Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
22 listopada 2017

Zielone perspektywy dla biznesu w Grecji

- Polskie przedsiębiorstwa sprzedają rozwiązania w zakresie zielonych technologii do 30 państw, jestem przekonany, że znajdą szerokie grono odbiorców także w Grecji, gdzie kładzie się coraz większy nacisk na rozwój tego typu innowacji - ocienił prezes PAIH Tomasz Pisula. Szef Agencji uczestniczył w misji biznesowej do Grecji zorganizowanej z okazji oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. Do Aten przyjechali reprezentanci 29 polskich firm m.in. z sektora zielonej energii.

Grecja rozpoczęła realizację dyrektywy Komisji Europejskiej w sprawie odpadów. Według szacunków wydatki na ten cel do 2020 roku mogą wynieść ponad 5 mld EUR, a wszelkie działania mają za zadanie ograniczenie negatywnych skutków wytwarzania odpadów i gospodarowania nimi. Ten problem dotyczy całej Grecji, a w szczególności wysp o dużym znaczeniu turystycznym, dlatego właśnie tam zastosowanie mogą mieć innowacyjne zielone technologie.

 


Polskie uczelnie kształcą świetnie wykwalifikowanych inżynierów, którzy pracują w centrach badawczo-rozwojowych właściwie we wszystkich wiodących pod tym względem państwach świata. Chciałbym, żebyśmy mogli rozwijać tę naszą myśl techniczną we współpracy z partnerami w ramach Unii Europejskie, także greckimi

 

- To ogromna szansa na nowe kontrakty dla firm polskich innowacyjnych z sektora zielonych technologii. Nasze hity eksportowe w tej dziedzinie to  technologie do tworzenia ekologicznego brykietu czy budowy domów energooszczędnych i pasywnych oraz technologie przydomowych oczyszczalni ścieków. Polskie firmy oferują również nowoczesne technologie pozwalające zmniejszyć zużycie energii elektrycznej np. do zarządzania sieciami osiedli mieszkaniowych i ulic czy też hybrydowe kolektory słoneczne podgrzewające wodę, jak i produkujące prąd - zauważył podczas Grecko-Polskiego Forum Zielonych Technologii prezes T. Pisula. Dodał, że polskie przedsiębiorstwa mają również szansę na realizację rządowych projektów w priorytetowych branżach: energetyki, ITC, produkcji leków, żywności i napoi, ochrony oraz zarządzania środowiskiem. Zapowiedział także otwarcie wkrótce biura handlowego PAIH w Atenach, którego pracownicy będą wspierać polskie i greckie firmy zainteresowane inwestowaniem w Polsce i wymianą handlową.

 


Polskie firmy sprzedają rozwiązania w zakresie zielonych technologii do 30 państw. Nasze hity eksportowe w tej dziedzinie to technologie do tworzenia ekologicznego brykietu czy budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Na pewno znajdą szerokie grono odbiorców także w Grecji

 

Forum było także okazją do sformalizowania partnerstwa z greckim odpowiednikiem PAIH - Enterprise Greece. Podpis pod umową o współpracy (MoU) złożył prezes Tomasz Pisula.

Na marginesie wydarzenia Solaris Bus & Coach i Public Power Corporation podpisały umowę o współpracy w zakresie elektrycznego transportu publicznego. - Bardzo mocno stawiamy na nowoczesne technologie. Polskie uczelnie kształcą świetnie wykwalifikowanych inżynierów, którzy pracują w centrach badawczo-rozwojowych właściwie we wszystkich wiodących pod tym względem państwach świata. Chciałbym, żebyśmy mogli rozwijać tę naszą myśl techniczną we współpracy z partnerami w ramach Unii Europejskie, także greckimi - podkreślił prezydent. Andrzej Duda zapewnił, że Polska hołduje zasadom zrównoważonego rozwoju, dlatego angażuje się w rozwój technologii w zakresie zielonej energetyki. Prezydent wyraził nadzieję, ze na stulecie stosunków dyplomatycznych wartość wymiany handlowej z Grecją osiągnie 2 mld USD - teraz wynosi ok 1,3 mld USD. Z kolei minister gospodarki i rozwoju Grecji Dimitris Papadimitriou mówił, że Ateny liczą na współpracę z polskimi firmami w przemyśle ciężkim, służbie zdrowia, sektorze energetycznym oraz przy budowie domków letniskowych.

 


Podczas Forum Zielonych Technologii w Atenach PAIH i Enterprise Greece połączyła umowa partnerska

 

- Polskie przedsiębiorstwa sprzedają rozwiązania w zakresie zielonych technologii do 30 państw, jestem przekonany, że znajdą szerokie grono odbiorców także w Grecji, gdzie kładzie się coraz większy nacisk na rozwój tego typu innowacji - ocienił prezes PAIH Tomasz Pisula. Szef Agencji uczestniczył w misji biznesowej do Grecji zorganizowanej z okazji oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. Do Aten przyjechali reprezentanci 29 polskich firm m.in. z sektora zielonej energii.

 

 

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij