Aktualności
Strona główna > Aktualności
26 października 2017

Rekordowa jesień w PAIH

Zwiększona w ciągu roku o 44% wartość obsługiwanych inwestycji, dominacja inwestorów z Azji oraz awans branży B+R do pierwszej trójki najliczniejszych projektów – to charakterystyka portfela inwestycyjnego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Jesienią Agencja zakończyła pracę nad dwoma projektami, które ustanowiły tegoroczne rekordy pod względem wartości inwestycji, jak i liczby miejsc pracy.

Październikowy portfel PAIH to 187 prowadzonych i 51 zakończonych projektów typu BIZ. Łączna wartość obsługiwanych obecnie przez Agencję projektów wynosi ponad 6 mld euro. To 1,8 mld euro więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. (wzrost o 44%), natomiast liczba zadeklarowanych miejsc pracy sięgnęła w październiku niemal 60 tys. względem 59,2 tys. w 2016 roku, co oznacza wzrost o 6,7 tys. Inwestycje zakończone miały wartość 1,77 mld euro (700 mln euro więcej r/r). Jeśli wszystkie projekty zostaną zrealizowane przez inwestorów, pracę znaleźć może nawet 14,7 tys. osób (4 tys. więcej r/r).

 

 

Sektor usług nowoczesnych (BSS) jest niekwestionowanym liderem wśród wspieranych przez PAIH projektów inwestycyjnych. Aktualnie w portfelu znajdują się 63 inwestycje z segmentu usług nowoczesnych o wartości 144 mln euro. Na drugim miejscu, z 39 projektami, uplasowała się branża motoryzacyjna, która zanotowała dwukrotny przyrost wartości w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (1.6 mld euro). Interesujący jest awans sektora B+R na trzecie miejsce -  aktywnych jest 16 inwestycji za ok. 14 mln euro.

 

 

Polska jest regionalnym liderem w branży BSS i BPO. Liczący się na świecie gracze wiedzą, że dysponujemy świetnie wykwalifikowaną kadrą, dlatego tylko tutaj ich usługi mogą być świadczone na tak wysokim poziomie - komentuje wiceprezes PAIH Krzysztof Senger.

Stany Zjednoczone pozostają liderem portfela pod względem liczby projektów z danego kraju. Amerykańskie firmy przy wsparciu PAIH  chcą w Polsce zrealizować aż 60 projektów o wartości blisko miliarda euro (993,4 mln euro). Liderem są też Niemcy, którzy w planach mają inwestycje o największej łącznej wartości wynoszącej 1,04 mld euro (skok wartości o 25% w ciągu roku). Co ciekawe CAPEX inwestycji chińskich jest niemal równy nakładom ponoszonym przez niemieckie firmy, choć w rankingu liczby projektów Państwo Środka zajmuje 4. miejsce. 

 

 

- Chińscy przedsiębiorcy coraz częściej angażują kapitał w projekty typu greenfield. Azjatycka dominacja w naszym portfelu nas bardzo cieszy, gdyż podobnie jak inwestorom z dalekiego Wschodu, nam też zależy na długoterminowych i stabilnych relacjach - dodaje K. Senger.  Wśród największych inwestorów znalazła się także Japonia, która awansowała na 3. miejsce wyprzedzając Chiny w liczbie projektów.

Największą, pod względem wartości, sfinalizowaną przez PAIH inwestycją w tym roku była fabryka baterii do samochodów elektrycznych koreańskiego koncern LG Chem. Koszt wybudowania zakładu, w którym inwestor zatrudni 810 osób przekracza miliard euro. Fabryka powstanie w Kobierzycach, na terenie podstrefy Wrocław-Kobierzyce w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Prace budowlane mają zakończyć się już w przyszłym roku. Warto podkreślić, że LG Chem jest też największym - pod względem wartości - projektem inwestycyjnym, który wsparła PAIH w ciągu ostatnich piętnastu lat.

Kolejną, rekordową inwestycją w portfelu PAIH - tym razem po względem zatrudnienia - jest otwarcie przez JP Morgan centrum korporacyjnego w Polsce. Jedna z największych instytucji finansowych świata planuje zatrudnić w warszawskim biurze aż 2,5 tys. ludzi. (PAIH)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij