Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
27 marca 2018

Inauguracja ZBH w Buenos Aires - seminarium ,,Polonia-In 2018 - INvestment. INsertion. INnovation”

Przedstawicielstwo Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pojawia się w nowym miejscu - właśnie wystartowało Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w stolicy Argentyny, Buenos Aires. Polska chce zaznaczyć swoją ekonomiczną obecność w regionie promując bilateralne stosunki gospodarcze w Ameryce Łacińskiej – to już kolejne biuro w tej części świata po uruchomionym w zeszłym roku Meksyku. Z tej okazji biuro zorganizowało seminarium Polonia-In 2018 z udziałem polskich inwestorów.

W obecności niemalże pięćdziesięciu zaproszonych gości, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele argentyńskiego sektora instytucjonalnego, reprezentanci polskiej placówki dyplomatycznej, przedsiębiorcy oraz lokalne media, w piątek 23 marca br., Zagraniczne Biuro Handlowe w Buenos Aires zainaugurowało swoją działalność organizując pierwszą z planowanego cyklu, konferencję, prezentującą biznesową panoramę Polski. Tytuł seminarium: ,,Polonia-In. INvestment. INsertion. INnovation.`` stał się hasłem przewodnim spotkania, a także symbolem ogromnego potencjału polsko-argentyńskich relacji gospodarczych i możliwości rozwoju polskiego eksportu w największym, tuż po Brazylii, kraju Ameryki Południowej będącym zarazem naszym drugim, najważniejszym partnerem handlowym w regionie.

Kierownik Biura Karolina Barmuta, rozpoczęła serię ekspozycji własną prezentacją ukazującą strategiczne atuty Polski, jako partnera biznesowego dla zagranicznych inwestorów. Wśród pozostałych 14 zaproszonych prelegentów znaleźli się przedstawiciele władz miasta Buenos Aires oraz kluczowych, argentyńskich prowincji (Córdoba, słynny z winiarstwa region Cuyo, la Plata), polscy przedsiębiorcy obecni na lokalnym rynku, członkowie Polsko-Argentyńskiej Izby Handlowej, reprezentanci sektora finansowego, organizacji pozarządowych, agencji promocji handlu zagranicznego, a także specjalnie zaproszony z Polski gość – Mariusz Ejsmont, Wiceprezes firmy LUG, wiodącego producenta innowacyjnych, profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych. W najbliższych miesiącach LUG inauguruje swój zakład produkcyjno-montażowy w prowincji Misiones, na północy kraju oraz zajmie się dystrybucją rozwiązań oświetleniowych w Argentynie.

Seminarium zorganizowane we współpracy z agencją doradczą Willard Grant, odbyło się w charakterystycznej Torre Bellini w centrum Buenos Aires. Przerwa w agendzie i lunch podany na tarasie z panoramicznym widokiem na miasto, stał się okazją do rozmów, dla których wspólnym mianownikiem była idea inwestycyjnej odwilży, dzięki której Argentyna dynamicznie powraca na globalne rynki. Tym samym jest to idealny moment dla polskiej ekspansji gospodarczej w regionie.

Pomimo pewnych rozbieżności co do stanowiska Polski i Argentyny w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy organizacją Wspólnego Rynku Południa ,,Mercosur’’, a Unią Europejską, oba kraje intensywnie starają się zaznaczyć swoją obecność na światowych rynkach i pogłębić wzajemne stosunki gospodarcze. Argentyna jest krajem o populacji zbliżonej do Polski, lecz obszarowo niemalże ośmiokrotnie większym. Polsko–argentyński obrót handlowy wciąż jest stosunkowo niewielki. Obroty w roku 2017 wyniosły prawie 670 mln USD przy nadwyżce 405 mln USD na korzyść Argentyny. Mimo to Argentyna nieustannie stara się zrównoważyć dochody z działalności handlowej, a przede wszystkim poszerzyć i zdywersyfikować przepływ towarów i usług. Aktualnie 80% obrotów handlowych stanowi soja.

W planach na najbliższe tygodnie jest także uruchomienie kolejnego przedstawicielstwa PAIH w Ameryce Łacińskiej, tym razem w Bogocie.

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym biurem, które udzieli wsparcia niezbędnego do wejścia na argentyński rynek:

Karolina Barmuta - kierownik biura

e-mail: karolina.barmuta@paih.gov.pl

tel.: +54 9 11 3309 7911

argentina.trade.gov.plPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij