Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
15 grudnia 2017

Meksyk trzecim najważniejszym partnerem Polski w Ameryce Łacińskiej

W czwartek 14 grudnia br. w Klubie Biznesowym na 51. Piętrze w budynku Torre Mayor odbyło się pierwsze spotkanie świąteczne Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji Handlu w Meksyku. W spotkaniu wzięły udział firmy polskie i meksykańskie, klienci, przedstawiciele instytucji meksykańskich i wykonawcy.

W tym roku nadszedł czas, by intensyfikować polsko-meksykańskie stosunki ekonomiczne. Przed 8 miesiącami, przy okazji pierwszej, historycznej wizyty Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy w Meksyku, zostało otwarte niniejsze biuro w celu wzmacniania więzi ekonomicznych pomiędzy Meksykiem i Polską. Polski rząd wybrał Meksyk jako jeden z pięciu priorytetowych rynków na świecie poza Unią Europejską. Meksyk za każdym razem zwiększa swoje znaczenie dla Polski i aktualnie jest trzecim najważniejszym partnerem w Ameryce Łacińskiej.

 


Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Meksyku, Patrycja Staszewska w otoczeniu partnerów biznesowych


Zgodnie z danymi meksykańskiego Ministerstwa Gospodarki, meksykański eksport produktów do Polski wyniósł 261 mln dolarów w 2017 roku, podczas gdy polski eksport do Meksyku miał wartość 774 mln dolarów.

W tym krótkim czasie Zagraniczne Biuro Handlowe w Meksyku obsłużyło 150 polskich firm z planami ekspansji na rynek meksykański w różnych sektorach, między innymi: sektor motoryzacyjny, sektor rolno-spożywczy, IT, inżynieria, branże kreatywne, sektor medyczno-farmaceutyczny czy sektor kosmetyczny.

Jest to ewidentny sygnał, że rynek meksykański jest atrakcyjny dla polskich produktów. Także w Polsce istnieją meksykańskie inwestycje całkowicie ustrukturyzowane, do których zaliczyć można: Cemex, Katcom, Nemak, Grupo Industrial Saltillo oraz Mexichem. Mamy nadzieję, że w przyszłości ta liczba się zwiększy. Meksykańskich inwestorów, którzy wciąż szukają odpowiedniej lokalizacji na swój projekt inwestycji w Polsce, zapraszamy do zapoznania się z możliwościami specjalnych stref ekonomicznych. Na dzień dzisiejszy Polska posiada 14 takich odpowiednio wydzielonych stref z całkowitą powierzchnią 8 000 ha.

 


Spotkanie Świąteczne ZBH Meksyk


Od 1999 do 2017 roku, handel bilateralny obu państw wzrósł 20-krotnie, od 50 mln dolarów do ponad 1000 mln dolarów. Jednak mimo reform oraz zmian strukturalnych, handel bilateralny pomiędzy Polską a Meksykiem ma jeszcze dużo możliwości do odkrycia.

Zapraszamy do inwestycji w Meksyku i w Polsce oraz do kontaktu z naszym biurem.

Video ze spotkania świątecznego z partnerami ZBH Meksyk, które odbyło się w dniu 14 grudnia 2017 r.:

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij