przewodniego EXPO oraz tematów polskiej ekspozycji - zrównoważonego rozwoju i mobilności – mówi.

Konkurencja o uwagę kilkunastomilionowej widowni EXPO będzie bardzo duża. Udział w wystawie zgłosiło ponad 200 państw i organizacji międzynarodowych. Z przewidywanych 18 mln gości, znacząca większość spędzi na wystawie tylko jeden dzień

EXPO 2020 w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową organizowaną w kraju arabskim. Dla gospodarzy będzie okazją do świętowania 50-lecia powstania Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich.  Wystawa potrwa 6 miesięcy: od 20 października 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r.

Rynek Bliskiego Wschodu to dla naszych przedsiębiorców wciąż mało znany świat, a zależy nam na odważnym wchodzeniu polskich firm na duże rynki. Udział w Expo w Dubaju z pewnością w tym pomoże. Z jednej strony będzie doskonałą okazją dla naszych rodzimych firm do pokazania swoich rozwiązań, nawiązywania relacji biznesowych i pozyskania nowych partnerów. Z drugiej - polscy przedsiębiorcy będą mieli unikalną możliwość poznania uwarunkowań i zasad obowiązujących na bardziej odległych rynkach. To także ogromna szansa właśnie dla zespołu projektowego, który zwycięży w konkursie PAIH, niezależnie od tego, z jakiego kraju będzie pochodził –  podsumowuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij