Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
21 maja 2018

Rusza nabór na nowy projekt dla MŚP

Polska Agencja Inwestycji i Handlu uruchomiła rekrutację na najbardziej kompleksowy i oczekiwany przez sektor MŚP projekt wsparcia ekspansji zagranicznej - Polskie Mosty Technologiczne. W pierwszej kolejności nabór obejmie USA, Kanadę i Meksyk. Szczegóły konkursu przedsiębiorcy poznali podczas seminarium zorganizowanego przez PAIH.

Wartość polskiego eksportu z obszarem NAFTA przekracza 26 mld euro, jednak gros z tej kwoty to zasługa wymiany ze Stanami Zjednoczonymi. Chcemy, żeby polscy mali i średni przedsiębiorcy śmielej angażowali się w działalność na tamtejszych rynkach i jesteśmy gotowi przygotować dla nich profesjonalną, marketingową strategię ekspansji – mówi wiceprezes PAIH Krzysztof Senger.

Z nowego projektu Agencji będą mogły skorzystać firmy z segmentu MŚP charakteryzujące się dużym potencjałem do internacjonalizacji swoich produktów, usług lub technologii. Maksymalna wysokość jednego grantu sięgnie 200 tys. zł, natomiast łączna wartość wparcia dla firm w ramach programu Polskich Mostów Technologicznych wyniesie ponad 176,5 mln zł. Strategia ekspansji zagranicznej będzie powstawać z pomocą polskich i zagranicznych ekspertów. Nabór na pierwszy - północnoamerykański „koszyk” rynków ruszy już 21 maja i potrwa do 13 lipca 2018 roku.

 

pmt_seminarium_ksenger_web
 

Wnioski sprawdzimy pod względem formalnym i merytorycznym. Pragnę zaznaczyć, że w konkursie mogą uczestniczyć tylko mikro, małe i średnie firmy zarejestrowane w Polsce. Projekt jest realizowany w ramach pomocy de minimis, dlatego przedsiębiorców obowiązują kryteria związane z dotychczasową kwotą otrzymanego wsparcia. Mianowicie, w ostatnich trzech latach nie mogła ona przekroczyć 200 tys. euro. Należy jednak pamietać, że ten typ pomocy nie podlega notyfikacji, więc poziom ryzyka realizacji przedsięwzięcia biznesowego jest mniejszy – podkreśla Joanna Manikowska, kierownik projektu. Jak wyjaśnia, działalność prowadzona przez potencjalnych grantobiorców nie może dotyczyć sektorów wykluczonych regulaminem konkursu z otrzymania pomocy de minimis, takich jak rybołówstwo i akwakultura, produkcja podstawowych produktów rolnych oraz sektor węglowy. Z uwagi na specyfikę unijnej pomocy de minimis, granty nie będą mogły być również przekazane na wydatki bezpośrednio związane z wolumenem wywożonych produktów, tworzeniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub z innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności wywozowej. – Będziemy stosować także dodatkową punktację dla przedsiębiorców działających w obszarze Krajowych Inteligentnych Specjalizacji oraz doświadczonych w prowadzeniu działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych. Dodam, że wysłuchaliśmy głosów interesariuszy i zliberalizowaliśmy kryteria formalne, rezygnując z konieczności prowadzenia przez Grantobiorcę działalności przez co najmniej 12 miesięcy – tłumaczy Manikowska.
 

Kolejne nabory odbędą się w trzecim (Wietnam, Chiny i Japonia) i czwartym kwartale 2018 r. (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Kenia). Przedsiębiorcy zainteresowani wejściem do Turcji, Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Indii, Norwegii, Szwajcarii, Ukrainy, Rosji i RPA będą mieli szansę wziąć udział w rekrutacji w przyszłym roku. – Obecność tych krajów w projekcie nie jest przypadkowa. NAFTA, Azja, Bliski Wschód i Afryka budzą ogromne zainteresowanie polskich firm, które są głodne nowych rynków zbytu. Charakteryzują się też znacznym potencjałem nabywczym, co kluczowe z punktu widzenia interesu biznesowego – zaznacza wiceszef PAIH. Zwraca uwagę, że w ramach komponentu zagranicznego projektu, MŚP będą mogły korzystać z sieci kontaktów biur handlowych PAIH i rady doświadczonych lokalnych przedsiębiorców – oferujemy im też kompleksowy after care poprzez budowę stałych relacji z instytucjami otoczenia biznesu – dodaje.
 
Rejestracja przedsiębiorców do projektu Polskie Mosty Technologiczne będzie prowadzona za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie projektu. Szczegółowe informacje związane z rekrutacją są dostępne w prezentacji.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij