Infolinia Grupy PFR: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
12 lipca 2017

Mabuchi Motor buduje w Bochni pierwszą, europejską fabrykę

Największym na świecie producent małych silników sterujących dla motoryzacji, Mabuchi Motor, rozpoczyna budowę pierwszej fabryki w Europie. Na realizację inwestycji japoński gigant finalnie wybrał Bochnię. Projekt był prowadzony przez PAIH oraz Krakowski Park Technologiczny (KPT).

Podczas ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod fabrykę w Bochni, wiceprezes PAIH Krzysztof Senger opowiadał o determinacji, z jaką Mabuchi Motor dążyło do realizacji swojej pierwszej europejskiej fabryki w Polsce. Przypomniał on również, że od pierwszego kontaktu inwestora z Agencją do rozpoczęcia budowy fabryki upłynęły ponad dwa lata. - Odbyliśmy wiele spotkań w Japonii oraz Polsce, wspólnie  zobaczyliśmy tereny inwestycyjne w pięciu polskich województwach, aby dziś spotkać się na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego - ujawnił Krzysztof Senger.Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod pierwszą w Europie fabrykę Mabuchi Motor, która będzie zlokalizowana w Bochni


Od 2019 roku, przy udziale polskich inżynierów, w Bochni powstawać będą silniki sterujące szybami, spryskiwaczami czy pasami bezpieczeństwa japońskiego producenta. W budowę zakładu Mabuchi Motor zainwestuje około 360 mln zł (83,4 mln euro). Do 2023 roku inwestor planuje też  stworzyć łącznie 400 nowych miejsc pracy.

Od lat dokładamy starań, aby japońskie firmy czuły się w Polsce, jak u siebie w domu. Z myślą o nich w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu powstał „Japan Desk” - mówił Krzysztof Senger. - Przy wsparciu naszych Partnerów z Ambasady Japonii w Polsce oraz JETRO, ale też razem z polską administracją centralną i lokalną,  jesteśmy w stanie stawiać czoła wyzwaniom, przed którymi stoi nasz inwestor. Japoński biznes docenia takie podejście - tłumaczył wiceszef Agencji. W ciągu roku, portfel obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu projektów z Japonii urósł o ponad 600 mln euro.Wizualizacja fabryki Mabuchi Motor, która w 2019 roku rozpocznie działalność w Bochni (źródło: Mabuchi Motor)


Zarówno PAIH, jak i jej japoński odpowiednik JETRO, dostrzegają rosnącą atrakcyjność Polski dla biznesu z Japonii. Dziś Kraj Kwitnącej Wiśni  jest pierwszym azjatyckim inwestorem zagranicznym w Polsce. Działa tu około 300 firm z Japonii, a łączna kwota zainwestowana przez Japończyków przekroczyła już 3,5 mld euro. O działaniach w naszym kraju w przeciągu najbliższych dwóch lat poważnie myśli aż 80% badanych przez JETRO firm z Kraju Kwitnącej Wiśni. - Chciałbym, aby japońskie firmy pamiętały, że od kilkunastu lat mają w Polsce strategicznego partnera i wrota do Unii Europejskiej - przypomniał Krzysztof Senger.

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego fabryki Mabuchi Motor odbyła się 12 lipca przy udziale prezesa grupy Mabuchi Motor Hiroo Okoshi, Ambasady Japonii, a także Marszałka Województwa Małopolskiego, Wojewody Małopolski, Burmistrza Bochni i Prezesa Krakowskiego Parku Technologicznego.Wizualizacja fabryki Mabuchi Motor, która w 2019 roku rozpocznie działalność w Bochni (źródło: Mabuchi Motor)


***

Mabuchi Motor produkuje rocznie 1,4 mld sztuk silników eklektycznych rocznie. Spółka zatrudnia przeszło 24 tysiące pracowników i posiada ponad 70% udziału w światowym rynku silników sterujących lusterkami samochodowymi, zamkami centralnymi i systemami klimatyzacji. (PAIH)


zobacz wszystkie aktualności


Jeśli chcą Państwo otrzymywać Biuletyn, prosimy o wypełnienie formularza

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Bagatela 12

00-585 Warszawa

Fax: +48 22 334 9889

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl

NIP:526-030-01-67; kapitał zakładowy: 137.718.000,00 PLN

KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawa w Warszawie, XII Wydział

Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

webmaster@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

fb yt tw bip internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij