Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
29 czerwca 2017

PAIH i KOTRA rozbudowują strategiczne partnerstwo

29 czerwca Polska Agencja Inwestycji i Handlu podpisała umowę o współpracy bilateralnej z południowokoreańską agencją inwestycyjną KOTRA. Korea Południowa jest największym pozaeuropejskim inwestorem, którego wspiera PAIH. To jednocześnie drugi największy partner inwestycyjny Polski spoza Europy.

- Z Koreą Południową, a także KOTRĄ łączy nas nie tylko współpraca, ale przede wszystkim strategiczne partnerstwo - mówił podczas ceremonii podpisania porozumienia Tomasz Pisula, Prezes PAIH. - Cieszymy się, że Korea Południowa wybrała Polskę na głównego partnera handlowego i inwestycyjnego w Europie Centralnej - dodał.Tomasz Pisula: „Z Koreą Południową łączy nas nie tylko współpraca, ale przede wszystkim strategiczne partnerstwo”


Korea Trade-Investment Promotion Agency (KOTRA) od lat jest partnerem Agencji. Jednak po zmianie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Polską Agencję Inwestycji i Handlu - co wiązało się ze rozszerzeniem profilu jej działalności - obie strony postanowiły odnowić oficjalne relacje, zwiększając zakres współpracy. Jak dotychczas, agencje będą wspierać się wzajemnie w obsłudze inwestorów z obu krajów. Od tej chwili również wzmocnieniu ulega kooperacja PAIH i KOTRA we wsparciu handlu między dwoma krajami, a także wymiana informacji biznesowych, które pomóc mają w przepływie inwestycji, eksportu oraz importu na linii Polska - Korea Południowa. Strony zadeklarowały też intensyfikację współpracy przy organizacji wydarzeń i misji inwestycyjno - handlowych.PAIH i KOTRA odnawiają porozumienie aby poszerzyć zakres wzajemnej współpracy


Kolejny rok upłynie obu agencjom pod hasłem intensywnych działań, nie tylko z racji na prowadzone w PAIH projekty inwestycyjne z Korei Południowej o łącznej wartości 953,3 mln euro. Jak zapowiedział Tomasz Pisula, w następnym roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu planuje otwarcie zagranicznego biura w Seulu. Będzie ono pomagać polskim firmom eksportować do Korei. PAIH i KOTRA zjednoczą też siły pomagając przedsiębiorstwom z Polski zadebiutować na koreańskim rynku w roli inwestorów zagranicznych. Tomasz Pisula liczy również na to, że zarówno podpisane właśnie porozumienie, jak i działalność seulskiego biura PAIH, przyczynią się do tego, że koreańskie inwestycje popłyną do Polski jeszcze szerszym strumieniem.Kolejny rok upłynie obu agencjom pod hasłem intensywnych działań w obsłudze inwestycji, eksportu i otwarcia biura PAIH w Seulu


- Koreańczycy najszybciej podejmują decyzje inwestycyjne i chętnie tworzą u nas klastry -  mówił szef Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Wedle najnowszych danych NBP, skumulowana wartość BIZ z Korei wyniosła w 2015 roku 833,9 mln euro. Większość koreańskiego kapitału zostało zainwestowanego w zaawansowane technologicznie projekty elektroniczne, AGD i motoryzację. W ciągu ostatnich 15 lat PAIH obsłużyła 48 projektów z Korei Południowej, o łącznej wartości 1,8 mld euro. Jednym z ostatnich jest realizowana w Kobierzycach inwestycja LG Chem, warta ponad 315 mln euro. Dzięki niej, Polska dołączyła do grona krajów - producentów innowacyjnych baterii do samochodów elektrycznych. (PAIH)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij