Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
8 grudnia 2017

Polish-Ukrainian High-Tech Hub 2017: Polskie VC łowią ukraińskie start-upy

- Polska jest bramą dla ukraińskich startupów do Europy. Dzięki prawie 3 mld zł dostępnych w konkursie Start in Poland jesteśmy jednym z najlepszych miejsc na świecie dla tego typu projektów - mówił prezes PAIH, Tomasz Pisula w Kijowie podczas Polish-Ukrainian High-Tech Hub 2017 pierwszej konferencji branżowej, łączącej polskich inwestorów z ukraińskimi start-upami. Polish - Ukrainian High-Tech Hub 2017 to wspólna inicjatywa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Ministerstwa Rozwoju oraz Polish StartUp HUB.
Projekt Polish - Ukrainian High-Tech Hub 2017 umożliwia współpracę polsko-ukraińską w obszarze finansowania innowacji. W jej ramach wyselekcjonowane przez StartUP HUB Poland ukraińskie start-upy technologiczne oraz inwestorzy z Polski i Ukrainy nawiązują relacje biznesowe, które mogą zaowocować zwiększoną podażą innowacji w Polsce. To pierwszy tego typu projekt na Ukrainie. Spotkanie obu stron nastąpi podczas konferencji networkingowej, która odbędzie się 8 grudnia br. w Kijowie.
 

 

Polskie anioły biznesu dla ukraińskich innowatorów

Projekt Polish-Ukrainian High-Tech Hub to efekt połączenia dwóch rodzajów oczekiwań: przedstawiciele środowisk ukraińskich innowatorów poszukują finansowania i szans wejścia na zachodnioeuropejskie rynki. Z drugiej strony, polski rynek Venture Capital (VC) szuka nowych, perspektywicznych celów inwestycyjnych. Korzyści płyną także dla państwa polskiego, które - dzięki tego typu przedsięwzięciom - otrzymuje zastrzyk specjalistycznych kompetencji, a wraz z nimi nowe miejsca pracy i wpływy podatkowe w szybko rosnących sektorach opartych o wiedzę.

W ten sposób, warunkach zaostrzającej się konkurencji o talenty high-tech, Polska zwiększa swe szanse na zajęcie miejsca hub-u innowacji dla całego regionu. 

- Wobec globalizującego się rynku pracy i coraz bardziej intensywnej wymiany handlowej, wszelkie inicjatywy sprzyjające innowacyjności i rozwiązywaniu skomplikowanych problemów technologicznych, są szczególnie pożądane. Takie branże jak IT i biotechnologia, wchodzące w skład sektorów wysoce innowacyjnych, zostały oficjalnie wpisane na polską listę najbardziej perspektywicznych dla rozwoju polskiej gospodarki. Cieszę się, że dzięki takim wydarzeniom umożliwiamy ukraińskim start-upom znalezienie stabilnego źródła finansowania w Polsce - mówi szef PAIH Tomasz Pisula.
 


Prezes PAIH Tomasz Pisula: Dzięki blisko 3 mld zł dostępnych w konkursie Start in Poland, Polska jest jednym z najlepszych miejsc na świecie dla start-upów.

 

Najlepsze start-upy z Ukrainy

W ramach projektu Polish-Ukrainian High-Tech Hub każdy ukraiński startup, innowator, wynalazca i autor innowacyjnego projektu mógł wziąć udział w naborze projektów i zyskać szansę na spotkanie w Kijowie z polskimi inwestorami. Jedynym warunkiem wstępnym udziału w selekcji, która trwała do 30 listopada, było wypełnienie formularza aplikacyjnego w języku angielskim. Do rywalizacji o możliwość spotkania się z przedstawicielami polskiego Venture Capital zgłosiło się ponad 100 start-upów z Ukrainy.

Największa grupę stanowiły projekty ICT (40%) oraz młode firmy, wyspecjalizowane m.in. w robotyce, urządzeniach medycznych i Internecie rzeczy. Wśród zgłoszeń znaleźli się również specjaliści od biotechnologii, a nawet twórcy rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego i kosmicznego.

Na podstawie zgłoszeń, Fundacja Startup Hub Poland przeprowadziła wstępną ocenę potencjału zainteresowanych startupów i wytypowała finałową trzydziestkę czwórkę, aby zaprezentować jej rozwiązania biznesowe i technologiczne podczas wydarzenia w Kijowie. Równocześnie organizatorzy wydarzenia zaprosili do Kijowa piętnaście polskich funduszy VC na networking. Do tej grupy dołączyło także jedenaście ukraińskich Venture Capital. Podczas kijowskiej imprezy Polish - Ukrainian High-Tech Hub 2017 dla start-upów oraz funduszy zorganizowana także spotkania w formule speed-dating.

 


Duże zainteresowanie wydarzeniem polskich VC i ukraińskich start-upów

 
- Spośród projektów z całego świata, które od 6 lat poszukują poprzez fundację finansowania w Polsce, startupów z Ukrainy jest wyjątkowo dużo. Polscy inwestorzy stoją zatem przed szansą, której pozazdrościć im mogą koledzy i koleżanki z USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec - mówi Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland, której powierzono rolę selekcjonera ukraińskich innowatorów. 

Polish - Ukrainian High-Tech Hub 2017 realizowany jest przy wsparciu programu Polska Pomoc Rozwojowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Projekt został zainicjowany 18 września podczas kijowskiej konferencji „Przedsiębiorczość Innowacyjność - Rozwój Regionalny”, zorganizowanej w ramach pomocy rozwojowej Ministerstwa Rozwoju RP dla Ukrainy.

 
 
 
 
Załącznik:
 
 
 
 
 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij