Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
1 marca 2018

W Polsce powstaje 50 centrów usług dla biznesu rocznie

ABSL – Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych podaje, że w tym roku w Polsce powstanie kolejnych 50 centrów usług dla biznesu, a w kolejnych latach utrzyma się trend wzrostowy na poziomie kilkudziesięciu nowych inwestycji rocznie. – Europa Środkowo-Wschodnia oferuje duże możliwości rozwoju sektora usług dla biznesu, a Polska jest w tej dziedzinie liderem – u nas powstaje najwięcej centrów BSS w regionie. Średnioroczny wzrost zatrudnienia w branży w ostatnich latach oscyluje między 15 a 20 proc. BSS to jedna z priorytetowych branż, jakie obsługuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu – zaznacza Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH, komentując najnowsze dane ABSL.
Według ABSL w 2017 roku, w Polsce powstało 51 nowych centrów usług dla biznesu, w których pracę znalazło przeszło 5 tys. osób. Zgodnie z analizami Związku zatrudnienie w sektorze zwiększyło się o 20 tys. osób, osiągając poziom 265 tys. pracowników. ABSL szacuje również, że w tym roku nad Wisła powstanie kolejnych 50 centrów, a do roku 2020 zatrudnienie może przekroczyć 300 tys. pracowników.   
 
–  W ubiegłym roku PAIH zamknęła 26 projektów z branży usług dla biznesu (BSS), większość stanowiły centra usług wspólnych (SSC), ale znaczącą rolę odgrywały również centra B+R. W wyniku realizacji tych inwestycji powstanie blisko 8,9 tys. miejsc pracy. Warto przypomnieć, że naszym największym inwestorem była jedna z największych instytucji finansowych na świecie – JP Morgan, która zamierza zatrudnić ok. 2,5 tys. wykwalifikowanych pracowników. Biorąc pod uwagę, że w 2017 r,. w Polsce, powstało 51 centrów dla biznesu, projekty, jakie obsługuje Agencja stanowią niemal połowę rynku. Naszym zdaniem to jedna z najbardziej perspektywicznych branż – nie tylko pod względem liczby miejsc pracy, ale także jakości. Pracodawcy z sektora BSS szukają specjalistycznych umiejętności, które bardzo dobrze wynagradzają, oferując dodatkowe benefity i atrakcyjną ścieżkę kariery – podkreśla Krzysztof Senger.
 
Obecnie PAIH obsługuje 47 projektów BSS (zarówno w dziedzinie IT, SSC i centrów B+R), które mogą dać pracę ponad 13 tys. osobom. (PAIH)
 
Raport.


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij