Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
8 maja 2018

PAIH stawia na Afrykę. Wkrótce rusza tam drugie Zagraniczne Biuro Handlowe

– Afryka Północna to dla polskich inwestorów i przedsiębiorstw bardzo obiecujący rynek. Dynamiczny rozwój gospodarczy regionu i zwiększająca się siła nabywcza jego mieszkańców daje mocne fundamenty do intensyfikacji współpracy gospodarczej. W związku z tym już w czerwcu zacznie działać nasze biuro handlowe w Kairze – zapowiedział, podczas seminarium na temat możliwości eksportowych do Egiptu, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger.

Partnerzy, zorganizowanego przez zespół programu Go Africa, spotkania dla firm podkreślali potrzebę wzmocnienia bilateralnych kontaktów biznesowych. Zapewniali, że zarówno Polska jak i Egipt są gotowe na zwiększenie wartości obrotów handlowych i napływu inwestycji bezpośrednich. – Egipt to druga gospodarka Afryki i nasz największy partner handlowy na tym kontynencie. Choć jest to nadal rynek wschodzący, nasza nadwyżka handlowa z tym krajem sięgnęła w ubiegłym roku 170 mln euro, a Polski eksport stanowił 2/3 całej wymiany – zaznaczył Senger. Wiceprezes PAIH podkreślił, że założona w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nowa polityka promocji eksportu jest skoncentrowana na kompleksowym wsparciu polskich przedsiębiorców za granicą, także w Afryce. – Dlatego też zwiększamy tam naszą obecność. W kolejce do otwarcia czekają biura m.in. w Addis Abebie, Dakarze i Laos. Łącznie, w Afryce będzie aż dziewięć. Dynamiczny rozwój gospodarczy kontynentu jest podyktowany eksplozją demograficzną i głodem nowych towarów i inwestycji. Podobnie jest w Egipcie, gdzie 40% społeczeństwa jest poniżej 25. roku życia – tłumaczył Krzysztof Senger. W gronie najbardziej perspektywicznych branż wymienił m.in. budownictwo, ze względu na rozwój infrastruktury kraju oraz przemysł maszynowy, przetwórstwo spożywcze i żywność.

KSenger_Egipt_1

Z kolei Mohamed Youssef, Dyrektor Regionalny GAFI - odpowiednika PAIH nad Nilem, zaznaczył, że egipski rząd koncentruje się na zwiększeniu aktywności zagranicznych inwestorów, dlatego zreformował prawodawstwo, ułatwiając podjęcie działalności gospodarczej w kraju. – Służą temu m.in. tzw. mega projekty, które mają wygenerować miliardy dolarów nakładów, napędzając rozwój w motoryzacji, logistyce, rolnictwie, meblarstwie, budownictwie, a także edukacji i turystyce. Mamy nadzieję na zaangażowanie inwestorów z całego świata, także z Polski – mówił.

Biuro handlowe PAIH w Kairze formalnie ruszy pod koniec czerwca, jednak jego pracownicy już są gotowi do obsługi polskich i egipskich przedsiębiorców. Jego szefowa, Dina Shall zaznaczyła podczas szkolenia, że bardzo wiele polskich firm jest zainteresowanych różnego typu działalnością biznesową w Egipcie. – A dzięki temu, że Egipt jest członkiem COMESA (tj. Wspólnego Rynku Afryki Wschodniej i Południowej), polscy inwestorzy mają ułatwiony dostęp do sąsiednich rynków – przekonywała. Jej zdaniem to zainteresowanie widać też ze strony przedsiębiorstw egipskich, które chciałyby zainwestować w Polsce.

KSenger_Egipt_2

Seminarium „Egypt: Land of investment opportunities” odbyło się 8 maja w siedzibie PAIH. Liczną delegację partnerów z Egiptu stanowili przedstawiciele Egipskiej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz Egipsko - Kanadyjskiej Rady Biznesu.

***

Od ponad roku w Afryce działa biuro handlowe PAIH w Kenii. Jest ono jednym z najdłużej działających przedstawicielstw Agencji za granicą. Do tej pory obsłużyło 250 zapytań polskich przedsiębiorstw, również z sektora farmacji i telemedycyny. Polska Agencja Inwestycji i Handlu od ponad czterech lat realizuje rządowy program Go Africa, wspierający polski biznes w ekspansji na teren Afryki. Biuro w Kairze będzie drugim przedstawicielstwem PAIH na kontynencie. Finalnie będzie ich dziewięć: w Keni, Egipcie, Maroko, Algierii, Etiopii, RPA, Nigerii, Senegalu oraz na Wybrzeżu Kości Słoniowej.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij