Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
22 maja 2018

Wkrótce ruszy budowa jednej z największych zagranicznych inwestycji tego roku

Jak donoszą inwestorzy, centrum serwisowe EME Aero, wspólne przedsięwzięcie Lufthansa Technik i MTU Aero Engines wkracza w fazę realizacji. Generalny wykonawca został wybrany, proces rekrutacji jest zaawansowany, a w trzecim kwartale tego roku planowane jest uruchomienie centrum szkoleniowego. Projekt prowadziła Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

W najbliższych dniach rozpocznie się budowa jednego z największych i najnowocześniejszych zakładów świadczących usługi MRO (Maintenance, Repair and Overhaul) czyli serwisowania, napraw i przeglądów silników lotniczych – EME Aero. Początkowa wartość inwestycji, do momentu uruchomienia zakładu w 2020 r. szacowana jest na 150 mln euro. W ciągu najbliższych kilku lat spółka zatrudni minimum 800 osób, w tym ok. 130 z wyższym wykształceniem. Centrum serwisowe EME Areo powstanie w Jasionce pod Rzeszowem.

22 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyło się spotkanie zarządu EME Aero z ministrami i przedstawicielami lokalnych władz. – Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym dowodem potwierdzającym słuszność zmian i działań prowadzonych w ramach polityki gospodarczej rządu. Polityki, której podstawą jest rozwój oparty na nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie i perspektywicznych inwestycjach. Kreacja, a nie imitacja. Jestem przekonany, że dzięki połączeniu dwóch ogromnych potencjałów światowych liderów w swojej dziedzinie, przedsięwzięcie przyniesie dużą wartość dodaną dla mieszkańców regionu oraz lokalnej i krajowej gospodarki – podkreślił Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

– Budowa jednego z najnowocześniejszych centrów serwisowych Lufthansy i MTU to wspólny sukces resortu rozwoju, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i PAIH. Poprzez wsparcie tak wysoce innowacyjnych przedsięwzięć, realizujemy założenia Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, dbając przy tym o transfer specjalistycznej wiedzy do Polski. Dodam, że inwestycja jest jednym z efektów rozmów, które odbyły się na ubiegłorocznych targach Hannover Messe. Świadczy to o otwartości i zaufaniu, jakim obdarzają nas globalni inwestorzy – mówił Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która pomogła przy wyborze działki pod budowę zakładu i brała udział w negocjacjach dotyczących pomocy publicznej. Inwestor otrzymał grant, negocjuje teraz finalny kształt umowy.

eme_aero_tp_2
Dzięki wielu wysoko wyspecjalizowanym ekspertom, uczelniom i szkołom branżowym kształcącym zarówno lotników, jak również mechaników oraz specjalistów w zakresie budowy maszyn i lotnictwa, województwo podkarpackie dysponuje kadrą gotową do podjęcia prac w tego typu zakładzie. Sprzyjające środowisko biznesowe, znające i rozumiejące potrzeby branży lotniczej, odegrało istotną rolę w procesie wyboru lokalizacji pod tę inwestycję. Ponadto, położenie działki jest korzystne z logistycznego punktu widzenia, dzięki połączeniom lotniczym do Niemiec oraz bliskości autostrady, która ma duże znaczenie dla transportu silników. Po gruntownej analizie możliwych lokalizacji wybraliśmy Podkarpacie jako najkorzystniejsze miejsce do ulokowania tego typu zakładu – powiedział Derrick Siebert, Członek Zarządu EME Aero, Dyrektor Zarządzający ds. Biznesu, CEO. – Obecnie wchodzimy w nową fazę projektu. Jesteśmy przekonani, że współpraca pomiędzy EME Aero i lokalnymi podmiotami oraz władzami zakończy się pełnym sukcesem – dodał Derrick Siebert.

Pozyskanie tak prestiżowej inwestycji jest dużym sukcesem dla województwa podkarpackiego. Dziś poznaliśmy bliżej skalę inwestycji i nowe technologie, jakie zostaną wdrożone w zakładzie. Firma będzie miała istotny wpływ na rozwój gospodarczy całego regionu. Cieszę się tym bardziej, że samorząd województwa aktywnie wspierał inwestora na każdym etapie decyzji lokalizacyjnej. Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, które działa w Urzędzie Marszałkowskim od samego początku było zaangażowane w kompleksową obsługę inwestora, a więc od momentu poszukiwania terenu inwestycyjnego. Centrum wspierało także działania samorządu lokalnego oraz innych podmiotów, co przełożyło się na przedstawienie firmie atrakcyjnej oferty inwestycyjnej w województwie. Władze województwa dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pozytywny klimat dla inwestorów i bardzo cieszę się, że nasze działania przyniosły tak pozytywny efekt. To, że udało się przyciągnąć do regionu tak znaczącą inwestycję, świadczy o dużym potencjalne Podkarpacia. Liczę na to, że ten sukces przełoży się na kolejne korzyści dla regionu – podsumowuje Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

eme_aero_tp_1
Oferta EME Aero będzie obejmować wsparcie techniczne, przeglądy oraz serwisowanie silników lotniczych. Zgodnie z założeniami, od chwili rozpoczęcia działalności operacyjnej w 2020 r. roczna wydajność zakładu ma wynieść ponad 400 wizyt serwisowych silników z rodziny PW1000G, napędzających samoloty Airbus A320neo i inne samoloty pasażerskie. Firma dąży do tego, aby stać się światowym liderem rynku usług dla silników typu GTF (Geared Turbofan) i dołączyć do grona najlepszych pracodawców w regionie. W całym zakładzie wdrożone zostaną wysokie technologie oraz rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu. Bardzo silny nacisk zostanie położony na wdrażanie najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa i jakości pracy. Będzie to możliwe m.in. dzięki temu, że EME Aero będzie dysponować własnym centrum szkoleniowym, w którym przez 15 miesięcy nowo zatrudnieni pracownicy będą uczyć się podstaw teoretycznych i praktycznych aspektów zadań związanych z pracą w zakładzie. Szkolenia rozpoczną się w lipcu br. – Kluczowym elementem naszej innowacyjności będą nowe technologie, które będziemy wykorzystywać w naszej codziennej pracy, stałe podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników oraz możliwość wsparcia ich rozwoju, a także wysokie zaangażowanie w realizację społecznej odpowiedzialności biznesu. Obecnie proces rekrutacji jest mocno zaawansowany. Pracownicy EME Aero będą mogli liczyć na wiele korzyści z tytułu zatrudnienia oraz możliwość rozwoju osobistego i kariery w międzynarodowym środowisku – zapewnił Uwe Zachau, Członek Zarządu EME Aero, Dyrektor Zarządzający ds. Operacyjnych, COO.

EME Aero jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch uznanych na świecie firm lotniczych: Lufthansa Technik AG z siedzibą w Hamburgu i MTU Aero Engines AG z siedzibą w Monachium. Akt założycielski firmy został podpisany w grudniu 2017 r. W marcu 2018 r. sfinalizowany został zakup gruntu pod budowę zakładu. Zgodnie z planem, na początku przyszłego roku, budowa osiągnie stan surowy zamknięty, a rok później zakład rozpocznie działalność operacyjną. Firma będzie świadczyła usługi MRO dla silników lotniczych GTF najnowszej generacji z rodziny PW1000G.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij