Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
28 listopada 2017

PAIH u sterów Światowego Stowarzyszenia Agencji Promocji Inwestycji

Na posiedzeniu w Dubaju, walne zgromadzenie Światowego Stowarzyszenia Agencji Promocji Inwestycji (WAIPA) wybrało Polską Agencję Inwestycji i Handlu  (PAIH) na członka Komitetu Sterującego WAIPA, jako reprezentanta krajów całej Unii Europejskiej.

WAIPA, organizacja działająca pod auspicjami Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Inwestycji zrzesza 154 agencje promocji inwestycji. Jej celem jest współtworzenie globalnych standardów obsługi inwestycji, a także wymiana informacji i współpraca agencji inwestycyjnych, tzw. IPAs z całego świata. Organem zarządzającym WAIPA jest Komitet Sterujący (Steeting Commitee). Komitet pełni kluczową rolę w organizacji, wyznaczając plan działania Stowarzyszenia, nadzorując jego implementację oraz pełniąc funkcję kontrolną.

W skład Komitetu wchodzą wybierani co dwa lata dyrektorzy, czyli najwyżsi rangą przedstawiciele agencji inwestycyjnych z jedenastu regionów świata. Dyrektorzy mają bezpośredni wpływ na konkretne działania WAIPA - nie tylko na obszarze swojego regionu, ale także globalnie. Na stanowisko dyrektora Komitetu Sterującego z ramienia UE wybrany został Wojciech Fedko, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która dostała 80% głosów. Oznacza to, że przez kolejne dwa lata, (do 2019 r.) to PAIH będzie głosem całej Unii Europejskiej w Komitecie Sterującym WAIPA.- To wyróżnienie potwierdza wysoką pozycję Polski na inwestycyjnej mapie świata. Będziemy mieć jeszcze większy wpływ i szeroki mandat do kształtowania światowej polityki inwestycyjnej. To szczególnie ważne wobec wyraźnego procesu przemodelowania światowej gospodarki, jaki obecnie obserwujemy - mówi wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Zajmując stanowisko wcześniej piastowane przez brytyjski  Department for International Trade, Polska Agencja Inwestycji i Handlu wchodzi do pierwszej ligi agencji inwestycyjnych. - To zasługa mocnego i wieloletniego zaangażowania PAIH w budowę sieci współpracy agencji inwestycyjnych w Europie i poza nią. Od lat angażujemy się w rozwój kompetencji IPAs na Białorusi, Ukrainie, Mołdawii czy w krajach Azji Centralnej – mówi wiceprezes PAIH, Wojciech Fedko. Jak dodaje podczas wyborów, na środowisku inwestycyjnym wrażenie zrobiła również realizowana przez Polskę Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju, która łączy w sobie solidarną politykę gospodarczą z przyciąganiem inwestycji o najwyższej wartości dodanej, a także  promocję polskich firm i ich produktów na globalnym rynku.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu to jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stworzonej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Przyciąga inwestycje o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki . Wśród niedawno zakończonych projektów są m.in. warszawskie centrum finansowe JP Morgan, produkcja innowacyjnych baterii do samochodów koreańskiego LG Chem, czy projekt Mercedesa w Jaworze. Narzędziem do przyciągania kolejnych, wartościowych inwestycji do Polski jest rozbudowywana sieć Zagranicznych Biur Handlowych PAIH na całym świecie, których strategicznym zadaniem jest jednocześnie wspieranie polskich firm w ekspansji zagranicznej.

Naszą agencję wybrano, by wnieść świeżość w reprezentacji całej Unii Europejskiej w WAIPA - tłumaczy wiceszef PAIH. (PAIH)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij