Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
24 sierpnia 2017

Borgers wchodzi do Polski

Producent motoryzacyjny Borgers AG otwiera pierwszą fabrykę w Polsce. Od 24 sierpnia 2017 roku elementy wyposażenia wnętrz samochodów będą wytwarzane przez tę niemiecką firmę w Złotoryi. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) wspierała inwestora w implementacji projektu w Polsce.
Wywodząca się z miasta Bocholt, w Nadrenii Północnej - Westfalii, firma Borgers posiada 24 oddziały na całym świecie, w tym w Niemczech, Belgii, Czechach, Stanach Zjednoczonych i Chinach. W 2015 roku niemiecki producent uruchomił drugą fabrykę w USA. W tym samym czasie podjął on również decyzję o realizacji kolejnego projektu produkcyjnego w Europie. Wśród lokalizacji branych pod uwagę przez inwestora były m.in. Czechy i Słowacja. Finalnie Borgers wybrał Polskę.

 - Dla koncernu Borgers kolejna lokalizacja w Europie środkowowschodniej jest logicznym uzupełnieniem sieci zakładów, odpowiadających na oczekiwania naszych Klientów - mówi Krzysztof Bramorski, prokurent Borgers Polska sp. z o.o.

Doradztwo lokalizacyjne  na terenie Polski  w ramach inwestycji zostało powierzone Polskiej Agencji Inwestycji  i Handlu (PAIH).


Lokalizacje zakładów firmy Borgers na świecie (źródło: Borgers)

 
Ze względu na potencjał firmy i specyfikę projektu, Agencja zaproponowała działki inwestycyjne o określonych parametrach w pięciu wskazanych przez Borgers województwach: opolskim, śląskim, dolnośląskim, lubuskim oraz zachodniopomorskim. PAIH pośredniczyła również we wstępnych rozmowach z samorządami i strefami ekonomicznymi - tłumaczy Tomasz Pisula, Prezes PAIH.

Wiosną 2015 roku Agencja zorganizowała spotkania z władzami lokalnymi wybranych terenów, a następnie ich wizytacje. Wspólna oferta władz Złotoryi oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Inwestycyjnej uznana została za najlepszą przez inwestora. O wyborze terenu na Dolnym Śląsku zadecydował m.in. dostęp do odpowiednich zasobów kadrowych, bliskość innych producentów motoryzacyjnych, a także sąsiedztwo autostrady A4. – Bardzo cenimy sobie dobrą współpracę i wsparcie ze strony PAIH oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także władz samorządowych z burmistrzem Złotoryi oraz Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego – podkreśla Krzysztof Bramorski.

Na projekt budowy zakładu produkcyjnego Borgers przeznaczył  co najmniej 51 mln euro (215 mln zł). Fabrykę udało się zbudować w ciągu niecałego roku. W pierwszej fazie projektu powstała pierwsza hala produkcyjna, gdzie pracować będzie 150 osób. W ramach rozwoju inwestycji, którą zaplanowano na minimum kolejne pięć lat, zostanie stworzonych łącznie około 600 miejsc pracy.

***

Borgers AG jest firmą rodzinną, działającą od 1866 roku. Na całym świecie Borgers AG zatrudnia ok. 6 tys. pracowników, a roczny obrót całej grupy to ponad 700 mln euro. Do największych klientów firmy należą Volkswagen Group, Daimler, BMW, Volvo, Scania, GM i PSA Peugeot-Citroen. (PAIH/ Borgers AG)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij