Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
8 listopada 2017

Irak otwarty na biznes

8 listopada br. w Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat” odbyło się Polsko-Irackie Forum Gospodarcze. Na spotkaniu z przedstawicielami sfery rządowej Republiki Iraku pojawiło się ponad 50 przedstawicieli polskich przedsiębiorstw prywatnych i państwowych, a także reprezentanci wybranych ministerstw.
Forum odbyło się w ramach dwudniowej wizyty delegacji irackiej w Polsce z prezydentem Mohammedem Fuadem Masumem Khaderem na czele. Organizatorami Forum była Ambasada Republiki Iraku w Warszawie oraz założony w Bydgoszczy Polsko-Arabski Klub Społeczno-Gospodarczy. Patronat nad tym wydarzeniem objęła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
 
Ministrowie wiele uwagi poświęcili kwestii walki z terroryzmem i bliskiemu już, całkowitemu zwycięstwu w Iraku nad Daesh. Konsekwencją tego jest potrzeba wzmocnienia osłabionej wieloletnią wojną armii. To z kolei tworzy szeroką perspektywę współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym.
 
Jednak to nie wszystko. Prywatne przedsiębiorstwa działające w innych niż wojskowa dziedzinach gospodarki również mogą uzyskać intratne kontrakty. Do odbudowania pozostają zarówno linie produkcyjne zniszczonych zakładów jak i całe zakłady przemysłowe. Tu strona iracka poszukuje przedsiębiorstw wykonawczych oraz podmioty chcące długofalowo inwestować w iracki przemysł. Kolejnymi obszarami możliwej współpracy są branże farmaceutyczna oraz rolno-spożywcza.

 
- Są już pierwsze przetargi na gotowe projekty do wykonania - iracki Minister Przemysłu i Surowców. - Państwo gwarantuje odbiór energii oraz surowce potrzebne do działania takich instalacji. Mamy też bardzo ambitny projekt zbudowania wielu tysięcy kilometrów linii przesyłowych, w szczególności na terenach zniszczonych przez Daesh.
 
Minister odpowiedział także na pytanie o budowę jednostek mieszkaniowych:
 
- Brakuje ponad 3 milionów mieszkań. Nie jest to projekt jednolity. To jest podzielone na różne projekty. Ostatnio Koreańczycy podjęli się budowy 200 tys. mieszkań. Czasami są to przetargi na 5 tys. mieszkań. Zazwyczaj są to budynki wielokondygnacyjne w aglomeracjach miejskich.

Podsumowując rozmowy strona iracka zaprosiła polskich przedsiębiorców i polskie władze do jak najczęstszych wizyt w Iraku. Ostatnia taka wizyta miała miejsce w maju. Irakijczycy mają nadzieję, że będzie ich dużo więcej.

 
Paweł Skutecki, przewodniczący Polsko-Irackiej Grupy Parlamentarnej, zapewnił o staraniach prowadzonej przez niego grupy bilateralnej: - Mamy zdiagnozowane najważniejsze przeszkody w naszych kontaktach. Pierwsza kwestia to trudności w pozyskiwaniu wiz dla przedsiębiorców irackich, druga to uruchomienie bezpośredniego połączenia lotniczego między Bagdadem a Warszawą, a trzeci temat to rekonstrukcja pełnowymiarowej ambasady w Bagdadzie i nad tym wszystkim pracujemy.

Kończąc obrady Przemysław Skrzypek, prezes Polsko-Arabskiego Klubu Społeczno-Gospodarczego, powiedział: - To co staramy się robić od dziesięciu miesięcy, to podnosić poziom świadomości społecznej, demitologizować sposób postrzegania Iraku i państw arabskich w ogóle i budować relacje nie tylko na poziomie biznesowym, ale także na poziomie międzyludzkim i instytucjonalnym.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij