Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
10 maja 2018

Biuro PAIH w Tel Awiwie i pomoc dla polskich firm w ekspansji na rynek izraelski

W Izraelu niedługo wejdą w życie nowe przepisy, które stworzą firmom kosmetycznym warunki wejścia na rynek zbliżone do tych panujących w Unii Europejskiej. Natomiast nad uproszeniem procedury zdobycia certyfikatów koszerności dla branży spożywczej pracuje Fundacja Jewrnalism. Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców przedstawiono podczas seminarium „Ekspansja na rynek izraelski”, które zostało zorganizowane dla polskich przedsiębiorców z branży spożywczej i kosmetycznej przez rozpoczynające działalność Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Tel Awiwie, Polsko Izraelską Izbę Gospodarczą, Departament Handlowy Ambasady Izraela w Polsce i Fundację Jewrnalism.
Izrael jest strategicznym partnerem Polski w regionie Bliskiego Wschodu. Choć mały, ale bardzo dynamiczny, rynek izraelski jest jednym z najbardziej perspektywicznych kierunków polskiej ekspansji zagranicznej - wskazywała minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz, otwierając warsztaty dla polskich firm z sektora kosmetycznego i spożywczego, które licznie przybyły na wydarzenie.
 
 
Knebel_Emilewicz_Pisula_small
 
NA ZDJĘCIU OD LEWEJ: Elroy Knebel z Polsko - Izraelskiej Izby Gospodarczej, minister Jadwiga Emilewicz oraz prezes PAIH Tomasz Pisula.
 
 Na tle innych rynków w tym regionie, Izrael charakteryzuje stabilna pozycja jako partnera handlowego Polski. Notujemy systematyczny wzrost obrotów towarowych między naszymi krajami. Polska zaś staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji przez izraelski biznes  mówiła minister Emilewicz,
 
Jak podkreślał prezes PAIH, Tomasz Pisula, to właśnie wyroby spożywcze i kosmetyczne są najbardziej perspektywicznymi sektorami polsko – izraelskiej współpracy. –  Izrael lubi polskie marki, zwłaszcza słodycze i kosmetyki. Izraelscy konsumenci cenią je za dobrą jakość  – dodał.
 
Izrael pracuje właśnie nad zmianą przepisów regulujących rynek kosmetyczny, które dostosują wewnętrzne prawodawstwo do warunków, w jakich funkcjonują firmy w Unii Europejskiej. Przepisy, które mają zostać uchwalone w ciągu najbliższych tygodni, nie były zmieniane od ponad 40 lat – tłumaczy Zofia Nojszewska, szefowa biura PAIH w Izraelu. – Dzięki Ambasadzie Izraela i ZBH PAIH w Tel Awiwie, polskie firmy jako pierwsze w Unii Europejskiej dowiedziały się dziś o planowanych reformach bezpośrednio od ich autorów – ujawnia szefowa przedstawicielstwa PAIH w Izraelu. Wdrażaniem zmian w izraelskim prawie zajmuje się Cosmetic Regulation & Registration Departament w Ministerstwie Zdrowia w Izraelu, którego przedstawiciel odpowiadał podczas seminarium na pytania polskich przedsiębiorców.
 
DSC_0253_small
 
NA ZDJĘCIU: Zofia Nojszewska szefowa Biura PAIH w Tel Awiwie: Obsłużyliśmy już ponad trzysta zapytań przedsiębiorców, w tym około 50 z Izraela
 
 
Na nowe ułatwienia w wejściu na rynek izraelski liczyć mogą również firmy spożywcze. Jak tłumaczy Klaudia Klimek Przewodnicząca Fundacji Jewrnalism, dotychczas uzyskanie certyfikatów koszerności przez krajowych producentów odbywało się za pośrednictwem odpowiednich instytucji w USA. Projekt Koszer Poland, który prowadzi Fundacja ułatwić ma dostęp do certyfikatu koszerności: m.in. skrócić czas i zredukować koszty jego pozyskania. Według niej warto postarać się o takie świadectwo, ponieważ otwiera ono drogę do rynku międzynarodowego, nie tylko na stół żydowskich konsumentów. – 80% sprzedaży produktów koszernych odbywa się poza rynkiem żydowskim. W grę wchodzi także rosnąca na całym świecie grupa osób poszukujących żywności zdrowej i bezpiecznej. Wedle danych Fundacji Jewrnalism światowy rynek koszerny warty jest dziś  13 mld dolarów i rośnie o 10% r/r. - mówiła Klaudia Klimek. 
 
W pozyskaniu niezbędnych uprawnień i licencji polskim firmom na każdym etapie wchodzenia na rynek izraelski pomaga Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Tel Awiwie. Asystuje również w rejestracji produktów, znalezieniu partnerów biznesowych czy dystrybutorów. Jak zapowiedzieli wspólnie podczas warsztatów szef PAIH Tomasz Pisula oraz minister Jadwiga Emilewicz, działalność biura zostanie oficjalnie zainaugurowana w ciągu miesiąca, podczas misji biznesowej polskich firm do Izraela. Choć oficjalnie czekający na otwarcie, izraelski oddział PAIH już od kilku miesięcy wspiera firmy z obu krajów. Większość z nich to polskie przedsiębiorstwa, ale i te z Izraela pytają o działalność nad Wisłą.
 
iz1_rotator
 
Obsłużyliśmy już ponad trzysta zapytań przedsiębiorców, w tym około 50 z Izraela – wylicza szefowa oddziału PAIH w Izraelu Zofia Nojszewska. – W przypadku polskiego biznesu, najwięcej pochodzi z sektora kosmetycznego i spożywczego, ale rynkiem interesują się również firmy technologiczne, głównie IT.
 
Natomiast Polska przyciąga uwagę izraelskich producentów przemysłowych, którzy chcą do nas przenosić produkcję. Współpracujemy z kilkoma potencjalnymi inwestorami m.in. z sektora spożywczego i chemicznego, finalizującymi obecnie wejście na polski rynek. Elroy Knebel, prezes rady przy Polsko-Izraelskiej Izbie Handlowej, potwierdza wysoką atrakcyjność Polski dla firm izraelskich. – Polska oferuje dobre warunki dla rozwoju izraelskich firm innowacyjnych, które mogą skorzystać z dostępu do grantów na innowacyjność prowadząc na polskim rynku działalność badawczo – rozwojową - mówi Knebel.
 
Seminarium „Ekspansja na rynek izraelski w praktyce” odbyło się 10 maja w Warszawie w siedzibie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
 
Zapraszamy do zapoznania się z preznetacją na temat uzyskania certyfikatu koszerności Fundacji Jewrnalism: https://prezi.com/qqymlz5akmsz/droga-do-koszernego-certyfikatu/?utm_campaign=share&utm_medium=copy


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij