Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
30 listopada 2017

Prezydent Andrzej Duda otwiera Biuro Handlowe PAIH w Wietnamie

W obecności prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawicieli polskiego rządu oraz przedsiębiorców, w biznesowej stolicy Wietnamu, Ho Chi Minh City, 30 listopada br. oficjalnie otwarto Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Inauguracja prac biura Agencji, poprzedzona Forum Biznesowym Polska - Wietnam, to najważniejsze punkty programu zorganizowanej przez PAIH misji polskich przedsiębiorców, która towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie w oficjalnej wizycie do Wietnamu.

Dlaczego Wietnam?

Traktujemy Wietnam jako jednej z najbardziej perspektywicznych rynków do prowadzenia zagranicznej działalności biznesowej przez rodzime firmy – tłumaczy Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, który, wspólnie z grupą polskich przedsiębiorców, towarzyszy Prezydentowi Polski podczas misji do Wietnamu. – To dla nas bardzo ważny partner gospodarczy w Azji Południowo-Wschodniej, a od 2016 roku Wietnam pozostaje największym partnerem, pod względem wielkości obrotów handlowych wśród krajów Stowarzyszenia ASEAN – dodaje wiceminister gospodarki Tadeusz Kościński, który również bierze udział w misji. Tempo wzrostu wietnamskiej gospodarki wynosi aż 6,3%, a rozwój kraju napędzany jest przez ponad 90 milionów coraz bardziej świadomych, dobrze wykształconych, młodych (średnia wieka mieszkańców to 30,8 lat) konsumentów i pracowników.

O znaczeniu kraju dowodzi podpisana w drugim dniu misji, czyli 28 listopada, umowa nabycia pakietu kontrolnego wietnamskiego Dat Vi Phu Pharmaceutical JSC przez polską spółkę farmaceutyczną Adamed Group. To największa w historii polska inwestycja w Wietnamie - jej wartość wynosi aż 50 mln dolarów.  Wiele firm z Europy - podobnie jak Adamed - decyduje się na podbój wietnamskiego rynku, głównie poprzez bezpośrednie inwestycje zagraniczne.  Mogą one liczyć na niskie koszty wejścia i prowadzenia biznesu, a także przychylności władz kraju dla zagranicznego kapitału.

 

 

Z racji na przynależność kraju do Stowarzyszenia Narodów Południowo-Wschodniej Azji (ASEAN), której członków łączy umowa o wolnym handlu (AFTA), Wietnam to także dobry punkt wyjścia do prowadzenia interesów na obszarze całej Azji. – Rejestrując działalność w Wietnamie, polska firma może więc zyskać dostęp do aż 10 azjatyckich rynków – tłumaczy Tomasz Pisula. Wśród nich wymienia on m.in. Chiny, Koreę Południową, Indie czy Nową Zelandię. Obecnie Wietnam prowadzi negocjacje w sprawie umów o wolnym handlu z Izraelem i Hong-Kongiem. – Z Unią Europejską negocjacje zostały już sfinalizowane, a umowa ma zostać podpisana na początku 2018 roku – dodaje Pisula.

 


8,5 tys. sprawdzonych kontrahentów dla polskich firm

Z uwagi na rosnące znaczenie ekonomiczne tego kraju, Wietnam znalazł się na liście miejsc, które z oficjalną wizytą, w ostatnich dniach listopada odwiedza prezydent Andrzej Duda, a także tych gdzie, Polska Agencja Inwestycji i Handlu w pierwszej kolejności otwiera Zagraniczne Biura Handlowe.

Jest to drugie z trzynastu biur Agencji na całym świecie, którego prace inauguruje prezydent Polski – podkreśla szef PAIH. – Na siedzibę przedstawicielstwa handlowego PAIH wybraliśmy Ho Chi Minh City, w południowym Wietnamie, gdzie tętni biznesowe serce kraju oraz funkcjonują najważniejsze parki technologiczne i strefy ekonomiczne – mówi Pisula. Jak podkreśla, na polskie firmy czeka w biurze zespół ekspertów z kilkunastoletnim doświadczeniem biznesowym na wietnamskim rynku, a także m.in. dostęp do bazy aż 8,5 tys. sprawdzonych kontrahentów z różnych sektorów.

 


Podpis od lewej: prezes PAIH Tomasz Pisula, wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, wicepremier Jarosław Gowin, prezydent RP Andrzej Duda, pracownicy Biura Piotr Harasimowicz oraz Krzysztof Hajłasz oraz przedstawiciele VCCI.


Dziękuję władzom Wietnamu, że zgodziły się na prowadzenie przez PAIH biura handlowego. Zapraszamy przedsiębiorców do korzystania z usług Agencji i Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju – podsumował szef PAIH.

Biuro zostało otwarte 30 listopada przez prezesa PAIH Tomasza Pisulę oraz dyrektora generalnego Wietnamskiej Izby Przemysłowo - Handlowej, Vo Tan Thanh (VCCI) w obecności prezydenta Polski Andrzeja Dudy, a także wicepremiera Jarosława Gowina oraz wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego.

–  Życzę  PAIH i pracownikom biura handlowego Agencji powodzenia i mam nadzieję, że ta obecność przełoży się na rozwiązania biznesowe, które będą realizowane tu w Wietnamie. Dlatego jestem tutaj i wspieram te dążenia – zaznaczył prezydent Andrzej Duda w trakcie otwarcia biura.

Trzy umowy podczas Forum Polska – Wietnam

Jak mówił prezydent, liczy na  duże przedsięwzięcia gospodarcze, dzięki którym Polska będzie bardziej obecna w Wietnamie. Wspomniał przy okazji o kontraktach, które z wietnamskimi partnerami mają zawrzeć polski Cenzin (PGZ) oraz Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych (WISS) – wyspecjalizowany w produkcji sprzętu dla strażaków czy Policji.

 


Podczas Forum PAIH podpisała umowy z Wietnamską Izbą Przemysłowo – Handlową oraz VWSA.

Podczas, poprzedzającego otwarcie biura, forum gospodarczego rozpoczęła się również współpraca między Polskimi Liniami Lotniczymi LOT a Vietnam Airlines (VNA). Pozwoli ona obu przewoźnikom rozwinąć siatkę połączeń: LOT-owi w Azji  a Vietnam Airlines w Europie.

Na forum oficjalne partnerstwo połączyło również Polską Agencję Inwestycji i Handlu z Wietnamską Izbą Handlowo-Przemysłową (VCCI). Instytucje będą ściśle współpracować, pomagając przedsiębiorcom z obu państw. PAIH podpisała również umowę o współpracy z Wietnamskim Stowarzyszeniem Wody i Kanalizacji (VWSA). Wszystkie porozumienia sygnowano w obecności prezydenta Andrzeja Dudy oraz 250 zgromadzonych gości z obu krajów.

 


Wietnamscy goście Forum Biznesowego w CHo Chi Minh


To wzajemne zainteresowanie polskich i wietnamskich firm pokazuje jak duży potencjał leży w stosunkach handlowych między obu państwami. Jesteśmy właśnie po to, by tego rodzaju stosunki wspierać i intensyfikować – komentował szef PAIH.

W ramach misji, delegacja przedsiębiorców wzięła udział w szkoleniu na temat rynku wietnamskiego, które zostało zorganizowane w Biurze Handlowym PAIH w Ho Chi Minh City. Polskie firmy uczestniczyły także w wizycie studyjnej do Parku Przemysłowego Binh Duong oraz odwiedzili Campus Eastern International University. (PAIH)

 


Wizyta poskiej delegacji biznesowej w Parku Przemysłowego Binh Duong


***

W misji biznesowej PAIH do Wietnamu pod przewodnictwem Prezydenta Andrzeja Dudy udział wzięły firmy: Adamed Group, Cedrob, Chespa, De Medicine Regenerative, Euro Eco Food Limited Liability Company, EU-Vietnam Consulting Group (EVCG), Gobarto, Grupa Gaik, Hardkop, Hydro-Vacuum, International Fresh Group (IFG), KAN-therm, Lars Laj Polska, LUG Light Factory, Mai Linh, Paula Fish Sławomir Gojdź, PHU "JEZNACH", Polfa Tarchomin, Pol-Mare, Publicis Groupe, Polpharma Pharmaceutical Works, Skorut Systemy Solarne, Torimex-Chemicals, URSUS, Vinci Group, Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych.

Zapraszamy już dziś polskie firmy, zainteresowane współpracą z Wietnamem do udziału w The Vietnam - Poland Economic Co-operation Forum,  organizowanym przez PAIH w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który odbędzie się w dniach: 14-16 maja 2018r.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij