Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
19 kwietnia 2018

Paradyż zwiększa swój udział w rynku Ameryki Północnej z pomocą PAIH

Ceramika Paradyż podpisała długoterminowy kontrakt z nowym, kanadyjskim partnerem, Eurcan Tile. Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Toronto zainicjowało kontakt między stronami i wspierało przebieg negocjacji. To jedna z pierwszych pomyślnie zakończonych rozmów przedstawicieli polskich i kanadyjskich firm na tak dużą skalę, po wejściu w życie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej CETA.

Ceramika Paradyż to jeden z największych polskich producentów płytek ceramicznych, zatrudniający ponad 1600 osób w pięciu zakładach produkcyjnych i eksportujący swoje produkty do ponad 45 krajów świata. Zgodnie z kontraktem, kanadyjski Eurcan Tile będzie głównym importerem i dystrybutorem płytek Ceramika Paradyż w Kanadzie i USA.

Latem zeszłego roku zgłosiła się do nas kanadyjska firma zainteresowana współpracą z polskim producentem płytek ceramicznych. Przygotowaliśmy dla nich bazę potencjalnych kontrahentów i na jej podstawie wybrali Ceramikę Paradyż. Proces kojarzenia firm i negocjowania umowy trwał kilka miesięcy, zawierał m.in. uzgodnienie przez nas certyfikacji polskich produktów i pomoc w rejestracji w systemie REX - mówi Zack Labieniec, kierownik biura handlowego PAIH w Toronto. Szef przedstawicielstwa Agencji w Kanadzie podkreśla, że to jedna z pierwszych pomyślnie zakończonych rozmów przedstawicieli polskich i kanadyjskich firm na tak dużą skalę, po wejściu w życie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej CETA. - Nasze biuro wspiera tę współpracę i będzie nadal aktywnie uczestniczyć w promowaniu sukcesu polskiej marki na kanadyjskim rynku - dodaje.

Eurcan Tile to pierwsza firma w Kanadzie, która w pełni wykorzysta zalety, jakie niesie technologia wirtualnej rzeczywistości, zastosowana do prezentacji produktów polskiej firmy. Oferta Paradyż będzie dostępna na innowacyjnej platformie internetowej, pozwalającej na aranżację dowolnego wnętrza, w połączeniu z nowoczesnym systemem e-commerce, łańcuchem dostaw i dystrybucją płytek ceramicznych w Kanadzie i USA. Trwają ostatnie prace przygotowawcze, strona internetowa platformy Eurcan ma być gotowa jeszcze w maju tego roku.
Biuro PAIH w Toronto asystowało nam od początku. Jesteśmy wdzięczni jego ekspertom za wsparcie dla obydwu stron w całym procesie negocjacji oraz za pomoc na ostatnim etapie zawierania umowy, gdzie wiedza dotycząca praktycznego zastosowania przepisów CETA okazała się kluczowa - komentuje przedstawiciel firmy Eurcan Tile.

paradyz_fot


Od zatwierdzenia umowy o wolnym handlu między Kanadą a UE (CETA) przez Parlament Europejski minęło już niemal półtora roku, a 21 września 2017 r. rozpoczęło się jej tymczasowe stosowanie, co oznacza, że obowiązują postanowienia części handlowej porozumienia. - CETA tworzy nowe możliwości dla rozwoju relacji biznesowych między Kanadą a krajami członkowskimi UE. Jesteśmy głęboko przekonani, że handel międzynarodowy powinien być liberalizowany, dlatego "szyjemy na miarę" nasze usługi zarówno dla potrzeb firm z Kanady chcących ulokować swój biznes w Polsce, jak i rodzimych przedsiębiorstw planujących zagraniczną ekspansję. Umowa Paradyżu z kanadyjskim partnerem jest żywym dowodem na skuteczność modelu działania naszej sieci ZBH i na celowość takich porozumień jak CETA - tłumaczy Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady w tej części Europy, a w ubiegłym roku rodzimy eksport do Kraju Klonowego Liścia osiągnął rekordową wartość 1,25 mld EUR. Do Kanady sprzedajemy głównie części do silników lotniczych, skóry futerkowe, statki i łodzie, meble, suwnice i żurawie, a kupujemy głównie maszyny, surowce mineralne, instrumenty medyczne i chirurgiczne oraz paliwa mineralne. - Postrzegamy Kanadę jako bardzo atrakcyjnego partnera. Mamy wiele do zaoferowania: przemysł elektromaszynowy, IT, lotniczy, meblarski, odzieżowy, chemiczny, spożywczy, wydobywczy. Już teraz zainteresowanie rynkiem jest ogromne, pracownicy naszego biura handlowego w Toronto obsłużyli już ok 300 zapytań od firm z wielu różnych sektorów - zaznacza Senger.

CETA dotyczy m.in. zniesienia 98% istniejących obecnie ceł na towary. Liberalizacja dotyczy tylko takich produktów, które mogą być uznane za pochodzące odpowiednio z UE lub z Kanady. Przy czym możliwość korzystania z preferencji celnych CETA na podstawie statusu "upoważnionego eksportera" wygasł 31 grudnia 2017 r. Preferencyjny eksport do Kanady jest zatem możliwy wyłącznie po rejestracji w systemie REX.

Według szacunków resortu finansów skumulowany efekt handlowy umowy CETA w eksporcie z Polski do Kanady, w pierwszych pięciu latach jej obowiązywania, może wynieść 446,2 mln USD, z czego 44,1 mln USD dla towarów rolno-spożywczych i 402 mln USD dla nierolnych. Najlepsze perspektywy rysują się przed polską branżą meblarską, producentami chemii gospodarczej, odzieży i dodatków, pojazdów nieszynowych i ich części oraz tworzyw sztucznych.

CETA obejmuje usługi finansowe, ułatwia też fuzje i przejęcia firm. W mocy pozostaną jedynie kanadyjskie ograniczenia dla transakcji tego typu w liniach lotniczych, sektorze telekomunikacyjnym oraz w dziedzinie kultury. W dokumentach znalazły się również ustalenia dotyczące lepszej ochrony patentowej dla europejskich leków na kanadyjskim rynku.

Biuro handlowe PAIH w Toronto działa od lipca 2017 r. Łącznie Agencja dysponuje 29 przedstawicielstwami na całym świecie.  - Działalność Zagranicznych Biur Handlowych to element reformy polskiej dyplomacji handlowej założonej w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju i wdrażanej przez PAIH. Do połowy 2018 r. udostępnimy polskim przedsiębiorcom około 50 przedstawicielstw na całym świecie - podsumowuje Krzysztof Senger.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij