Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
23 listopada 2017

Dlaczego Wietnam - szkolenie PAIH i Crowe Horwath przed misją biznesową

Wietnam jest szybko rozwijającym się państwem wspólnoty ASEAN, z ponad 90 milionami coraz bardziej świadomych konsumentów, a jednocześnie młodymi i dynamicznymi pracownikami. W ostatnich dniach listopada odbędzie się oficjalna wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Wietnamie. Prezydentowi towarzyszyć będzie biznesowa delegacja PAIH z polskimi przedsiębiorcami. Dla uczestników misji oraz firm zainteresowanych wejściem na rynek wietnamski PAIH oraz Crowe Horwath przygotowało warsztaty prezentujące biznesowy potencjał tego kraju.
Dlaczego Wietnam?
 
Wietnam jest dla polskich firm jeszcze mało odkrytym, ale bardzo perspektywicznym rynkiem. Tempo wzrostu wietnamskiej gospodarki wynosi aż 6,3%. To także młode, liczne społeczeństwo, gdzie średnia wieku mieszkańców nie przekracza 31 lat. Na tle państw rozwijających się w regionie Wietnam wyróżnia się również ponad przeciętnymi nakładami na edukację. Jednocześnie jest to rynek o niskich kosztach wejścia i prowadzenia biznesu. Dzięki przychylności władz dla zagranicznych inwestorów, szybkości rejestracji firmy i łatwości interesów, Wietnam znalazł się w pierwszej połowie światowej stawki rankingu Ease of Doing Business (68. miejsce).
 
 
Wietnam to także dobry punkt wyjścia do prowadzenia interesów na obszarze całej Azji - z racji na przynależność kraju do Stowarzyszenia Narodów Południowo-Wschodniej Azji (ASEAN), której członków łączy umowa o wolnym handlu (AFTA). Rejestrując działalność w Wietnamie, polska firma może więc zyskać dostęp do 10 rynków azjatyckich. Wśród nich są m.in. Chiny, Korea Pd, Indie czy Nowej Zelandia. Obecnie Wietnam prowadzi również pertraktacje w sprawie umów o wolnym handlu z Izraelem i Hong-Kongiem.  Z Unią Europejską negocjacje zostały już sfinalizowane, a umowa ma zostać podpisana na początku 2018 roku.

Dobre podstawy do współpracy

Choć odległe od siebie geograficznie i kulturowo - Polska i Wietnam mają bliskie relacje, co ułatwić może prowadzenie interesów. W ciągu ostatnich dekad w polskich uczelniach wykształciło się ponad 4 tys. Wietnamczyków, dzięki temu poznali polską kulturę oraz język. Dziś część z nich zajmuje się biznesem lub pracuje w administracji. Dodatkowo Wietnam jest w pierwszej dziesiątce krajów azjatyckich, inwestujących w naszym kraju (CEPEX 14,6 mln euro w 2016 r.). Również wiele firm europejskich decyduje się na podbój wietnamskiego rynku poprzez BIZ.
 
 
Wietnam znalazł się na liście krajów, które z oficjalną wizytą odwiedza prezydent Andrzej Duda, a także tych gdzie, Polska Agencja Inwestycji i Handlu w pierwszej kolejności otwiera Zagraniczne Biura Handlowe.  Choć biuro w Ho Chi Minh City obsłużyło już 200 zapytań polskich firm, zostanie ono oficjalnie otwarte 28 listopada przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Jest to drugie biuro PAIH otwierane przez polską Głowę Państwa, co podkreśla znaczenie wietnamskiego rynku dla polskiego biznesu.
 
 
Zapraszamy do zapoznania się z narzędziami wsparcia dla polskich firm zainteresowanych wejściem do Wietnamu, oferowanymi przez:

oraz prezentacją wietnamskiego rynku, przygotowaną przez Crowe Horwath:Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij