Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
26 kwietnia 2018

Polsko - amerykański szczyt gospodarczy w Warszawie: Partnerstwo dla sukcesu na kolejne 100 lat

26 kwietnia w Warszawie, już po raz trzeci, odbył się Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy - jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących relacji polsko-amerykańskich w zakresie wymiany handlowej i inwestycji. Tegoroczna edycja ma wyjątkowy charakter z uwagi na 100. rocznicę nawiązania oficjalnych relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi, która przypada na rok 2018. Organizatorami wydarzenia są Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, US-Poland Business Council oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy jest kontynuacją spotkań dwustronnych, jakie odbyły się zarówno w Polsce, jak i w USA, takich jak wizyta Prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie. Szczyt odbędzie się z udziałem przedstawicieli amerykańskich i polskich władz. Swoją obecność w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, a także Elizabeth Erin Walsh  z Departamentu Handlu USA oraz liderzy środowisk biznesowych z Polski oraz USA. Łącznie w Szczycie wzięło udział około 350 osób.

TP_USPLSummit_tt_2

 

-  Szczyt jest ważną okazją dla przywódców obu krajów oraz dla środowisk biznesowych do podsumowania dotychczasowych sukcesów we współpracy gospodarczej, rozmów nad rozwiązaniami problemów, ale także obrania za wspólny cel wejścia na kolejny, wyższy poziomu handlu i inwestycji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską. Celem spotkania jest zapewnienie, aby obydwa kraje - funkcjonując w UE i NATO - kontynuowały starania celem zapewnienia szerokiego spektrum możliwości dla obywateli, bezpieczeństwa oraz dobrobytu - mówi Tony Housh, Przewodniczący Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

 

PAD_Amcham

 

- Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o obrót towarowy PL ze USA - zwiększył się on o prawie 22 proc.; imponująco wzrósł eksport naszych towarów do USA, podkreślał podczas Szczytu Prezydent RP Andrzej Duda.

 

goscie_amcham

  

- Często powtarzam, że nasze relacje handlowe są podstawą stosunków polsko - amerykańskich, w szczególności, gdy dzielimy się wieloma wspólnymi sukcesami, sięgającymi czasów zanim Stany Zjednoczone stały się państwem. Jestem pewny, że wydarzenia takie, jak Polsko - Amerykański Szczyt Gospodarczy pokazują, że firmy ze Stanów Zjednoczonych i Polski pragną bliższej współpracy, że obydwa rządy są gotowe, aby wspierać wzajemną wymianę handlową i inwestycje, na wskutek czego handel pomiędzy naszymi krajami będzie rósł w szybkim tempie - tłumaczył Ambasador USA w Polsce, Paul W. Jones.

Inwestycje amerykańskie aktualnie obsługiwane przez PAIH:

TP_USPLSummit_biz_tt

 

 - Bardzo dobra kondycja polskiej gospodarki sprzyja polsko-amerykańskim relacjom gospodarczym, co potwierdzają ostatnie wyniki w bilansie handlowym. Nie chcemy jednak spoczywać na laurach i dlatego pracujemy nad tym, aby polsko-amerykańska współpraca weszła w kolejną pogłębioną fazę. To z myślą  o szukaniu nowych przestrzeni do wzmacniania relacji biznesowych i ekonomicznych, został zaplanowany Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy” - zaznaczyła Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz.

Podczas Szczytu poruszone zostały najważniejsze i najbardziej istotne zagadnienia w relacjach Polska-USA, w szczególności dotyczące sektorów obronności, energii, ochrony zdrowia i innowacyjnej gospodarki. Podczas wydarzenia odbyła się premiera najnowszego raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce o inwestycjach amerykańskich w Polsce.

 - Firmy z USA były jednymi z pierwszych, które po upadku Żelaznej Kurtyny uwierzyły w biznesowy potencjał Polski. Decyzja ta w ciągu ćwierć dekady zaowocowała realizacją inwestycji wartych już ponad 30 mld dolarów” - mówi Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. - Dziś Polska postrzegana jest przez amerykańskie firmy o globalnym zasięgu jako atrakcyjne miejsce do realizacji projektów z obszaru nowoczesnych technologii lotniczych, IT, finansów i bankowości czy badania i rozwoju. Amerykanie widzą też rosnący potencjał polskich firm innowacyjnych, co zapowiada nowy rozdział współpracy handlowo - inwestycyjnej po obu stronach Atlantyku” dodał Pisula.

AmCham-memy z infografiki1

 

AmCham-memy z infografiki3


Partnerzy honorowi: Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Minister Spraw Zagranicznych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Ambasada Amerykańska w Polsce.

Patroni medialni: Rzeczpospolita, Forbes, TVN

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij