Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
9 lipca 2018

PAIH koordynuje Radę Biznesu Państw Europy Środkowo-Wschodniej

Podczas szczytu inicjatywy 16+1 w Bułgarii, Polska Agencja Inwestycji I Handlu (PAIH) zawarła porozumienie o współpracy (MoU) z Chińską Radą Promocji Handlu Zagranicznego (China Council for the Promotion of International Trade, CCPIT). Dokument sankcjonuje przejęcie prowadzenia biura Rady Biznesu Państw Europy Środkowo-Wschodniej (China-CEEC Business Council) przez PAIH.

China-CEEC Business Council została powołana w 2014 r. na mocy umowy zawartej między Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) a CCPIT. Jak zaznaczył obecny na tegorocznym szczycie 16+1 prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Tomasz Pisula, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zdecydowało o przejęciu przez PAIH zadań związanych z prowadzeniem China-CEEC Business Council, a podpisane podczas spotkania w Sofii MoU, usankcjonowało tę decyzję.Polska od lat notuje z Chinami ujemne saldo obrotów handlowych. W zeszłym roku import towarów z Państwa Środka wyniósł niemal 25 mld euro, podczas gdy eksport - zaledwie 2 mld euro. Pisula zauważył jednak, że obie strony inicjatywy 16+1 chcą „pobudzić wzajemną wymianę handlową i wzmocnić współpracę”. - Według mnie jedną z najważniejszych kwestii jest to, że Chinom zależy na liberalizacji międzynarodowej wymiany, by importować więcej towarów, na których popyt zgłaszają chińscy konsumenci - mówił. Wyraził nadzieję, że polskim przedsiębiorcom „przypadnie w udziale kawałek z tego tortu.” - Pracują nad tym nasze dwa biura handlowe zlokalizowane w Szanghaju i Chengdu oraz zespół programu Go China w siedzibie Agencji - dodał.

W skład Rady wchodzą instytucje otoczenia biznesu z państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin. Inicjatywa 16+1 zrzesza: Bułgarię, Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Macedonię, Rumunię, Serbię, Słowenię, Słowację i Węgry. Tematem przewodnim tegorocznego, siódmego z kolei, szczytu była "głęboka, otwarta współpraca na rzecz inkluzyjnego dobrobytu". Format wpisuje się w chińską inicjatywę Pasa i Szlaku, której celem jest budowa lądowych i morskich korytarzy transportowych między krajami Azji, Europy i Afryki a Chinami, pobudzanie światowego handlu, w tym importu do Państwa Środka.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij