Infolinia Grupy PFR: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
13 lipca 2017

Wizyta Zhang Dejianga w Polsce

Oba kraje stają się sobie coraz bliższe. Dzisiejsze spotkanie potwierdza, że Polska jest częścią inicjatywy „Pasa i Szlaku” – powiedział Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów otwierając wspólnie z przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhang Dejiangiem, Polsko – Chińskie Forum Pasa i Szlaku ds. współpracy infrastrukturalnej. Wydarzenie, zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, prowadził wiceprezes Agencji, Krzysztof Senger.

Głównym tematem Forum była inicjatywa Pasa i Szlaku, zwana również nazywana wcześniej Nowym Jedwabnym Szlakiem, w którym Polska stanowi kluczowe ogniwo w europejskiej części szlaku.


Seria wizyt na najwyższym szczeblu w ciągu ostatnich lat zaowocowała podpisaniem 40 strategicznych umów i porozumień między krajami

W swoim przemówieniu otwierającym Forum, przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhang Dejiang podkreślał rolę Polski dla Chin, mówiąc o jej aktywnym uczestnictwie w budowie Pasa i Szlaku, ale i partnerstwie biznesowym, które łączy oba kraje.


Polska od 12 lat jest największym partnerem Chin w EŚW, a Warszawa stała się główną metropolią chińskich instytucji finansowych w tej części Europy - mówił Zhang Dejiang

Polska od 12 lat jest największym partnerem Chin w EŚW, a Warszawa stała się główną metropolią chińskich instytucji finansowych w tej części Europy. Strona chińska jest gotowa wraz ze stroną polską promować  dwustronny handel i inwestycje, aby stworzyć nowe obszary obopólnego wzrostu - mówił Zhang Dejiang - Chiny to dziś pierwszy partner handlowy Polski w Azji. W 2016 r. wartość naszych obrotów handlowych wyniosła ponad 176 mld $. Polska jest też jednym z  pięciu najbardziej popularnych miejsc dla chińskich inwestycji w  Europie. Dzięki współpracy inwestycyjnej, w Polsce utworzonych zostało już prawie 15 tys. miejsc pracy - dodał Przewodniczący.  Tylko w 2016 roku chińskie firmy zainwestowały w Polsce ponad 500 mln USD. To więcej niż łączna wartość chińskiego kapitału zainwestowanego w ostatnim 15-leciu w naszym kraju.

Zhang Dejiang zapewnił, że strona chińska będzie zachęcać przedsiębiorców do udziału w projektach infrastrukturalnych obejmujących realizację publicznych dróg, kolei, portów, lotnisk czy parków przemysłowych, które będą realizowane na całym świecie w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. 


Razem z chińskimi partnerami możemy myśleć o projektach nie tylko w Azji, ale także w Afryce i innych częściach świata - wyjaśniał Krzysztof Senger, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

- Razem z chińskimi partnerami możemy myśleć o projektach nie tylko w Azji, ale także w Afryce i innych częściach świata - wyjaśniał Krzysztof Senger, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.  - Zależy nam szczególnie na projektach infrastrukturalnych i eksporcie usług budowalnych - dodał Senger.

Seria wizyt na najwyższym szczeblu w ciągu ostatnich lat zaowocowała podpisaniem 40 strategicznych umów i porozumień między krajami, jego instytucjami i firmami.


Oba kraje stają się sobie coraz bliższe. Dzisiejsze spotkanie Polska jest częścią inicjatywy „Pasa i Szlaku” - powiedział Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów

Częste spotkania polskich i chińskich władz świadczą o chęci pogłębiania obustronnych relacji i odnoszenia z nich obopólnych korzyści, co mocno podkreślał wicepremier Mateusz Morawiecki.  - Budując relacje na zasadzie obustronnych korzyści możemy doprowadzić do bardzo pogłębionej współpracy handlowej, inwestycyjnej, infrastrukturalnej i gospodarczej - mówił Wicepremier Mateusz Morawiecki.  - W najbliższych 10 latach, a nawet w krótszym okresie, na inwestycje infrastrukturalne Polska wyda ponad 100 mld dolarów. Chodzi o wydatki na żeglowność rzek, autostrady, kolej, Centralny Port Komunikacyjny i energetykę - wyliczał wicepremier Morawiecki. - Ze względu na położenie obu krajów: Polska dla Chin a  Chiny dla Polski stają się „złotym środkiem” w drodze do budowania dużych infrastrukturalnych projektów - podsumował wicepremier.

Spotkania z Przewodniczącym Zhang Dejianga w Warszawie rozpoczęły się w czwartek od rozmowy z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. W trakcie spotkania zostało podpisane memorandum o współpracy między Sejmem RP i OZPL, w ramach którego obie strony zobowiązały się do umocnienia przyjaznych stosunków. - Mam nadzieję, ze nasze parlamenty będą razem wspierać wszelkie formy wzajemnej aktywności gospodarczej, politycznej i kulturalnej - komentował Marszałek Kuchciński.

 


zobacz wszystkie aktualności


Jeśli chcą Państwo otrzymywać Biuletyn, prosimy o wypełnienie formularza

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Bagatela 12

00-585 Warszawa

Fax: +48 22 334 9889

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl

NIP:526-030-01-67; kapitał zakładowy: 137.718.000,00 PLN

KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawa w Warszawie, XII Wydział

Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

webmaster@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

fb yt tw bip internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij